Teší ma, že ste navštívili tento blog a verím, že vaša návšteva nie je posledná. Budem rada, ak sa vám tu bude páčiť a moje príspevky vás budú inšpirovať k objavovaniu sveta.

Kto sme?

Úplne obyčajná rodina. Dvaja zamestnaní rodičia Gabika a Michal s dvoma deťmi Matejom a Miškou, s jedným psom a s hypotékou na krku.

Ja (mama Gabika) som vášnivá cestovateľka a „cestovaním som nakazila“ aj zvyšok rodiny. Aby sme sa mohli s vami deliť o naše cestovateľské zážitky, rady a postrehy z ciest, vznikol projekt Cestujeme za zážitkami.

To sme my - Remšíkovci

„Milujem cestovanie. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a peniaze dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ peniaze. Chcem inšpirovať ostatných a naučiť vás, ako na to. Ako poznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet.“

S rodinou cestujeme niekoľkokrát do roka. Radi spoznávame nové krajiny, nových ľudí, zbierame nové zážitky. Je to naša spoločná vášeň. Je to niečo, čo nás ako rodinu spája. Počas dlhých rokov sme sa naučili cestovať tak, aby sme si to užili a zároveň naša peňaženka príliš netrpela. Verím, že sa to naučíte aj vy a budete si cestovanie užívať rovnako ako my.

„Necestujeme, aby sme utiekli od nášho života. Cestujeme, aby nám neutiekol život.“

Príbeh našej rodiny - môže to byť aj váš príbeh

Sedím v obývačke na gauči a kontrolujem, či máme všetko. Letenky, víza, ubytovanie, požičané auto. O pár dní letíme celá rodina na ďalšiu cestu za zážitkami a za ďalším dobrodružstvom, ktoré nás tento rok čaká. 

Nové krajiny, nové zážitky, spoznávanie nových ľudí. Napriek tomu, že deti sú už teenageri, stále sa tešia na dovolenku s nami. Aj keď pre niektorých ich rovesníkov je “trápne” cestovať s rodičmi.

Naše deti to už našťastie vedia oceniť. Tiež však k tomuto poznaniu neprišli hneď a museli sa to naučiť. Ako? Čítaj ďalej.

Bali

„Najcennejšia vec akú môžeš deťom dať, je dať im vzdelanie a zážitky.“

Bolo to dávno, keď som túto vetu prvý raz počula. Jej význam som však pochopila až oveľa neskôr. Vzdelanie – to je jasné. Veď chodia predsa do školy. Čo však tie zážitky? 

Za posledné roky sme precestovali veľa zaujímavých krajín, videli ešte viac zaujímavých miest, stretli kopec ľudí:

 • boli sme na Kube v čase, keď bola Kuba ešte autentická, 
 • v Malajzii sme zažili stretnutie s krokodýlmi, 
 • v Indonézii vystúpili na sopku, 
 • v Juhoafrickej republike sme boli na niekoľkodňovom safari, 
 • užili sme si potápanie a nádherné pláže na Maledivách
 • kŕmili sme z fľašky slonie mláďa na Srí Lanke
 • videli množstvo vodopádov na Islande
 • precestovali sme autom celý Nový Zéland

Precestovali sme už 55 krajín na 5 kontinentoch sveta. Navštívili sme veľa európskych a svetových metropol. Mestá ako je Kuala Lumpur, Auckland, Moskva, Miami, San Francisco, Barcelona, Londýn, New York, Rio de Janeiro a mnohé iné. Niektoré miesta sme navštívili spolu celá rodina, niektoré miesta ja s manželom a na niektorých miestach som bola sama.

Ako to dokážeme finančne a časovo zvládnuť?

USA Death Valley

Nie, nie som majiteľ žiadnej prosperujúcej firmy, ani som sa nevydala za žiadneho milionára.
Som obyčajná manželka a matka 2 detí, zamestnaná na plný úväzok. Rovnako aj môj manžel. 

Ešte pár rokov dozadu sme chodili na dovolenky do Chorvátska, auto naložené jedlom a hrncami. Dovolenku sme si kúpili v cestovnej kancelárii. Nechodili sme na žiadne výlety, celý pobyt sme strávili v rovnakom hoteli a na rovnakej pláži. 

Snívala som o dovolenke niekde v exotike. Hltala som všetky cestopisy, ktoré mi prišli pod ruku a predstavovala som si, že raz navštívim všetky tie vzdialené miesta a uvidím na vlastné oči všetko to, o čom som doteraz iba čítala alebo videla v televízii. 

Kde na to však vziať peniaze a čas? Keď som si prelistovala ponuky cestovných kancelárií a spočítala si všetky náklady na dovolenku, prišla som na to, že všetky ušetrené peniaze miniem za jeden týždeň niekde v predraženom hotelovom komplexe.

„Cestovanie nikdy nie je otázkou peňazí, ale odvahy.“

Paulo Coelho

Čo s tým?

Vedela som, že chceme cestovať. Chceme spoznávať nové krajiny, ľudí, kultúru, túlať sa krajinou a obdivovať prírodné krásy. Vedela som, že chceme deťom ukázať svet a aj to, ako ľudia žijú inde. Preto som musela hľadať spôsoby, ako môžeme cestovať celá rodina aj na také miesta, o ktorých si veľa ľudí myslí, že sú neskutočne drahé. A našla som. 

Naučila som sa všetko, aby som dokázala efektívne naplánovať a zorganizovať dovolenku kdekoľvek vo svete. 

A teraz sa vrátim k tej povestnej vete:

 Najcennejšia vec, akú môžeš deťom dať, je dať im vzdelanie a zážitky.

Moje (naše 😆 ) deti počas ciest pochopili veľa vecí, ktoré by sa nenaučili v žiadnej škole: 

 • pochopili, že mať vlastnú posteľ, jedlo v chladničke, mať pitnú vodu nie je samozrejmosť pre všetkých ľudí na svete
 • pochopili, že prístup k vzdelaniu nie je všade na svete rovnaký, že existujú deti, ktoré by radi chodili do tej “blbej školy a počúvali blbé učiteľky“
 • videli na vlastné oči malé deti, ktoré musia pracovať, aby pomohli rodičom uživiť rodinu 
 • zlepšili sa v angličtine a komunikácii, sú samostatné a verím, že sa „vo svete“ nestratia
 • naučili sa to počas našich ciest po svete
Gili Meno - Indonézia

Za toto poznanie nám stoja všetky peniaze, ktoré sme s manželom do cestovania investovali, všetky hodiny, ktoré som strávila pri plánovaní našej ideálnej dovolenky. Prečítala som stovky cestopisov od iných cestovateľov, strávila hodiny na internete, kým som sa naučila kde a ako hľadať výhodné letenky, lacné a štýlové ubytovanie, dokonca som si do mobilu stiahla aplikácie, ktoré mi pomáhajú pri cestovaní – ja, technický antitalent.

„Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu.“

Sv. Augustín

Naša prvá dovolenka na vlastnú päsť bola na Kanárskych ostrovoch, na ostrove Gran Canaria. Kúpila som letenky, rezervovala ubytovanie, doladila ešte zopár drobností a v júli 2012 sme prvýkrát vyrazili do sveta bez cestovky.

Kanárske ostrovy
Kanárske ostrovy
Kanárske ostrovy

Zo začiatku ma veľa ľudí odhováralo, že dovolenka bez cestovky už nie je pre nás, že to je pre mladých. A ešte ťaháte do takých krajín deti? To ste sa úplne zbláznili. Prečo? Človek si má plniť sny v každom veku. 

Takže aj keď už nemáte dvadsať, ale o niečo viac (alebo o veľa viac) aj pre vás môže byť dovolenka na vlastnú päsť realita.

Neviete dokonale cudzie jazyky?

Nevadí. Ani ja neviem anglicky veľmi dobre a napriek tomu cestujem po celom svete. Veď predsa nikde v zahraničí nebude čašník v reštaurácii riešiť vašu gramatickú úroveň. Viete naozaj iba zopár slov? Alebo nič? Nezúfajte, aj na to už existujú rôzne pomôcky

Ste technický antitalent?

Aj ja. Môj mobil neobsahuje milión všelijakých aplikácií. Mám ich iba zopár. Tu si môžete pozrieť tie, ktoré mi naozaj pomáhajú pri cestovaní.

Nemáte voľno v práci?

Aj ja som zamestnaná na plný úväzok, čiže mám 25 dní dovolenky za rok tak, ako každý zamestnanec. Napriek tomu cestujem niekoľkokrát do roka, pričom minimálne jedna z mojich ciest je 2- 3 týždňová.

Ako sa to dá?

Plánujem. Aj keď sa mi známi a rodina smejú, že už v októbri viem, kam pôjdeme budúci rok cez leto. Cez leto zase plánujem, kde sa vyberieme počas sychravých zimných mesiacov. No a čo? 

Vďaka dôslednému plánovaniu dokážem efektívne využiť každý dovolenkový deň a ešte aj ušetriť kopec peňazí. Dovolenkou na vlastnú päsť dokážem znížiť náklady často krát o polovicu. V súčasnosti cestujeme celá rodina do exotiky na 2-3 týždne za cenu, ktorú by sme zaplatili za týždňový letecký zájazd all inclusive v hotelovom rezorte niekde v Európe.

Miami
Malajzia

Skúste sa zahľadieť na mapu, nájsť si svoje vysnívané miesto na svete a začnite plánovať. Keď som to zvládla ja, obyčajná pracujúca žena po 40 tke, manželka a matka dvoch pubertiakov, bez vynikajúcej znalosti jazykov a bez technického talentu, tak to určite zvládnete aj vy.

„Pred smrťou sa vraj človeku premietne celý život. Uistite sa, aby to pozeranie stálo za to!“

Potrebujete podporiť?

Kliknite na nasledujúci odkaz a sledujte naše cesty za zážitkami na Instagrame alebo na Facebooku, inšpirujte sa a ja vám ukážem, že to naozaj ide. Že aj vy môžete cestovať všade tam, kde túžite. 

Tak kam sa vyberiete?

mapa a pasy

Je jedno, koľko máte rokov. Je jedno, či začnete vaše cestovanie spoznávaním Slovenska, Európy alebo sa vyberiete do vzdialenej exotiky. Dôležite je zahodiť obavy, vykročiť a ísť za svojím snom. Možno sa stanete závislými na cestovaní tak, ako ja a moja rodina. A verte mi, je to tá najlepšia investícia do seba samého a do vašich detí. 

Zážitky a skúsenosti vám ani vašim blízkym nikto nikdy nevezme.

Všetky články a eBooky uverejnené na tomto webe boli napísané na základe mojich skúseností s cestovaním s cestovkami aj bez cestoviek a odzrkadľujú môj subjektívny názor na danú tému. 

Close Menu