Kyjev bez cestovky – všetko, čo potrebujete vedieť

Kedy ísť do Kyjeva?

V Kyjeve je počasie približne rovnaké ako u nás, teda môžete tam ísť po celý rok. Ideálna je jar alebo jeseň, my sme boli v júli a počasie bolo fajn. Dokonca nám aj spŕchlo.

Ako ísť do Kyjeva?

Ak máte dostatok času, dá sa ísť aj autom. Ideálne je však využiť lietadlo, spoje zabezpečujú aj nízko nákladovky WIZZ AIR alebo Laudamotion, ktorý lieta z Viedne na letisko Boryspil. Pre Slovákov je ideálne spojenie Bratislava – Kyjev letisko Zhulyany. Táto informácia bola platná v čase písania tohoto článku, teda 12/2019 a môže sa časom meniť. Letenky sa dajú kúpiť už naozaj za pár euro, bývajú akcie okolo 20 € spiatočne. 

My sme leteli z Bratislavy s leteckou spoločnosťou WIZZ AIR a letenky pre 2 osoby aj s priority boarding (priority sme dokupovali kvôli väčšej batožine) nás vyšli spolu 55 €. Ak by sme si nedokupovali batožinu, vyšli by nás 22 € spiatočne pre oboch. Ak neviete, kde a ako hľadať výhodné a lacné letenky, kliknite na obrázok nižšie:

Kde sa ubytovať?

Kyjev ponúka mnoho ubytovaní, od luxusných hotelov až po ubytovanie v súkromí u niekoho na gauči. Môžete si vybrať, aké ubytovanie vám najviac vyhovuje. Ideálne je ubytovať sa v centre, teda niekde blízko Majdanu Nezaležnosti, alebo Independence Square. Samozrejme, tu je ubytovanie najdrahšie. Pokiaľ vám nevadí bývať trochu ďalej od centra, na týždňovom pobyte viete ušetriť aj niekoľko stoviek euro. 

My sme si rezervovali apartmán cez AIRBNB. Tu dostanete zľavu vo výške 36 € na vaše ubytovanie. Podmienka bola, že apartmán musí mať práčku. Prečo? Pretože sme boli v Černobyle a nechcela som nosiť domov veci, ktoré sme tam mali oblečené. Viac sa o našom výlete v Černobyle a Prypjati dočítate tu. Apartmán bol asi 10 minút metrom od centra, s vlastnou kuchyňou, kúpeľňou a balkónom. Vyšiel nás na 5 nocí 126 € / 2 osoby

Ako sa pobybovať v Kyjeve?

Najjednoduchšia doprava je metro. V centre sa s ním dostanete skoro všade, horšie je to, ak sa rozhodnete ísť trochu mimo centra. Tam sa dá dostať autobusmi, ktoré však chodia všelijako – alebo sme my nepochopili ich systém? Tam, kde nešlo metro sme chodili UBERom. Je to jednoduché, lacné a rýchle. Takisto odporúčam použiť UBER aj na cestu z / na letisko. Nás vyšiel taxík z letiska na ubytovanie asi 2,60 €.

Metro funguje buď na žetóny, ktoré si kúpite v okienku na každej stanici kartou alebo hotovosťou. Nevýhoda je tá, že vám nepredajú žetóny „do zásoby“, teda si musíte pred každou cestou kúpiť nový žetón. Stojí 8 hrivien / 0,27 € a vhodíte ho do turniketu pred vstupom do metra. Ak sa vám nechce zakaždým kupovať žetóny, môžete platiť aj kartou – pri turniketoch sú bezkontaktné platobné terminály, iba priložíte kartu a hotovo.  

Na už keď pôjdete metrom, choďte sa pozrieť na najnižšie položenú stanicu metra na svete 105,5 metrov pod zemou- Arzenalskaja. Boli sme, ale teda nič moc. Ale boli sme. 

Ak by ste sa rozhodli, že uprednostníte auto, vyberte si auto podľa vašich preferencií a podľa ceny tu.

Kde sa stravovať?

jedáleň v centre Kyjeva

Ukrajina je lacná krajina, kde sa dá aj lacno prestravovať. Nájdete tam aj drahšie reštaurácie, no v tých sme my neboli.

V obchodoch stoja potraviny približne toľko, ako u nás. Ak budete mať apartmán s kuchynkou, môžete si variť. My sme túto možnosť ani raz nevyužili, našli sme totiž parádnu reštauráciu, v ktorej sa dalo najesť naozaj za pár euro. A ešte sme si kúpili aj hotové jedlo do krabičky na večeru a bolo po varení.

Kde ju nájdete? Priamo na Majdane pod stĺpom vojdete do obchodného centra a hneď oproti vchodu je reštaurácia. Nečakajte žiadny luxus, je to taká klasická „vývarovňa s táckami“, no varia tam úplne úžasne, na výber kopec jedla, polievky, teplé aj studené, dezerty a aj ukrajinské vareniky s mäsom, zemiakmi alebo višňami a syrniky. Navrch vám dajú ešte kyslú smotanu… mňam, to určite ochutnajte. 

Majdan
Pod týmto stĺpom nájdete reštauráciu, v ktorej si môžete dať napríklad takého jedlo...celé za cca 8 €.

Ako platiť?

Ukrajina má ukrajinskú hrivnu. Za 1 € dostanete približne 25 UAH. Peniaze sme menili v banke – potrebujete mať pas. V reštauráciách, v metre a v obchodoch sa dá platiť kartou. Vo veľa vstupoch do chrámov či múzeí potrebujete hotovosť, tak si radšej nejaké zameňte alebo vyberte z bankomatu. 

Môžete využiť aj virtuálnu banku a založiť si kartu, napríklad Revolut. Je to bezplatné a takisto bezplatne vyberáte aj z bankomatov (ak teda poplatok nestiahne samotný bankomat). Je To ideálny spôsob platenia a vyberania hotovosti pri cestovaní, kedy okrem bezpečnosti – ak vám ukradnú alebo zneužijú kartu, neprídete o vlastné peniaze, ešte aj šetríte na bankových poplatkoch a máte aj výhodnejší kurz, ako kdekoľvek v zmenárni alebo pri výbere klasickou kartou. Ak by ste si chceli takúto kartu bezplatne založiť, použite tento link

Internet

Keďže Ukrajina nie je v EÚ, tak vám neplatí internet ani volania zdarma. My sme si kúpili miestnu SIM kartu Vodafone, stála nás 80 UAH/ cca 3 €. Internet fičal v pohode, akurát sa mobil, v ktorom bola SIM karta nedal použiť ako hotspot. 

Čo sa dá v Kyjeve vidieť a kde sa dá ísť?

Pôvodne sme mali byť na tomto výlete 4 dni, z toho jeden deň sme mali vyhradený na návštevu Černobylu. Asi mesiac pred odletom nám letecká spoločnosť posunula spiatočný let o deň neskôr. To sme sa už chytali za hlavu, že čo tam budeme tak dlho robiť. Nakoniec som prišla na to, že Kyjev je naozaj nádherné mesto, kde sa dá byť kľudne aj týždeň a stále budete mať čo pozerať. 

Kostol Svätého Andreja
Kostol Svätého Andreja
  • Nájdete tu nekonečné množstvo chrámov, ale aj miest, kde si môžete pripomenúť smutné udalosti, ktoré sa odohrali v roku 2014. 
  • Nájdete tu moderné obchody, ale aj tržnice ako z minulého storočia. 
  • Krásne moderné námestie s hrajúcimi fontánami, ale aj okrajové časti s budovami pripomínajúce socializmus.
Saint Sophias cathedral

Myslím si, že najviac ľudí sem príde práve kvôli blízkemu Černobylu a jeho prehliadke. Ak by ste nemali chuť ísť priamo do Černobylu, v Kyjeve nájdete múzeum Černobylskej tragédie. Vstupné je naozaj symbolické – 36 UAH/ 1,40 €, ak chcete audiosprievodcu, doplatíte si 60 UAH/ 2,30 €. Nedá sa tu platiť kartou, iba hotovosť.  

spomienkový múr na tých, ktorí zomreli počas nepokojov v roku 2014
Námestie nezávislosti - spomienka na udalosti z 2014

Ak máte málo času a nestihnete prejsť všetky pamiatky, zbehnite do múzea miniatúr, kde ich máte všetky pohromade. Určite nevynechajte jazdu lanovkou z „Vokzalu“, ktorá vás vyvezie do parku a budete mať výhľad na rieku Dneper. Jednosmerný lístok stojí 8 UAH, teda asi 0,27 €. A dá sa platiť aj kartou. V čase našej návštevy bola v parku vybudovaná nová moderná oddychová zóna. Nemusíte sa z nej vracať späť lanovkou, ale prejdete krížom a na druhom konci vyjdete blízko historického centra – pri Katedrále Svätého Michala. V podstate sa dajú hlavné historické miesta a chrámy prejsť pešo. 

lanovkou sa dostanete k parku
park a oddychová zóna
nová oddychová zóna s pamätníkom Peoples Friedship Arch
a hore je takýto parádna výhľad na rieku Dneper

Asi všetci, ktorí navštívia Kyjev, idú do chrámového komplexu Kyjevsko Pečerska Lavra. Je to pravoslávny monastiersky komplex a patrí k najväčším architektonickým skvostom Kyjeva. Pôvodne išlo o komplex jaskýň, v ktorých žili mnísi, preto sa aj nazýva Pečerská (teda doslova jaskynná) lavra. Dnes sú tieto jaskyne pospájané do dvoch veľkých celkov – blízkych a vzdialených jaskýň (peščer) – dlhých úzkych podzemných chodieb podobných katakombám.

Kyjevsko Pečerská Lavra
Kyjevsko Pečerska Lavra

V blízkych jaskyniach svätého Antona sú uložené aj pozostatky jedného z prvých svätcov zo slovenského územia – Mojžiša Uhorského. Sú tam aj iní mnísi, ľudia sa tam chodia modliť. No ak máte klaustrofóbiu, radšej tam nechoďte – je tam fakt úzky priestor a kopec ľudí. 

Vstup je zdarma, musíte však dodržiavať dress code – aj muži musia mať zahalené kolená, takže buď dlhé nohavice, alebo si musia dať ich „sukňu“. Ženy tam nesmú ísť v nohaviciach – ani dlhých. Musíte mať sukňu. Ak nemáte, požičajú vám zdarma. Ženy musia mať na hlave šatku – odporúčam zobrať si svoju. 

Ak chcete mať prehliadku so sprievodcom, môžete si ho prenajať na mieste za 450 UAH/ 15 €. Je to obrovský komplex, ak máte čas a chuť, vyhraďte si naň viac času. My sme ho nestihli prejsť celý. Je tam aj platená časť, vstup stojí 40 UAH /1,30 €. Určite sa tam však oplatí ísť.

Kyjevsko - Pečevská Lavra

Hneď ako sa dostanete von z tohoto komplexu, kúsok ďalej vľavo nájdete na malom území hneď niekoľko vojenských múzeí. Vstup je naozaj iba symbolický – do každého 0,30 €. Ak máte chlapov, čo ich zaujíma vojenská technika, určite sa im tam bude páčiť. 

vojenské múzeum
raj pre chlapcov a chlapov

Cestou cez všetky tieto vojenské minimúzeá sa dostanete až k pamätníku The Motherland Monument. Je to časť Národného múzea histórie Ukrajiny a II. svetovej vojny. Dajú sa kúpiť lístky až na vyhliadku vo výške 91 metrov – je to vyhliadka „za štítom monumentu“, alebo na vyhliadku vo výške 36,3 m. 

My sme nemali šťastie. Schyľovalo sa k búrke a z bezpečnostných dôvodov tam turistov nepustili. Lístky sa dajú kúpiť aj na mieste, v čase našej návštevy tam nebolo veľa ľudí. Ak však chcete mať istotu, odporúčam kúpiť dopredu. Je tam aj ďalšie múzeum, tam sme však už neboli. 

The Motherland Monument

Ak budete v Kyjeve počas leta, môžete sa okúpať v „plážovom centre“ Hydropark. My sme sa tam boli iba pozrieť, no vôbec to tam nevyzeralo zle. Je to oproti múzeu miniatúr (platí sa tam vstupné 80 UAH/ cca 3 €, deti sú zdarma ), tak si to môžete naplánovať na jeden deň. Najjednoduchšie sa tam z centra mesta dostanete UBEROM. 

Múzeum letectva

Ak by ste ešte stále nemali dosť múzeí, zastavte sa v Múzeu letectva. Je to trochu ďalej od centra, najjednuduchšie sa tam dostanete UBERom za pár euro. My sme platili 95 UAH/ 3,60 €  a vstupné Je 160 UAH/ cca 6 €. No zase berú iba hotovosť, kartou sa nedá platiť. Lístky nezahadzujte, ešte ich budete potrebovať na vstup do jednotlivých lietadiel. Nájdete tam napríklad lietadlo, ktorým sa vozil ukrajinský prezident do roku 2009. 

Múzeum letectva

Celý náš výlet bol tentokrát bez prípravy, túlali sme sa mestom, kde sa nm páčilo sme si sadli, pozorovali ľudí, ochutnali miestne dobroty – napríklad už spomínané vareniky , ochutnali miestne pivo a alkohol – „chrenovucha“, je to niečo ako naša slivovica, ale je z chrenu… mne to teda moc nechutilo, ale ochutnať treba všetko, no nie? Ideálne ráno o 10 hod, keď nad hlavou svieti slnko. To sa potom chodilo po pamiatkach. Ak máte odvahu, vyskúšajte kvas, je to niečo ako naše pivo, ale robí sa z chleba.  

Ak by sme mali prejsť všetky chrámy a zaujímavosti, určite nám na to nestačí ani týždeň A ak by som mala o každom napísať, tento článok by mal kilometer. Ako sa hovorí, lepšie je raz vidieť, ako 100 x počuť, tak si pozriete Kyjev mojimi očami (a mojim foťákom):

Záver

Kyjev je krásne mesto, kde sa mieša história s novodobými dejinami. Priznávam, že sme pôvodne chceli ísť iba do Černobylu a Kyjev ani nebol v pláne. Ale letecké spojenie to „zariadilo tak“, že sme tam nejaký čas aj zostali. A bolo super. Určite tam je čo pozerať, či už máte radi históriu, nakupovanie, parky, alebo len tak nič nerobenie a ležanie na pláži. Áno, majú tam aj pláž. 

A najlepšie na tom je, že tento výlet vás ani nemusí stáť veľa. My sme dali za letenky a ubytovanie pre dvoch na 5 dní spolu 181 €. Za vstupy, jedlo a nákupy ďalších 200 €. Najväčšia položka celého výletu bola návšteva Černobylu a Pripjate, ale to sa už dočítate v ďalšom článku

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu