Vietnam zo severu na juh bez cestovky

Vietnam som mala veľmi dlho na mojom bucket liste a keď sa objavili lacné letenky, neváhali sme ani chvíľu. Trochu sme sa rozhodovali, či pôjdeme predsa len na Silvestra, keďže nám to viacerí cestovatelia neodporúčali kvôli počasiu. No riskli sme to a presne sa aj tu potvrdilo, že „risk je zisk“. Počasie sme mali výborné, prešli sme Vietnam zo severu na juh, užili sme ho s minimom turistov a vychytali sme posledný možný termín.

O 3 týždne po našom návrate domov sa zastavila letecká doprava a uzavreli sa hranice kvôli pandémii. To, čo sa dialo potom vieme všetci – Vietnam bol uzavretý pre turistov vyše dva roky a otvoril sa až teraz.

Aj keď je to ešte s nejakými podmienkami (platí v čase písania článku 4/2022), cestovať sa už dá. Verím, že čoskoro sa opatrenia uvoľnia úplne a do Vietnamu sa bude dať cestovať bez obmedzení tak, ako to bolo v čase „pred“.

HalongBay
v uliciach Saigonu

Ako sa tam dostať?

To je jasné. Lietadlom. Dalo by sa aj loďou, no trvalo by to strašne dlho. Takže zostaneme pri tom lietadle. Do Vietnamu lieta množstvo leteckých spoločností z Viedne, Budapešti, Prahy, Košíc… v podstate z celej Európy. Každý si určite nájde najvýhodnejšie letecké spojenie.

  • niekto preferuje čo najnižšiu cenu,
  • niekto lieta iba s určitými leteckými spoločnosťami,
  • niekto chce čo najkratší prestup,
  • niekto zase čo najdlhší prestup v určitom meste – to bol náš prípad, zastavili sme sa v Pekingu
  • niekto chce letieť iba priamym letom – dosť intenzívne sa diskutovalo o tom, že spoločnosť Bamboo Airways by mala prevádzkovať lety Praha – Hanoj. Myslím, že pandémia tieto plány zmarila. Uvidíme, či nastálo, alebo sa toto spojenie nakoniec uskutoční.

„Ak sa strácate vo všetkých letenkových portáloch, neviete ako a kde kúpiť čo najvýhodnejšie letenky, neviete ako si nadstavíte upozornenia na letenky a kopec iných dôležitých vecí, aby ste sa na letenkách neobabrali, mrknite sem.“

futbal na ryžovom poli
domáce fanynky na futbale na ryžovom poli

Kedy tam ísť?

Tak tu už je to o niečo zložitejšie. Vietnam má od severu na juh približne 1650 km, od západu na východ cca 600 km. Takže nie je rovnaké počasie v každej časti Vietnamu. Treba si zvážiť, ktorú časť Vietnamu plánujete navštíviť, prípadne sa zariaďte podľa obdobia, kedy plánujete do Vietnamu vycestovať a podľa toho zvoľte trasu vašej cesty.

Vo všeobecnosti je od mája do septembra horúco a dažďová sezóna, od októbra do marca je teplá a suchá sezóna. Samozrejme, je to veľmi všeobecné – v horách na severe môže byť výnimočne počas našich zimných mesiacov aj okolo 0 stupňov, prípadne môže sem tam nasnežiť. Najideálnejšie je cestovanie počas našej jari a jesene. Toto sú údaje, ktoré som našla na internete a ktoré mi odporúčali ľudia, čo boli vo Vietname niekoľko krát.

Pôvodne sme mali v pláne ísť až v apríli cez Veľkú noc a ušetriť nejaké tie dovolenkové dni z práce. No keďže chceli ísť s nami aj dvaja ešte stále školopovinní teenageri, tento termín tesne pred maturitami nepripadal do úvahy. Tak sme sa rozhodli pre január, kedy sme využili týždeň prázdnin a na pár dní sme vypýtali decká zo školy. Ako dobre sme urobili. V apríli by sme sa už nikde nedostali pre pandémiu.

Čo treba vybaviť pred cestou?

V zásade vám stačia letenky, vízum a môžete ísť. Všetko ostatné môžete riešiť až na mieste. Ubytovanie, transport, výlety. Naozaj sa toho netreba báť.

Ubytovanie

Ja mám však radšej, ak mám všetko dôležité dopredu vybavené a zaistené. Prečo?

  • Väčšinou cestujeme na 2-3 týždne a chcem ich využiť naplno na spoznávanie danej krajiny. Nechcem sa zaoberať a strácať čas hľadaním ubytovania a vymýšľaním trasy.
  • Už nemám dvadsať rokov, aby som spala niekde „pod širákom“. Nie, že by som to sem tam neprežila, ale keď to nie je nutné, uprednostňujem spánok v posteli.
  • Mám rada súkromie a pokiaľ je to len trochu možné, vyberám si ubytovanie s vlastnou kúpeľňou a WC. Ak sú v cene raňajky, je to príjemný bonus. Ak si ubytovanie hľadám a rezervujem s predstihom, môžem si vybrať ubytovanie, ktoré toto všetko ponúka za primeranú cenu.
  • Rovnako si môžem prečítať recenzie na ubytovanie od iných cestovateľov.
  • Pozriem si možnosti dopravy medzi jednotlivými miestami – aj keď v tom Vietname je to trochu zložitejšie, ako v iných krajinách – prečo, to sa dočítate v eBooku Vietnam.
ubytovanie Saigon
ubytovanie NgiaLo

Rovnako však chápem aj cestovateľov, ktorí cestujú dlhodobo niekoľko mesiacov a vtedy to asi nie je úplne reálne, naplánovať si dopredu každý deň.

Podmienky vstupu

Teraz pribudla ďalšia povinnosť – zistiť si podmienky vstupu s ohľadom na pandémiu. Použite MZVSR a MZVČR. Nakoľko však tieto informácie nie sú vždy úplne aktualizované v čase, odporúčam sledovať oficiálnu stránku Vietnamu.

Doklady a očkovanie

Tu nájdete doklady, ktoré potrebujete na vycestovanie do Vietnamu. Informácie boli platné v januári 2020, pred vašou cestou si ich aktuálnosť overte na MZV SR, alebo MZV ČR.

  • Cestovný pas platný ešte 6 mesiacov po návrate z Vietnamu.
  • Vízum – buď online e-vízum, alebo formou pozývacieho listu– nemám osobnú skúsenosť. My sme mali e-vízum, platba 25 USD/ osoba. Pozor na formu víza. Záleží, či vstúpite do krajiny iba jeden krát, alebo viackrát. Podrobnejšie sa dočítate tu.
  • Cestovné poistenie – nie je povinné, určite však odporúčam pri akejkoľvek ceste mimo SR/ ČR.
  • Medzinárodný vodičský preukaz – ak máte v pláne požičať si motorku/ skúter, potrebujte medzinárodný vodičský preukaz + vodičský preukaz vydaný vo vašej krajine. Dostanete ho na ktoromkoľvek oddelení polície na počkanie, potrebujte papierovú fotku vo formáte fotky na pas, kolok 6,50 € – kúpite na polícii. Aj keď nám ho nikdy nikto nekontroloval, bez neho nikdy necestujeme. V prípade nehody ho od vás môžu pýtať a problém je na svete.
  • Podmienka vstupu očkovanie na Covid/ PCR test? Aktuálne informácie nájdete tu.

POZOR! Ak si požičiavate vo Vietname skúter, mali by ste mať vodičák na veľkú motorku – teda A. My nemáme, skútre sme si požičali, našťastie sa nič nestalo. Ak nemáte, v prípade nehody môžete mať problém s požičovňou a poisťovňou.

ryžové polia Vietnam
vyhliadka HangMua
vyhliadka HangMua
  • Pred cestou do zahraničia odporúčam registráciu na MZV SR , pre cestovateľov z Čiech je DROZD.
  • Stiahnite si do mobilu aplikáciu Svetobežka.
  • Do Vietnamu netreba žiadne špeciálne očkovanie /okrem Covid – toto sa môže v čase meniť/. Určite však odporúčam (a nielen pri cestovaní do Vietnamu, ale pri cestovaní hocikde vo svete) zaočkovať aspoň základné cestovateľské očkovania. Viac sa o očkovaní dočítate v tomto článku.
  • Ak pocestujú s vami študenti, je dobré si zobrať ISIC preukaz. Aj v Číne aj vo Vietname mali študenti zľavy na vstupoch.

Doprava vo Vietname

Väčšinou si na dovolenkách požičiavame auto a prepravujeme sa sami. Takýmto spôsobom sme prešli napríklad západné pobrežie USA, Nový Zéland, Nórsko, Island, Hawaii…

No vo Vietname to nie je možné, ako cudzincovi vám auto nikto nepožičia – aspoň legálne nie. Maximálne motorku. Na to, aby sme preši celú plánovanú trasu na motorkách nemáme dostatočné skúsenosti a ani výbavu, tak sme dopravu riešili kombinovane.

Niekoľkokrát autobusy, taxíky, loď, trajekt, bicykel a motorky. Takže okrem ponorky a rakety😄 sme za 2 týždne vyskúšali všetky dopravné prostriedky.

Autobusy

luxusnejšia verzia Futa bus

Na dlhšie trasy odporúčam lôžkové busy (sleeping bus) – je to úplne super, len teda sa pripravte na poriadne pustenú klímu a niekoľko hodinový prenos vo vietnamskej TV – nazvali sme to „hanojská lýra“. Autobusy neustále trúbia a spolucestujúci si púšťajú na mobiloch rôzne videá a hudbu – samozrejme bez slúchadiel.

V autobusoch nájdete deky a vankúše, v tých luxusnejších máte vlastnú obrazovku, fľašku s vodou. Počas cesty robia zastávky na WC, prípadne si môžete niečo kúpiť na jedenie.

Vlak

Rovnako ako autobusy sú vo verzii na sedenie alebo ležadlové. Tu si dajte pozor na časy. Vzdialenosti, ktoré prejdú vlaky u nás za pár minút idú vo Vietname aj niekoľko hodín. Takže si vždy skontrolujte predpokladaný čas jazdy. Pôvodne sme chceli zopár trás absolvovať nočným spacím vlakom – chceli sme ušetriť peniaze za ubytovanie. 

No vlaky sú častokrát drahšie ako ubytovanie + prejazd na dlhé vzdialenosti trvá naozaj dlho, niekedy aj 20 hodín. Preto sme sa radšej rozhodli nešetriť peniaze ale čas a prepravili sme sa lietadlom.

Lietadlo

Na vnútroštátne lety sme bookovali online ešte z domu priamo u leteckých spoločnosti:

Môžete využiť aj iné letecké spoločnosti, ja s nimi nemám osobnú skúsenosť. Tu si dajte pozor na poplatky. Naša letenka stála v akcii necelý 1 USD, no kým sme sa „preklikali“ k platbe, už to bolo vyše 40 USD. Rovnako si nezabudnite pozrieť, či je v cene check in batožina a koľko kg môžete previesť.

Hoian - lampionové mesto
kayaking HalongBay

Taxíky

Používali sme iba vo väčších mestách, teda v Hanoji a HoChiMinh. Oplatí sa vám stiahnuť aplikáciu GRAB. Je to niečo ako náš UBER. Môžete si objednať auto, motorku s vodičom, alebo donášku jedla. My sme mali problém vložiť slovenskú kartu ku GRAB účtu zo Slovenka, stále mi to vyhadzovalo, že karta je neplatná. Vo Vietname to išlo bez problémov.

Skútre

Skoro v každom homestay či hoteli ich požičiavajú. Ak nemajú, zoženú vám od susedov. Odporúčam pozrieť sa na ulici kde bývate aj po iných požičovniach, pretože ceny bývajú dosť rôzne, niekde aj rozdiel aj 100 % zo sumy.

scooter Vietnam

Trajekt, loď

Využili sme cestou na ostrov CatBa. Neobjednávate si trajekt zvlášť, ale ak si objednáte autobusovú dopravu z/ na ostrov, trajekt je v cene. Na ostrov sme išli trajektom aj s celým autobusom.

Peniaze, internet, aplikácie v mobile, čas

Peniaze

Vo Vietname je oficiálna mena vietnamský dong – VND. Za jedno euro sme dostali približne 26.000 VND – platné v januári 2020. Na Slovensku ani v Čechách ich v banke nevymeníte. Ideálne je zobrať si kartu a vyberať z  bankomatov. Určite odporúčam aj nejakú hotovosť, pretože z bankomatov sa nám podarilo vybrať na jeden krát najviac 3.000.000 VND, niekde iba 2.000.000 VND. 

Často sa stalo, že sme hľadali bankomat, pretože väčšina bola prázdna. Vtedy sa osvedčila hotovosť – tú vymeníte v zmenárni alebo hocikde v hoteli, prípadne v cestovkách, čo ponúkajú na ulici výlety. Keď pôjdete do hôr, vymeňte si dostatočnú hotovosť – tam sme nevideli žiadnu zmenáreň.

Z bankomatu sme vyberali Revolut kartou – je to virtuálna banka. Výhoda je, že keď vám náhodou niekto ukradne kartu, alebo vám ju „zožerie“ bankomat – nič sa nedeje. Vydajú vám zdarma novú. Určite treba mať aspoň 2 karty – pre prípad straty lebo krádeže a hlavne ich nenosiť spolu. Ak nemáte Revolut kartu, zdarma o ňu môžete požiadať tu. Pri výbere do 200 € za mesiac neplatíte žiadny poplatok, potom sú poplatky nižšie, ako v komerčných bankách. 

Train street Hanoi
FC Vietnam

Ako alternatívu a druhú kartu využívam Curva card. Je to fyzická karta / no môžete ju používať aj v aplikácii/, pod ktorou máte uložené svoje normálne karty z banky. Keď platíte Curva card, obchodník vidí číslo tejto karty, nie číslo vašej reálnej kreditky/ debetky – tak vám nikto neskopíruje čísla kariet z banky. Rovnako touto kartou môžete vyberať z bankomatu a výber do 240 € mesačne je zdarma. O túto kartu môžete požiadať zdarma tu, neplatí sa nič ani za jej vedenie.

Niekde v reštauráciách či hoteloch sa dá platiť kartou, no je to veľmi ojedinelé. Možno v tých luxusnejších áno, no do takých my moc nechodíme. Radšej sa na to nespoliehajte. Eurami ani USD sa nám nikde nepodarilo zaplatiť.

POZOR! Ak si rezervujete ubytovanie cez Booking, platíte v hotovosti v ubytovaní. Toto považujem za veľkú nevýhodu oproti AIRBNB, kedy sa vám automaticky stiahli peniaze z karty. Takže počítajte s hotovosťou navyše na zaplatenie ubytovania cez Booking. Podmienky platby sú pri každom ubytovaní, treba čítať aj drobné písmenká, ktoré si väčšinou nečítame.

Internet

Čo sa týka internetu, najjednoduchšie je kúpiť si miestnu SIM kartu. My sme mali SIM kartu Viettel, stála 400.000 VND/ 15€. Mobil slúžil ako hotspot a pripojené sme mali ďalšie 3 mobily. Na ubytovaniach bola všade wifi, niekde lepšia, niekde horšia. S pokrytím sme problém nemali, dokonca bolo v pohode aj v horách.

Na komunikáciu s domovom a medzi sebou sme používali WhatsApp, Messenger, Viber – všetky aplikácie sú zdarma, samozrejme musíte mať internet.

Aplikácie

Určite odporúčam stiahnuť si aplikáciu vietnamsko – slovenský slovník, online obrázkový prekladač alebo translátor hovoreného slova. Na internete ich je kopec – vyberte si takú aplikáciu, ktorá vám vyhovuje. Verte mi, že ju budete často používať.

Anglicky totiž vedia iba málokde, a tam, kde vám povedia, že vedia, tak vlastne nevedia. Často krát sa nám stalo, že na zastavil učiteľ angličtiny s deťmi na ulici, aby sme sa s nimi rozprávali po anglicky v rámci výuky. Úprimne, nechápem ako mohli niektorí učiť, ich angličtina nebola tiež nič moc.

Okrem týchto aplikácií určite využijete aj nejakú navigáciu, ideálne aj s offline mapami. Ja mám Sygic a využívali sme aj Google maps. Ak nemáte skúsenosti s cestovateľskými aplikáciami, nakuknite tu.

Čas

Vo Vietname je časový posun +7 hodín počas nášho letného času. V zime je to + 6 hodín. Celý Vietnam sa nachádza v jednom časovom pásme.

Ako to už u mňa poznáte, z Vietnamu vznikol samostatný eBook. Na 114 stranách sa dozviete podrobný itinerár našej 14 dennej cesty po Vietname, kedy sme ho prešli zo severu na juh. Bolo to dobré rozhodnutie? Urobili by sme teraz inak? Vynechali by sme niečo z itinerára? Ako sme sa prepravovali a kde sme spali? A čo jedlo? Koľko to všetko stálo? Kde by sa dalo ušetriť?

Všetky otázky sú zodpovedané v eBooku. Ak sa tam chystáte, eBook vám výrazne ušetrí čas a peniaze pri plánovaní vašej cesty. A ak sa tam nechystáte, tak po prečítaní eBooku sa Vietnam stane ďalšou krajinou na vašom bucket liste. Okrem informácií je v eBooku aj kopec fotiek a videí z tejto nádhernej krajiny.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu