Madeira – čo sa dá na ostrove stihnúť za týždeň

Pre koho je Madeira vhodná destinácia? Hneď na začiatku vás musím upozorniť, že ak hľadáte dovolenkovú destináciu, kde budete ležať na pláži a kúpať sa v teplom mori, na Madeiru rovno zabudnite. Kúpať sa tam síce dá, no od teplej vody to má ďaleko. Madeira je viac o trekoch, turistike, výhľadoch a levádach.

Takže, koho neodradili moje prvé vety, čítajte ďalej. 

Sao Lourenco, Madeira
Sao Lourenco, Madeira
Sao Lourenco, Madeira
Fanal

Kedy sa vybrať na ostrov Madeira?

Madeira je celoročná destinácia, podnebie na ostrove je tropické,  je však ovplyvnené oceánom, čo má za následok stálu relatívne miernu klímu a dostatok zrážok, hlavne na severozápade. Letná teplota sa na juhu ostrova pohybuje okolo 25 °C, v zime neklesá pod 11°C. Teplota mora neklesá pod 18 °C. Právom sa nazýva ostrov večnej jari.

Pico Arieiro, Madeira
Pico do Arieiro
25 fontes, Madeira
25 Fontes Falls

Ako sa dostať na Madeiru

Keďže je to ostrov, tak lietadlom alebo loďou. Predpokladám, že vami preferovaný spôsob dopravy bude lietadlo.

Existuje niekoľko leteckých spojení z Európy, najlacnejšie a priame spojenie z okolia SR alebo ČR ponúka WIZZAIR a to lety z Viedne, Budapešti, Katowíc alebo Varšavy. Výhoda tohoto leteckého spojenia je nízka cena /bývajú akcie a ceny sú aj pod 100€ za spiatočný let/. Nevýhoda je iba malá príručná batožina v cene a za väčšiu sa dopláca často krát viac, ako stojí samotná letenka.

Ďalšie letecké spojenia ponúka Ryanair, no už to bude s prestupom v Lisabone alebo Porte. Nevýhoda je rovnako malá batožina v cene letenky a fakt, že letenky kupujete ako 2 samostatné. Teda ak vám zmenia/zrušia jeden let a ten nadväzujúci nestihnete, nemáte nárok na prebookovania na novú letenku.

Čo je pre niekoho nevýhoda, pre druhého môže byť výhoda – viete si v rámci jednej dovolenky pozrieť aj mestá, kde budete prestupovať. No vtedy potrebujete viac času a miniete viac dovolenkových dní.

Lieta tam aj TAP Portugal, ale tie ceny za letenky sú už niekde inde.

Kde sa na Madeire ubytovať

Madeira je malý ostrov, od západu na východ má 57km a zo severu na juh 22km. Nech vás však tieto vzdialenosti nemätú, pretože terén je veľmi hornatý, cesty kľukaté a úzke. Vzdialenosti, ktoré u nás prejdete za pár minút trvajú na Madeire niekoľkonásobne dlhšie.

Vzhľadom k malej rozlohe neodporúčam meniť každé 2-3 dni ubytovanie. Hlavne, ak tam pôjdete na krátky čas tak presunmi, balením vecí a opätovným vybaľovaním vecí na novom mieste, čakaním na kľúče a inými procedúrami zabijete zbytočne čas.

Tak kde sa ubytovať? Predpokladám, že budete chcieť obehnúť celý ostrov. Ideálne je nájsť ubytovanie niekde v strede ostrova. Tu pozor, v strede ostrova myslím blízko diaľnice na juhu, pretože ak budete bývať síce v strede ale vo vnútrozemí, tak cesta z diaľnice vám môže trvať aj hodinu každý deň. Aj keď je to iba zopár kilometrov.

Ďalšie miesto vhodné ako východiskový bod je hlavné mesto Funchal s najlepšou dostupnosťou z každého miesta na Madeire hromadnou dopravou.

Ako sa po ostrove pohybovať

Rozhodne som zástanca požičania auta. Niektoré miesta sú na ostrove naozaj zle dostupné a neviem si predstaviť dovolenku bez auta. Aj keď sa niekde dá dostať autobusom, cesta bude trvať oveľa dlhšie, ako tam ísť autom + ste flexibilní a nemusíte sa držať príchodu/ odchodu autobusov. Ak niekde cestujem, na 90% si rezervujem auto cez tento portál. Skoro vždy má najlepšie ceny a zatiaľ som nemala s nimi žiadny problém.

Pokiaľ budete bývať v hlavnom meste, viete sa na niektoré miesta dostať autobusom. Do iných častí ostrova je doprava autobusom viac problematická. Nemám s nimi osobnú skúsenosť, prikladám však odkazy na autobusové spoločnosti, ktoré premávajú na Madeire:

  • Horários do – žlté autobusy: jazdia po hlavnom meste + majú niekoľko medzimestských liniek (Curral Das Freiras, Santana, Porto da Cruz).
  • Rodoeste – bieločervené autobusy: jazdia na juhozápade ostrova (Ribeira Brava, Ponta do Sol, Porto Moniz)
  • SAM – zelenobiele autobusy: jazdia vo východných častiach Madeiry (Porto da Cruz, Machico).
  • EACL
Machico, Madeira
Machico, Madeira
Risco, Madeira
Risco, Madeira

Kde ísť a čo na Madeire vidieť

Ideálne ísť všade a vidieť všetko, to by sme však potrebovali stráviť na Madeire aspoň 2 mesiace a aj tak by sme nestihli všetko. Preto si treba vybrať miesta, ktoré vás zaujímajú a ktoré sú reálne stihnúť za čas, ktorý máte na dovolenku vyhradený. Ale ako máte vedieť, čo si vybrať?

Aby ste si vy vedeli vybrať presne to, čo vás zaujíma a aby ste si vedeli efektívne naplánovať trasu na tomto nádhernom ostrove, spísala som náš itinerár 7 dňovej dovolenky na Madeire.

  • dozviete sa v konkrétne trasy deň za dňom presne v takom poradí, ako jednotlivé miesta za sebou nasledujú + ku každému dňu je priložená mapa
  • odporučím vám pekné, lacné, dobre vybavené ubytovanie, ktorého bonusom je parádny výhľad na more a príjemní majitelia
  • rovnako vám ukážem kopec fotiek z každej túry aj levád, ktoré sme absolvovali vrátane času, koľko si máte na daný trek vyhradiť + o každom treku sa dozviete koľko má km a zhodnotenie náročnosti. Upozorním vás, na čo si máte dať pozor a samozrejme kde zaparkovať.
  • keďže treba počas dovolenky aj jesť, odporučím vám dobré a typické jedlá na Madeire. Niektoré z nich budete vidieť na priložených fotkách vrátane cien, koľko čo stálo + odporučím vám aj nejaké reštaurácie, kde sme boli spokojní
  • Kompletný itinerár na dovolenku na Madeire nájdete tu.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu