Nezávislé cestovanie – mýty vs fakty

Je veľa vecí, ktoré si za peniaze nedokážete kúpiť – zdravie, lásku… a potom je veľa hmotných vecí, ktoré si za peniaze kúpite, ale po čase vás prestanú baviť, zostárnu a nie sú moderné. Ja si za peniaze „kupujem“ zážitky. Nikdy ma neprestanú baviť, aj po rokoch sa ku nim môžem vrátiť, nestanú sa nemodernými.

A čo viac, ako rodina pri ich “ vytváraní“ trávime čas spolu, prežívame ich spoločne a aj na ne po čase spoločne spomíname.  Je to niečo, čo nám nikto nikdy nevezme, čo nás bude navždy spájať.

 

Ale aby ste si nemysleli, ani také zbieranie zážitkov nie je len tak 😀 .  Keď niekomu spomeniem, kde plánujeme s rodinou zase vyraziť, dostanem rôzne odpovede:

Tak čo, patríte k tým, čo si plnia svoje cestovateľské sny, rovnako ako ja? Alebo patríte k tým, čo si myslia, že cestovanie je drahé, nepohodlné, stojí veľa času, alebo dokonca nebezpečné?

Mýtus č.1 – cestovanie je drahé

Na Bali budete pri ich mene vždy milionárom – a takisto si tam môžete dovoliť kúpiť čokoľvek, na čo si spomeniete.

Určite máte pravdu. Nič nie je zadarmo. Záleží, ako cestujete. Ak preferujete spôsob, že si nájdete v katalógu, alebo na internete krásny hotel na nádhernom ostrove, zvolíte si stravovanie all inclusive, vyplníte objednávku, zaplatíte zálohu a čakáte na svoj deň odletu – áno, cestovanie je drahé.

Ak preferujete cestovanie, že si nájdete nádherný ostrov, nájdete si super hotel alebo štýlový bungalov na pláži, vystriehnete si lacnú letenku, stravujete sa v miestnych reštauráciách, spoznávate okolie, prírodu a ľudí s tým, že využívate služby miestnych obyvateľov – cestovanie síce stojí peniaze, ale nie je o nič drahšie, ako predchádzajúci spôsob. Ak si môžete dovoliť týždňovú dovolenku v all inclusive rezorte v Európe, môžete si dovoliť aj 2-3 týždňovú dovolenku na nejakom krásnom ostrove v exotike. Verte mi, viem, o čom píšem. 

Na obrázku nižšie sú moje vlastné skúsenosti a reálne sumy, koľko nás vyšla dovolenka v Turecku a dovolenka na Bali:

Ešte sa stále si myslíte, že cestovanie je drahé? Ja už nie. Viem, že si môžem dovoliť cestovať hocikde, kde túžim. Viem, že si môžem splniť akýkoľvek cestovateľský sen. A teraz si ho môžete splniť aj vy.

Mýtus č.2 – cestovanie je nebezpečné

Áno, môže byť aj nebezpečné. Ak sa vyberiete do krajiny, kde zúri občianska vojna, je veľká pravdepodobnosť, že sa vám niečo stane. Ale tam sa zrejme neplánujete vybrať, že? Ak pôjdete do hocijakej inej krajiny a budete dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá – predpokladám, že ich dodržiavate aj doma – znižujete tým riziko, že sa niečo prihodí. Tým nechcem povedať, že sa nemôže nič stať. Ale kto vám zaručí, že vás niekto neprepadne a neokradne aj na ceste z kina, či z práce?

Môžete stratiť peňaženku, mobil, doklady, môžete sa zraniť či ochorieť. Áno, všetko a môže stať. Existujú však rôzne opatrenia, aby ste tieto riziká čo najviac eliminovali. A keď sa náhodou aj napriek tomu niečo stane, existujú spôsoby, ako si pomôcť, prípadne kam volať a požiadať o pomoc. Ak neviete, kde hľadať, všetko sa dozviete v Prvej online škole cestovania. 

Mýtus č. 3 – nemám čas

Hmmm, ani ja 😉 . Tiež som zamestnaná a mám 25 dní dovolenky, presne tak, ako všetci ostatní. Jednoducho, keď chcem cestovať a zbierať zážitky, tak si ho musím nájsť. Alebo si ho chcem nájsť. Využívam sviatky, víkendy a takto sa mi podarí šetriť dovolenkové dni.

Áno, priznávam, že niekedy vypýtam deti zo školy aj mimo prázdnin. Ale počas dovolenkových dní ich „nútim“ komunikovať v cudzom jazyku a často sa tak naučia viac, akoby sedeli v škole. Veľakrát sa im stalo, že sa učia o krajine, v ktorej boli a všetko videli na vlastné oči.

A čo považujem za najväčší prínos cestovania – vidia, ako žijú ľudia na opačnom konci sveta. Vidia, že nie je najväčšia tragédia na svete, že nemajú najnovší model mobilu. Že niekde na svete deti pracujú miesto toho, aby chodili do školy. Že miesto chodenia do kina a „von“ s kamarátmi pomáhajú rodičom zarábať peniaze. Aj to patrí k cestovaniu. Okrem zážitkov zbierame aj skúsenosti. A tie sú často krát k nezaplateniu.

Mýtus č. 4 – cestovanie je nepohodlné

Áno, niekedy je. Hlavne keď si kúpim lacnú letenku a mám napríklad 12 hodinový prestup na letisku niekde vo svete. Ale aj to sa dá otočiť na pozitívum – v rámci jednej sumy vidím aj ďalšie mesto, alebo krajinu. Neverili by ste, koľko sa toho dá stihnúť za 12 hodín…

Koľkokrát sme boli hladní, lebo sme nevedeli nájsť v Ázii reštauráciu, kde nám urobia niečo neštipľavé. Koľko krát nám cesta trvala o hodinu, dve či tri dlhšie, lebo sme si zle pozreli cestu, alebo sme zablúdili. No a čo? Aj to sa stáva. A práve na takýchto situáciách sa neskôr najviac zabávame.

Často krát sa dostaneme pri hľadaní správnej cesty na miesta, kde by sme sa inak nikdy nedostali. Aj to je čaro cestovania. Z týchto „neplánovaných“ akcií a výletov bývajú nakoniec najlepšie zážitky. Aj keď uznávam, že v tej chvíli sa tvárime všelijako- aj sa pochytíme, aj si vynadáme, koho je to chyba… ale nakoniec to vždy dobre dopadlo.

Tí, čo cestujete, mi určite dáte za pravdu, že je to jedna z najlepších investícií do seba a do svojej rodiny.

No viem, že veľa z vás chce cestovať, ale má strach, že to nezvládne. Verte mi, že najťažšie je urobiť prvý krok a potom to už pôjde. Budem rada, ak vás týmto článkom inšpirujem a tí, čo ešte necestujete, sa odhodláte.

Ak neviete, kde začať, práve pre vás je tu Prvá online škola cestovania, kde sa všetko potrebné naučíte. Dozviete sa, kde a ako nájdete lacné letenky, štýlové ubytovanie, kde si rezervujete auto, či ako sa zorientujete v destinácii. Všetko v názorných videonávodoch. A to je len zlomok informácií, ktoré v „škole cestovania“ nájdete, čaká vás tam oveľa viac. Veď cestovanie nie je iba o letenkách a ubytovaní. Čo je najdôležitejšie, po absolvovaní Prvej online škole cestovania si budete vedieť naplánovať a zorganizovať dovolenku kdekoľvek vo svete a strávite nezabudnuteľný čas so svojimi blízkymi či priateľmi na mieste, o ktorom ste už dlho snívali.

A vy, čo už cestujete sa naučíte nové tipy a triky, ako na vašich dovolenkách ešte viac ušetriť, ako cestovať do krajín, kde ste sa doteraz neodvážili, alebo ktoré boli doteraz nad váš finančný rozpočet…

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 2 komentárou

  1. Absolutně souhlasím. Nejraději cestujeme na vlastní pěst a ještě radši bez přesného cíle. Cesta nás pak většinou zavede do míst, kam bychom se vůbec nepodívali. I přesto, že takto cestujeme odjakživa, jsme našli ve vaší škole cestování spoustu super tipů, které nám usnadňují život. Letos jsme si tak užili část Balkánu – Řecko, Albánii, Montenegro, Bosnu a další země jsme projeli. Jsou to ty nejlepší zážitky, které jako šestičlenná rodina zažíváme, a které nás spojují. Každý rok vyrážíme za dalším dobrodružstvím…
    Díky za inspiraci, těším se na další Bára

    1. Bára, ďakujem pekne. Som rada, že sa odvažuje cestovať na vlastnú päsť čoraz viac ľudí. Presne aj ja to hovorím, že nás cestovanie spája, teda našu rodinu. Takže nie je to iba o tých zážitkoch, ale aj o spoločne strávenom čase. Ešte raz ďakujem aj za pozitívny ohlas na Prvú online školu cestovania, snažím sa ju neustále vylepšovať, aby vám prinášala ešte viac tipov a užitočných návodov a rád. Prajem veľa cestovateľských zážitkov

Pridaj komentár

Close Menu