Odesa- perla Ukrajiny

Počas nášho pobytu v Moldavsku (článok o Moldavsku si môžete prečítať tu) sme si odskočili na dva dni pozrieť Ukrajinu – konkrétne prímorské mesto Odesa. Cestovali sme z Chisinau – hlavného mesta Moldavska autom – auto si požičiate tu. Ak nechcete ísť autom, môžete využiť aj minibusy, ktoré vás prevezú z jedného mesta a štátu do druhého. Lístok stojí 10 € na osobu jedna cesta. Je to asi 200 km a cesta trvá približne 3 hodiny. 

Môžete ísť buď cez Moldavsko, alebo aj cez Transnistriu – čo je štát v Moldavsku, ktorý sa síce tvári ako samostatný, ale nie je uznaný inými krajinami. My sme toto územie obchádzali, za prechod áut s cudzími ŠPZ si vraj pýtajú peniaze.

Prechod štátnou hranicou

Na prechod štátnou hranicu budete potrebovať platný cestovný pas, nestačí iba občiansky preukaz. A poviem vám, taký prechod hranicami som už dlho nezažila. Kolóna áut, v ktorej sme strávili skoro hodinu. Pred výstupom z Moldavska nám vydezinfikovali pneumatiky auta, takisto aj pri vstupe na Ukrajinu.

Colníci nám zobrali cestovné pasy a doklady od auta a nechali nás čakať. Netuším, čo sa dialo s našimi pasmi, no po asi pol hodine nám ich doniesli aj s povolením na vstup do Ukrajiny- taký malý biely papierik, ktorý sme o niekoľko metrov ďalej odovzdali Ukrajinským colníkom.

Skontrolovali všetkých cestujúcich v aute- teda či fotky v pasoch sedia s osobami a skontrolovali aj batožinový priestor auta. Nič tragické- iba sme otvorili kufor a nazreli dnu. Na ceste späť sme videli, ako dali na bok zopár áut, ktoré evidentne boli na veľkých nákupoch a kontrolovali tovar. Pri bežnom osobnom nákupe je to však v pohode.

Opera

Po prechode hraníc sa o trochu zlepšila úroveň a kvalita ciest- tie moldavské sú teda naozaj dosť rozbité. Navigácia fungovala v pohode (aj v Moldavsku), náš prenajatý apartmán sme teda bez problémov našli. Domáci nám nechal kľúče na dohodnutom mieste, my sme mu nechali na dohodnutom mieste peniaze. Platili sme eurami, môžete aj ukrajinskou hrivnou, kartou sa nedalo. Dohodla som sa s ním, že ak ho budete kontaktovať priamo, dá vám zľavu na ubytovanie 10-15%. Kontakt je genni-g@hotmail.com. Môžete mu písať anglicky alebo rusky. Ako heslo dajte Gabriela. Ak by bol nejaký problém s poskytnutím zľavy, dajte mi vedieť.  Náš apartmán si môžete pozrieť tu, má ich ešte zopár v centre mesta.

Odesa

Odesa

Odesa je krásne historické mesto na brehu Čierneho mora. Je to najväčšie prístavné mesto a tretie najväčšie mesto v Ukrajine. Je tam naozaj čo pozerať. Odporúčam nájsť ubytovanie blízko Derybasivskej ulice, čo je úplne centrum mesta s pešou zónou, množstvom obchodov, kaviarničiek a reštaurácií. Prípadne priamo na nej. Ceny sú nízke, my sme platili za celý apartmán s dvoma spálňami 70 euro pre 4 osoby za dve noci. A to nebol ten najlacnejší.

Do centra sme to mali asi 10 minút pešo. Celkovo sú ceny na Ukrajine nízke, kľudne sa môžete stravovať v reštauráciách. Za raňajky dáte zhruba 2 eurá, večera okolo 10 euro na osobu komplet aj s predjedlom, polievkou, hlavným jedlo, alko a nealko nápojmi. Odporúčam zájsť do reštaurácie „Kumanec“, kde výborne varia a nájdete tu tradičnú ukrajinskú kuchyňu. Môžete si dať napríklad boršč, vareniky- pirohy plnené mäsom, prípadne ochutnať chrenovicu. V reštauráciach a obchodoch sa dalo platiť kartou.

Historické centrum prejdete aj pešo alebo turistckým vláčikom. Celý okruh trvá zhruba 2 hodiny, kde vám sprievodca porozpráva o histórii a o meste. Môžete si vybrať z viacerých jazykov- slovenčina ani čeština tam však nebola. Trasa s rusky hovoriacim sprievodcom stála 350 hrivien, v inom jazyku 500 hrivien. Platiť musíte iba hrivnami, kartou ani eurami sa nedalo. Vymeníte si hocikde na ulici, všade sú zmenárne. V čase nášho výletu bolo za 1 euro 31 ukrajinských hrivien UAH.

pláž Arcadia
pešia zóna pri pláži Arcadia

Trasa vláčika ide aj cez pláž Arcadia, kde môžete zostať a okúpať sa. Nevýhoda je, že po kúpaní nemôžete nastúpiť na ďalší vláčik a zviesť sa späť do mesta. My sme sa teda doviezli k pláži bližšie k mestu- vedľa delfinária pláž Langeron. Odtiaľ sa do centra dá dostať aj pešo- je to asi 20-30 minút.

Pláže

Na pláži nečakajte žiadne zázraky. Kopec ľudí- boli sme tam v nedeľu, kopec slnečníkov a ležadiel, reštaurácie a bary. Lehátko so slnečníkom si môžete prenajať na deň za 100 UAH, čo je asi 3 eurá. More bolo začiatkom mája ešte pomerne studené, ale dalo by sa kúpať. Mňa od kúpania odradila čistota vody, čo však ostatným ľuďom zjavne nevadilo 🙂 .

pláž Langeron

Kde ísť večer?

Večer odporúčam ísť sa prejsť na pešiu promenádu na Derybasivskej ulici, ktorá bola aj v máji vysvietená ako v predvianočnom čase. Môžete si posedieť v nejakom bare a dať si drink alebo pivo. Určite neodporúčam „Pivnyj dvor“, ktorý mal reklamy po meste, ale úroveň obsluhy ani úroveň jedla a piva vôbec nezodpovedala sume, ktorú sme tam nechali.

Ak by ste mali chuť na výbornú kávu so zákuskom, určite choďte do kaviarničky „Žeto“. Je asi 5 minút pešo od centra, ponúkajú tam množstvo druhov všelijakých káv, rôzne ochutených, so šlahačkou, škoricou, zázvorom- nevedela som si vybrať. A určite ochutnajte „Kyjevskij dort“. Chutí ako naše laskonky s úžasným karamelovým krémom.

Večer sa môžete ísť pozrieť k budove opery, ktorá je nádherne osvetlená. Vedľa nej je farebná fontána, každý večer tam hrala živá hudba. Môžete si posedieť na lavičke a nasávať atmosféru.

Najstaršia opera v Ukrajine- z roku 1809, po renovácii po požiari z roku 1887
fontána vedľa budovy opery

Pri návšteve Odesy určite nesmiete vynechať slávne Potemkinove schody. Preslávili sa scénou rútiaceho sa kočíka s dieťaťom dolu schodmi vo filme Krížnik Potemkin z roku 1925.  Môžete skúsiť vidieť optický klam. Keď sa pozeráte zhora, vidíte schody bez „medziposchodí“ a keď sa pozeráte zdola, hore sa zdajú byť užšie ako dole. Ak by ste 192 schodov nechceli prejsť pešo, môžete využiť pozemnú lanovku.

Potemkinove schody

Určite nevynechajte ani prístav a mólo, na konci ktorého je hotel- bol však zatvorený. Cez deň môžete ísť na výlet loďou- my sme neboli. Odesa je mesto pripravené pre turistov, nájdete tu všetko, čo môžete počas dovolenky potrebovať. Je tu kopec hotelov od priemerných až po najluxusnejšie. Takisto domáci ponúkajú na prenájom apartmány, prípadne iba izby vo svojich domoch. Ak by ste sa potrebovali prepravovať mimo historického centra, môžete použiť miniautobusy, ktoré slúžia ako mestská doprava. Lístok stojí 7 UAH, platí sa priamo vodičovi.

Odesu môžem určite odporúčať, pokiaľ chcete stráviť čas v meste plnom histórie, parkov, ihrísk pre deti. Určite však neodporúčam ako plážovú destináciu, myslím si, že sú aj oveľa krajšie pláže a čistejšie more. My sme tu strávili iba 2 noci a vrátili sme sa späť do Moldavska. Článok o Moldavsku a našej ceste po viniciach si môžete prečítať tu.

Aby vám neunikli ďalšie články, rady a tipy pridajte sa medzi ostatných cestovateľov na FB Cestujeme za zážitkami.

Tento výlet sme si podobne ako všetky naše dovolenky zorganizovali sami. Ušetrili sme tak nemalú sumu peňazí a užili sme si ho presne podľa našich predstáv. Videli sme presne to, čo sme chceli vidieť. Ak vás zaujíma, ako na to, nakuknite tu. Okrem presného popisu tu nájdete aj podrobné videonávody a fotonávody, podľa ktorých to zvládne naozaj každý.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu