Hawaii bez cestovky – ako mať maximum zážitkov za minimum peňazí

Hawaii nie je úplne bežná destinácia pre Slovákov a Čechov, no pri troche šťastia sa dá dostať aj tam a nemusíte ani predať dom aj s autom, aby ste na to mali peniaze. Tak ako dostať z tejto „luxusnej“ destinácie maximum zážitkov za minimum peňazí? 

Ako tam ísť?

Jednoznačne lietadlom, to je jasné. No keď si zadáte v hociktorom vyhľadávači letenky z Európy priamo na Hawaii, počítajte so sumami okolo 1000€ za osobu. 

Hawaii Oahu - Hoʻomaluhia Botanical Garden
Hawaii Oahu - Hoʻomaluhia Botanical Garden

Takže buď vymáknete nejakú akciu na letenky, ako sme to urobili my, alebo si kúpite letenku niekde do USA – ideálne do Los Angeles a odtiaľ letenku na Hawaii – Honolulu. Takto by ste sa mohli dostať na cenu cca 600 – 700€ za osobu. Záleží od termínu, ako dlho pred odletom kupujete letenky, či má letecká spoločnosť nejakú akciu.

My sme v apríli 2021 vymákli akciu na letenky od British Airways, kedy sme za osobu zaplatili 380€. Boli aj za 340€, ale tam nám nevyhovoval termín. No a osláviť Silvestra a Nový rok na pláži tiež nie je zlé, že? Leteli sme Viedeň – Londýn – Los Angeles – Honolulu a späť Honolulu – Dallas – Madrid – Viedeň. 

V tejto ešte stále cestovateľsky neistej dobe si nezabudnite pozrieť možnosti zrušenia, zmeny letu alebo termínu v prípade lockdownu, zákazu cestovania, prípadne nemožnosti vycestovania kvôli pandémii či chorobe. Už sa dá na všetky tieto situácie aj poistiť, len si treba vybrať tú správnu poisťovňu. My máme celoročné rodinné poistenie od Generali a napríklad udalosť pozitívneho testu pred odletom majú zahrnutú v storne.

Kedy tam ísť?

Hawaii je celoročná destinácia a v podstate bude teplo vždy. No treba pozerať na obdobie dažďov, kedy je od apríla do októbra suchá sezóna a od novembra do marca obdobie dažďov. Rovnako nemusí byť rovnaké počasie na každom ostrove – napríklad Kauai je najdaždivejší ostrov z celého súostrovia. 

My sme tam boli v januári, teda v období dažďov a nepršalo ani raz. Zato nám pršalo na Oahu, ktorý je štatisticky ostrov s najmenším počtom upršaných dní. Tam býva počas nášho leta až moc teplo a vlhko, tak počítajte aj s tým.

Hurikánová sezóna je od júna do novembra, no hurikány sa tam vyskytujú iba občas. Posledný veľký bol hurikán Iniki v roku 1992, ktorý zanechal následky hlavne na Kauai. Takže štatisticky najlepšie počasie by malo byť v apríli, máji, septembri a októbri.

Kiahuna Plantation resort
Kiahuna Plantation resort
Waikiki Beach
Waikiki Beach
NaPali Coast
NaPali Coast

Skôr, ako na počasie a výber mesiaca by som sa sústredila na to, kde chcete ísť a čo chcete vidieť + samozrejme treba zohľadniť sezónnosť. V období Vianoc a Nového roka sú ceny najvyššie, pretože sem cestujú na prázdniny obyvatelia USA. Ale aj tu sa dá nájsť kompromis a nájsť ubytovanie za akceptovateľné ceny. Len si to v tomto prípade nesmiete nechať na poslednú chvíľu a rezervovať si všetko s dostatočným predstihom. Čím dlhšie, tým lepšie.

Ktorý ostrov vybrať?

Súostrovie Hawaii tvorí osem veľkých ostrovov Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui, Kahoolawe, Big Island a ďalších 124 malých ostrovčekov. Najviac turisticky navštevované sú Oahu, Kauai, Big Island, Maui a Molokai.

Ktorý ostrov vybrať? Ideálne všetky, ale na to asi väčšina z nás nemá dostatok času. Nesnažte sa za 2 týždne „obehnúť “ všetky ostrovy a naplánujte si to tak, aby ste boli aspoň týždeň na jednom. Počítajte aj s tým, že po prílete budete vďaka jetlagu 3-4 dni „otočení“ a nestihnete počas dňa všetko, čo máte v pláne.

