Chcem často cestovať, ale nemám dostatok dovolenky. Čo s tým?

Určite to poznáte aj vy. Chceli by ste ísť v zime lyžovať, v lete k moru, medzitým nejaké „ eurovíkendy“ . A čo tak exotika v zime? Safari? Výletná loď? Wellness? Alebo na hory s priateľmi? Možností je veľa a času málo. Ako sa to dá, keď ste zamestnaní a máte iba 25 dní dovolenky?

Dá sa to. Základ je plánovanie. Za niekoľko rokov, čo cestujem na vlastnú päsť som sa naučila plánovať dovolenku niekedy aj niekoľko mesiacov dopredu. Výhoda je, že dokážem efektívne využiť každý dovolenkový deň a ešte aj ušetriť kopu peňazí. Preto si môžem dovoliť cestovať niekoľkokrát v roku, pričom minimálne jedna moja dovolenka je 2-3 týždňová. Ako na to?

v Malajzii na pláži

Vždy sa snažím využívať štátne sviatky

Ono sa to nezdá, ale keď cestujete v týždni, kde je jeden, prípadne dva sviatky, za celý rok môžete takto ušetriť aj celý týždeň. Samozrejme si vždy skontrolujem, či v danej krajine, kde plánujem vycestovať, nie je sviatok tiež. V takom období je totiž veľká pravdepodobnosť, že bude problém zohnať lacné a dobré ubytovanie, všade bude veľa ľudí (všetci domáci budú mať predsa voľno). Môžu byť zavreté múzeá, atrakcie. 

Takisto nepreferujem cestovanie počas dvoch najväčších sviatkov Vianoce a Veľká noc. Hlavne z dôvodu, že podľa mojej rodiny sú správne Vianoce doma.

vianoce pod stromcekom

A tak každý rok opakujeme tie isté zvyky, ktoré sa nemenia. Možno práve v tom je čaro „našich Vianoc“. Treba počítať aj s tým, že letenky, ubytovanie, wellness pobyty, skipasy a aj všetky ostatné služby sú v tomto období výrazne drahšie. Naviac, všetci majú rovnako voľno. Je to, samozrejme, na rozhodnutí každého.

Takže sa zamerajme skôr na menšie sviatky

Napríklad v roku 2018 je sviatok hneď v prvý deň roka- 1. januára (tu nájdete článok aktuálny pre rok 2019). Tento rok sviatok pripadá na pondelok, takže si môžete predĺžiť silvestrovskú chatu alebo lyžovačku o jeden deň bez toho, aby ste minuli dovolenku. Alebo len tak relaxovať doma po silvestrovskej oslave, či navštíviť rodinu alebo priateľov.

Moltaler Gletscher Rakúsko

Ďalší sviatok je 30. marca a 2. apríla. Veľká noc. Ako som už písala, nezvykneme cestovať počas veľkonočných sviatkov. Snažíme sa ich stráviť s rodinou, starými rodičmi, súrodencami. Ak sa však rozhodnete cestovať, máte hneď 4 dni voľna. 

Ak použite ďalší z mojich tipov a odcestujete už vo štvrtok poobede, získate celý deň vo Vašej dovolenkovej destinácii bez čerpania dovolenky. Ako? Jednoducho. Ak budete z domu cestovať v piatok ráno, veľa času vám zaberie presun na letisko, vybavenie formalít na letisku, samotný let a presun z letiska do hotela, prípadne iného ubytovania.

Nice

Do cieľovej destinácie sa dostanete v piatok poobede alebo až večer. Okrem toho letenky v poobedňajších alebo vo večerných hodinách môžu byť (a často bývajú) lacnejšie ako tie ranné. Takže ak budete cestovať už vo štvrtok poobede, všetko toto absolvujete ešte vo štvrtok a v piatok sa zobudíte na mieste vašej dovolenky, a máte celý deň na spoznávanie, relax alebo hocičo iné. A to všetko bez toho aby ste minuli čo i len jeden deň dovolenky. Rovnaký postup môžete zvoliť aj pri cestovaní autom, vlakom, na bicykli… je to len na vás.

Pozerám ďalej v kalendári. Ďalší sviatok pripadá na utorok 1. mája a 8. mája. Ideálny čas na eurovíkendy alebo turistiku. Takže pri vyčerpaní 1 dňa dovolenky si viete urobiť predĺžený víkend od 28.apríla do 2. mája (jeden deň vyčerpanej dovolenky = 4 dni voľna) alebo predĺžený víkend od 5. mája do 8. mája (jeden deň vyčerpanej dovolenky = 4 dni voľna). Ak použijete vyššie popísaný tip a odcestujete už vo štvrtok poobede, získate jeden celý dovolenkový deň v destinácii- piatok.

Amsterdam

Ak by ste v máji chceli vycestovať na dlhšie obdobie, môžete získať 11 dní voľna, pričom miniete iba 5 dní dovolenky + samozrejme ak vycestujete už vo štvrtok… ale veď to všetko už viete. Za 11 dní (12 dní) sa dá naplánovať nielen výlet po Európe, ale ja vzdialená exotika.

Čo cez letné prázdniny?

Poďme v kalendári ďalej- 5. júl, Sviatok sv. Cyrila a Metoda. V roku 2018 tento deň pripadá na štvrtok. V piatok si vyberiete 1 deň dovolenky, odcestujete už v stredu poobede, kedy si dovolenku brať nemusíte a získate 5 dní na cestovanie. Je to už čas letných prázdnin, takže ideálny čas na cestovanie s deťmi.

Indonézia

Môj obľúbený týždeň na cestovanie tento rok nie je zrovna najideálnejší. Sviatok Výročie Slovenského národného povstania 29. augusta pripadá na stredu. Sviatok Deň Ústavy Slovenskej republiky je 1. septembra, čo je však tento rok sobota. 

Čo s tým? Buď si vyčerpáte 2 dni dovolenky pondelok, utorok 27.-28. august alebo štvrtok, piatok 30.-31.august. V oboch prípadoch získate 5 dní na cestovanie (25.-29. august alebo 29. august- 2. september).

Samozrejme + 1 celý voľný deň v oboch prípadoch cestou deň vopred poobede. Ak by ste sa rozhodli cestovať na dlhšiu dobu (pripomínam, že sú ešte stále letné prázdniny a deti sú doma), zoberiete si 4 dni dovolenky pondelok, utorok 27.-28. a štvrtok, piatok 30.-31.august. Získate tým 9 dní na cestovanie.

Bali - výstup na sopku Batur

V septembri je ešte jeden sviatok, a to Sedembolestná Panna Mária. Tento rok bohužiaľ opäť sobota, no čo už. Aj to sa stáva.

V novembri, vlastne ešte v októbri máme tento rok zmenu. Jednorázovo bol schválený sviatok 30. októbra, kedy si Slovensko pripomenie 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine. Čo z toho vyplýva pre nás – cestovateľov? 

Tento sviatok pripadá na utorok a hneď vo štvrtok 1. novembra je Sviatok všetkých svätých.  Takže už určite viete, ako na to. Zobrať v piatok 2. novembra 1 deň dovolenky a získať 4 dni (5 dní cestou deň vopred poobede) voľna. Alebo si zobrať 3 dni dovolenky a spolu aj dvoma víkendmi získame rovno 9 dní voľna. Odchodom vo štvrtok poobede ešte pol dňa navyše. A to už je dostatok času aj na exotiku, prípadne nejakú európsku destináciu. Pozor však. V tomto termíne cestujú VŠETCI. Niektorí na dovolenku, niektorí na výlety alebo wellness pobyty a zvyšok na cintoríny uctiť si Pamiatku zosnulých.

A keď hovorím všetci, myslím tým naozaj všetci. Aj takzvaní víkendoví vodiči, ktorí vytiahnu naleštené auto z garáže párkrát do roka. Takže treba počítať s preplnenými cestami, počasie už tiež nezvykne byť ideálne, je jeseň, začínajú hmly, môžu byť ranné prízemné mrazy. A polovica vodičov jazdí ešte stále na letných pneumatikách.

Wellness na Slovensku?

Ak plánujete stráviť tento predĺžený víkend či rovno celý týždeň niekde na chate, vo wellness a pod; odporúčam rezervovať dostatočne skoro. Pretože taký plán ako máte vy, bude mať ešte kopa ďalších ľudí. Ďalší sviatok Deň boja za slobodu a demokraciu je tento rok takisto v sobotu 17.novembra. Škoda.

Dostali sme sa k záveru roka. Vianoce. Tento rok úplne super. Všetky 3 sviatočné dni sú pondelok, utorok, streda. Naplánujete si dovolenku na štvrtok, piatok 27. a 28. decembra a ešte aj pondelok 31. decembra. Za vyčerpané 3 dovolenkové dni získate až 11 dní voľna (+ náš známy 1 deň navyše). V tomto období sa však veľa ľudí z celého sveta (podobne ako Veľká noc) rozhodnú cestovať.

 

Čo z toho vyplýva?

Drahšie ubytovanie, drahšie letenky, všade veľa ľudí. Naša rodina preferuje stráviť tento čas spolu doma, s ostatnou rodinou a priateľmi. Či už ich strávite v kruhu rodiny alebo cestovaním, je to na vás. Ak máte však pocit, že práve toto je ten správny čas na cestovanie, začnite plánovať. Čím skôr začnete, tým väčšia šanca na výber správneho ubytovania, dobrej letenky a všetkého, čo k dovolenke potrebujete.

Pri plánovaní dovolenky treba zohľadniť a naplánovať termín aj s ohľadom na počasie v danej destinácii a mnoho iného. Podrobne sa kompletnému návodu na plánovanie a organizáciu dovolenky venujem v e-Booku Manuál nezávislého cestovateľa.

Aby vám neunikli ďalšie články, rady a tipy pridajte sa medzi ostatných cestovateľov na FB Cestujeme za zážitkami.

Ak sa rozhodnete vycestovať, budete potrebovať ubytovanie, zorientovať sa v doprave, čo v danej krajine vidieť, kde sa ísť najesť a podobne. Ja využívam mobilné aplikácie, ktoré mi výrazne pomáhajú a ešte mi aj šetria peniaze. Môžete si o nich prečítať + odkazy na ne nájdete v e-booku tu. Okrem iného v ňom nájdete aj zľavy na ubytovanie, ktoré môžete využiť už pri vašej nasledujúcej dovolenke či výlete.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 4 komentárou

  1. Gabika super typy, určite si dam poradit….?

    1. Ďakujem, budem rada. Môžeš ma hocikedy kontaktovať cez FB.

    1. Keď chceme vidieť svet, musime lepiť?

Pridaj komentár

Close Menu