Oahu

Sem priletí asi väčšina z vás, pretože 90% transatlantických letov priletí do Honolulu. Ak vám môžem odporúčať, tu si naplánujte maximálne 4-5 dní a radšej investujte čas do iného ostrova. Viac o tom napíšem ďalej v článku.

Honolulu
Honolulu
Waimea Valley and Falls
Waimea Valley and Falls
Koko Head trail
Koko Head trail
Hoʻomaluhia Botanical Garden
Hoʻomaluhia Botanical Garden

Kauai

Bolo to u nás jednoznačné rozhodnutie, vďaka NaPali Coast, ktoré som chcela vidieť. A výber teda rozhodne neľutujem. Ak uprednostňujete prírodu, treky, krásne pláže a vodopády, tak tento ostrov vás rozhodne očarí. Je to jeden z najstarších ostrovov Hawaiia a volajú ho aj Garden Island – Zelená záhrada. A toto označenie mu právom patrí. No počítajte s tým, že je to jeden z najdrahších ostrovov. Spoločne s Maui.

Kiahuna Beach
Kiahuna Beach
NaPali Coast z helicoptéry
NaPali Coast z helicoptéry
Waimea Canyon
Waimea Canyon
Hanakapiai Falls
Hanakapiai Falls

Big Island

Ak by sme mali viac času, toto by bola ďalšia naša voľba. Je to najväčší z ostrovov, lákadlom je hlavne sopka Mauna Loa, ktorá je vyššia ako Mount Everest, či vytekajúca láva do mora (pozor, toto môže byť sezónne).

Maui

Ostrov, kde sú väčšinou drahšie rezorty, no určite je aj tu čo pozerať. Lákadlom je tu okrem pláží aj Hana Highway. Ak sa na Hawaii ešte niekedy vrátim, tak moja ďalšia voľba bude Big Island a Maui. 

Kde sa ubytovať?

Výber ubytovania záleží od vášho budgetu a očakávaní. Na výber je od SUV so stanom na streche za pár stoviek euro až po prenájom luxusného domu na pláži za pár tisícov euro.

Ubytovanie hľadajte na klasických portáloch ako je Booking, AIRBNB, Agoda, Hotels. Prevažne v USA funguje ešte VRBO – je to niečo podobné ako AIRBNB, kedy si prenajímate izbu, apartmán či celý dom od súkromnej osoby. Mali celkom zaujímavé ceny (pozor, ceny uvádzajú bez táx), no na dnešnú neistú dobu veľmi zlé storno podmienky. Storno zdarma max. 14 – 60 dní pred príchodom by som rozhodne neriskovala. Aj som sa snažila skontaktovať so zopár majiteľmi, či by nevedeli dať lepšie storno, no ani sa so mnou nebavili. Takže nič.  

Ostrovy sú relatívne malé, tak sa môžete ubytovať na jednom mieste a dochádzať tam, kam potrebujete. Iba na Big Island by sa zrejme oplatilo riešiť viac ubytovaní, tam sú tie vzdialenosti o niečo väčšie. 

Oahu

My sme mali rezervovaný apartmán asi 5 minút pešo od Waikiki beach. Nebolo to nič extra, no za cenu cca 100€ na noc pre 4 osoby to bola fajn voľba. Apartmán mal malý kuchynský kút, súkromnú kúpeľňu a WC, balkón. Pre 2 osoby ideálne, štyria sme sa už trochu tlačili. Veľká nevýhoda, že k apartmánu nebolo parkovacie miesto. Ale o tom tiež napíšem viac neskôr. 

Kauai

Tu sa mi podarilo vymáknuť parádny veľký apartmán – cca 70m2 s obrovskou a plne vybavenou kuchyňou, spálňou, kúpelňou, WC a veľkou terasou na výbornom mieste a za výbornú cenu. Teda vzhľadom na ceny, aké sa tam pohybujú. Free parkovacie miesto bolo tiež veľký bonus. Bývali sme v apartmánovom rezorte Kiahuana Plantation, mohli sme využívať všetky služby resortu – free uteráky a lehátka na pláži, posilňovňa, bazény, vírivka, gril na pláži, tenisový kurt. 

Apartmán bol asi 5 minút pešo od vyhlásenej Poipu Beach a 5 minút od krásnej Kiahuana Beach. Tu už počítajte s cenou okolo 170€ za noc pre 4 osoby a to bola ešte výborná cena, pretože bol apartmán na AIRBNB nový. Daň za to, že sme išli vo vychytenej sezóne a ubytovanie sme mali pri Poipu Beach, čo je jedna z najvychytenejších častí ostrova. 

Výhoda ubytovania v tejto časti ostrova je počasie – keď inde na ostrove prší, tak tu vraj často svieti slnko. Nemám vyskúšané, lebo tu nepršalo vôbec – okrem zopár 5 minútových prehánok. 

Ako sa po ostrovoch pohybovať?

Ideálne autom. Hlavne mimo Oahu auto rozhodne odporúčam. Auto sa dá požičať viacerými spôsobmi:

Klasické požičovne

Turo

 • požičiate si auto od domácich – niečo ako AIRBNB na autá. Stiahnete si aplikáciu TURO, prihlásite sa tam a po overení vašich údajov si môžete rezervovať auto. Jedna nevýhoda je, že s majiteľom auta môžete komunikovať až po zaplatení auta, no rezervácia sa dá bezplatne stornovať až do 24 hodín pred príchodom. 
 • Prevzatie auta aj odovzdanie často prebieha bezkontaktne, teda vám nechajú niekde kľúče, alebo odomknú na diaľku. 
 • Tu si dajte pozor, že väčšina majiteľov chce vrátiť auto v stave, v akom ste ho zobrali. Teda auto treba umyť, hlavne ak je nadmerne znečistené od piesku a podobne. Možnosť je aj dohodnúť sa s majiteľom, že ho nebudete umývať a priplatíte si službu umytie. Treba čítať podmienky, každý majiteľ to má inak. 
 • Samozrejme vrátite auto s plnou nádržou tak, ako v požičovni. Konkrétne na Oahu je cez TURO registrovaných veľké množstvo áut od úplne obyčajných až po luxusné za veľmi dobré ceny. My sme mali napríklad požičanú najnovšiu Teslu Y za 85 usd na deň.

Hui

 • existuje tam aplikácia HUI, čo sú zdieľané autá. Niečo ako u nás požičanie bicyklov alebo kolobežiek v meste. Síce to ukazuje celkom dobré ceny, no v reále autá neboli nikdy voľné, alebo za brutálne pálky. Túto možnosť sme nevyužili ani raz. Ak by ste chceli využívať túto aplikáciu, odporúčam zaregistrovať sa ešte doma, pretože mi trvalo zopár dní, kým mi overili vodičský preukaz.

Verejná doprava

 • Oahu sa dá absolvovať aj MHD – autobusy tam chodia do skoro všetkých častí ostrova. Len si dajte pozor – z letiska nechcú brať do autobusu s kuframi – je jedno či veľký alebo malý kufrík a ani s veľkými ruksakmi. Vtedy vám zostáva iba možnosť zobrať taxi – počítajte okolo 40 usd na Waikiki, smerom z Waikiki na letisko mi Uber ukazoval dokonca 80 usd. Lístok na autobus stojí 2.75 usd jedna cesta, alebo 5,50 usd celodenný lístok. Platí sa u vodiča hotovosťou, ideálne treba mať presne, často vraj nemajú vydať. Tu si pozrite trasy a časy odchodov autobusov TheBus.

Transport medzi ostrovmi

Jedine letecky. Kvôli ochrane koralov bola zrušená lodná doprava. Letenky kúpite na Hawaian airilines a lietajú niekoľkokrát denne. Dajte si pozor na dni v týždni – niekedy posuniete let o deň hore dole a ušetríte aj polovicu zo sumy.

Internet

Vo všetkých ubytovaniach, nákupných centrách je free wifi. Horšie je to, ak sa vyberiete do prírody. My sme kúpili SIM kartu T mobile s neobmedzenými dátami za 60 usd a používali sme ju ako hotspot na 4 mobily. Fungovala skoro všade, sem tam v kopcoch sme nemali signál. 

Stravovanie

Tu sa dá veľmi veľa peňazí ušetriť, ale aj veľmi veľa peňazí minúť. Pokiaľ chcete trochu utiahnuť rozpočet, odporúčam rezervovať ubytovanie s kuchyňou a pripravovať si vlastné jedlo. 

Potraviny sa dajú kúpiť v sieti supermarketov ABC, ktorá boli hlavne na Oahu. Počítajte, že hlavne pečivo, ovocie a zelenina je drahšie o cca 20-30% ako u nás. Vo väších mestách sa snažte nájsť supermarket Walmart, kde sa dá nakúpiť za lepšie ceny. 

Čo sa týka stravovanie v reštauráciách, nájdete tam rôzne možnosti stravovania. od McDonalds až po luxusné reštaurácie. V nich sme neboli, tak vám neviem povedať ceny. 

V McDonalds počítajte s menu pre 4 osoby za cca 50usd. Na Oahu sme často chodili do supermarketu Ala Moana, kde je food court a dá sa tam nájsť od čínskych reštaurácií, hamburgery, sushi, cestoviny, morské plody, pizza, ramen až po steaky. Za obed sme platili cca 50-60 usd aj s nápojmi pre 4 osoby. Jedlo zabalili do krabičky a buď ste si ho zobrali domov, alebo zjedli v jedálni v strede food courtu. V čase nášho pobytu sa pred vstupom kontrolovali covid pasy.

Môj tip:

1. Ak máte radi sushi, vyskúšajte sushi s úhorom. Výborné. Porcia stála asi 15 usd, čo je na Hawaii ešte stále lacné jedlo.

2. japonská reštaurácia, do ktorej určite choďte je Marugame Udon. Nájdete ju na Waikiki a určite neoľutujete. Rôzne domáce nudle s omáčkami, mäsom a kopec vysmážaných vecí ako krevety a podobne. Za pár dolárov sa určite najete a ešte si aj zoberiete domov, čo nezjete tam. Reštika je vychytená a každý deň tam boli rady tak na hodinu čakania – hlavne večer. Počas dňa bolo ľudí menej.

Čo treba vybaviť pred cestou?

Toto je trochu zložitejšia otázka, pretože podmienky vstupu sa často menia. My sme cestovali v čase, keď bolo treba:

 • ESTA tak, ako aj pred pandémiou – požiadate online tu
 • očkovanie proti Covidu – 2 dávky
 • pred cestou do USA sme museli mať negatívny test (antigén alebo PCR ) max. 1 deň pred odletom.
 • na vstup na Hawaii nebolo treba ďalší test, ale museli sme sa registrovať na Safe Travels. Tu si dajte špeciálny pozor – musíte vložiť potvrdenia o všetkých očkovaniach, nie len o poslednom. Logika v tom síce nie je, ale je to tak. A aby to nebolo také jednoduché, tak sa tam dá nahrať iba jeden dokument, takže ostatné musíte nahrať do „OTHER DOCUMENTS“
 • museli sme mať kvôli leteckej spoločnosti stiahnutú aplikáciu VeryFly a tam nahraté testy aj očkovania
 • odporúčam všetky potvrdenia o očkovaní, testoch mať v papierovej podobe, nie iba v mobile v aplikácii

Toto sa však časom môže meniť, vždy si pozrite aktuálne podmienky vstupu do krajiny. Odporúčam oficiálne stránky krajiny, kde sú informácie vždy aktuálne. Nezabudnite si pozrieť podmienky vstupu aj tranzitných krajín, nie len cieľovej destinácie.

Kde ísť a čo vidieť na Oahu a Kauai

Zážitky sú samostatná kapitola Hawaiia. Veľa krásnych miest, vyhliadok, parkov je zadarmo. A zase veľa krásnych miest, vyhliadok a parkov sa platí. Niekde symbolicky, niekde je to celkom pálka. No a samozrejme na každom kroku nájdete rôzne turistické atrakcie ako plavba loďou, let helikoptérou, skydiving, diving, surfovanie… toto môže vašu dovolenku výrazne predražiť, alebo môžete šetriť kopec peňazí. Už sa pracuje na podrobnom rozpise:

 • kde sme boli
 • čo sme videli
 • či sa tam oplatí ísť
 • čo sme vynechali
 • čo sme nestihli
 • koľko to všetko stálo

Zatiaľ som sa nerozhodla, či to bude článok alebo eBook. Uvidím, nakoľko sa rozpíšem. Napíšte dole do komentára, čo vám viac vyhovuje.

Teraz si však musím dať od písania pauzu, pretože sa chystám znovu brázdiť svet. Tentokrát niekde, kde som ešte nikdy nebola a v úplne netradičnej zostave. Moju /našu/ cestu môžete sledovať už tradične na Instagrame alebo Facebooku.

Zatiaľ si však môžete prečítať naše cestovanie „po európskom Hawaii“ – po Azorských ostrovoch. Keďže sa blíži sezóna hortenzií, zrejme tam budú smerovať kroky viacerých z vás tak verím, že vám informácie pomôžu.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu