Tri týždne sama v Afrike – 1. časť

V predchádzajúcom článku som písala o mojej skúsenosti s jazykovým pobytom v Juhoafrickej republike. Ak ste ho ešte nevideli, prečítajte si ho tu. Teraz vám priblížim tú príjemnejšiu a zábavnejšiu časť môjho trojtýždňového pobytu. Teda všetko to, čo som zažila a videla mimo školy.

Bývala som v školskom internáte, priamo v areáli školy. Iba máloktorí spolužiaci bývali v rodinách mimo, prípadne si našli nejaké iné ubytovanie. Keďže sme boli skoro všetci po kope, o zábavu bolo postarané. Už počas vyučovania sme sa dohadovali, čo podnikneme poobede, alebo večer. 

Keďže sme boli partia viacerých študentov, každý z inej krajiny a samozrejme sme sedeli každý v inej triede, mali sme vytvorenú skupinu na WhatsApp. Oficiálny komunikačný jazyk bola angličtina – boli sme predsa v škole a všetci sme sa chceli naučiť, alebo si zlepšiť svoju angličtinu.

Niektorí sme mali po obede ešte konverzácie a škola nám končila o 15 hod., všetky aktivity sa plánovali na maximálne 15,10 hod. To bol čas akurát hodiť tašku do kúta, prezliecť sa a zbehnúť dole na nádvorie školy. Presne tak, ako klasický študent. 

Pláže

Najčastejšie sme chodili na pláž, no zakaždým sme boli na nejakej inej. Asi jedna z najkrajších je Cliffton beach alebo Camps bay. Ležíte na pláži a máte výhľad na Table mountain – teda Stolovú horu alebo na Lion’s Head. Kapské mesto je výborná turistická destinácia v tom, že je pri mori, teda pri Atlantickom oceáne, ale zároveň sú blízko kopce vhodné na turistiku.

Camps bay
Cliffton beach

Table mountain

Počas môjho pobytu som sa raz dostala na Table mountain. Išla som síce lanovkou, no dá sa ísť aj pešo. Je to taká menšia, približne 3 hodinová túra. Keďže sme mali málo času a ako študenti školy sme mali zľavu, rozhodli sme sa pre lanovku. Ceny si môžete pozrieť tu. Ak by ste sa tam vybrali, počítajte so silným vetrom a častou a rýchlou zmenou počasia. Takže si určite zoberte niečo na oblečenie, aj keď sa vám možno bude zdať, že je teplo. Ale tie výhľady, tie naozaj stoja za to. Veď posúďte sami.

Table mountain
a ten výhľad...

Lions head

Ďalšia turistická destinácia bola Lions head. Je to tiež nenáročná túra, no je to trochu mimo mesta, takže sa treba doviesť taxíkom na parkovisko a odtiaľ pekne pešo. Za 2 hodinky pomalej chôdze a ešte pomalšieho lezenia po reťaziach sme boli hore. Moja prvá návšteva bola počas dňa a v predposlednú noc pred mojím odchodom som sa dohodla s Anou s Brazílie a s Kyrilom z Nemecka a vybrali sme sa na vrchol ráno. Vyrazili sme okolo 3 hodiny a naším cieľom bolo absolvovať výstup za úplnej tmy, iba s čelovkami a počkať na skale na východ slnka. Ráno sa nám teda moc nechcelo liezť z postelí, ale nakoniec to bol jeden z mojich naj zážitkov v Juhoafrickej republike.

pohľad na Lions head z Table mountain
nočný výstup na Lion's Head

Cape Town

Kapské mesto/ Cape Town je krásne a moderné mesto, je tam kopec reštaurácií, barov, múzeí a iných turistických atrakcií. Častým cieľom našich výletov bol Waterfront, čo je vlastne turistické centrum s kopou barov, s krásnym výhľadom na more a na Table mountain. 

Gladys z Kene

Ak máte radi akvária, môžete jedno pekné navštíviť aj v CT. Bola som tam, ale po tom, čo som tulene, tučniaky a žraloky videla vo voľnej prírode, tak ma už tieto umelé akvária moc nelákajú. Ale s malými deťmi to môže byť fajn strávený čas v prípade zlého počasia. Hneď vedľa nájdete Green point, krásny park kde trávia domáci aj turisti voľný čas. Ak tam už budete, určite neobíďte Green market, kde si môžete nakúpiť suveníry a kde som si našla moju kamarátku Gladys, s ktorou som dodnes v kontakte.

Ak by ste chceli ísť na Robben Island, čo je ostrov, kde bol uväznený Nelson Mandela, predaj lístkov aj odchody lodí nájdete takisto na Waterfront. Obľúbeným miestom turistov je Signal Hill, kopec nad CT odkiaľ sa dá „zviesť“ napríklad na rogale. Takisto je odtiaľ nádherný výhľad na celé mesto.

 

Určite neobíďte Bo Kapp, čo je vlastne ulička s farebnými domami, ktoré sa vám zobrazia ako prvé, keď si zadáte do google Kapské mesto. Ak by ste boli v CT dlhší čas, navštívte botanickú záhradu Kirstenbosch, World of birds and monkey jungle alebo Muizenberg.

Bo Kapp

Nočný život

Častým cieľom turistov aj domácich je slávna Long street. Je to dlhá ulica, na ktorej sú samé bary a reštaurácie. Cez deň to tam bolo v pohode, no v noci sa táto ulica menila na centrum diskoték, alkoholu, drog a prostitútok. 

Tam sme ocenili našich spolužiakov mužského pohlavia, ktorí sa od nás nepohli ani na krok a dávali na nás neustále pozor. Akonáhle sa ocitla dáma / dievča sama, v sekunde mala okolo seba kopec domácich, ktorí jej navrhovali „pomoc a služby“ rôzneho druhu. 

Toto je jedno zo základných bezpečnostných pravidiel v CT. Človek sám, po zotmení na ulici nemá čo robiť. A už vonkoncom nie dievčatá, tie ani v skupinách. Teda vždy, keď sme sa presúvali v noci taxíkmi, museli sme sa pomiešať chalani s dievčatami. Na vlastné oči sme videli prepadnutia, okradnutia a bitky na ulici, ale aj policajtov, ktorí sa prizerali a nič neurobili. Na druhej strane sme sa niekoľkokrát stretli s policajnými kontrolami v baroch alebo na uliciach.

Aj vy by ste chceli cestovať po svete, no nechcete minúť všetky úspory? Naučte sa to. Kliknite na obrázok:

Na návšteve v slumoch

Ďalšia „smutná atrakcia“ je návšteva slumov. Sú to obydlia pre najchudobnejšiu vrstvu čiernych obyvateľov. Tam sa sám beloch nesmie ani len priblížiť. Údajne sa tam stane priemerne jedna vražda denne. Samozrejme sme sa tam boli pozrieť, no nešli sme s bezpečnostných dôvodov sami, ale išla s nami ochranka zo školy. 

Nakoniec sme pochopili, že to nie je asi až také nebezpečné, ako nám hovorili. Poriadajú sa tam „výlety“ pre turistov, kde vám sprievodca – černoch porozpráva, ako sa im tam zle žije, ako im vláda nič nedá a nikto im nepomôže. Ukážu vám, ako bývajú. Posťažujú sa na chudobu a čakajú, že im dáte nejaké peniaze. 

Pohostili nás nejakým domácim vareným pivom, čo sme teda ochutnali s malou dušičkou a varenou hlavou z kozy, čo je vraj najlepšia lahôdka, akú si môžete predstaviť. Alebo to bola ovca? To fakt neviem. Musím povedať, že pre spolužiakov to bol naozaj kultúrny šok. Pre mňa ani nie. Predstavte si, že sa ocitnete na známom Luníku IX, prípadne v Letanovciach či v nej, rovnako preslávenej osade. Bolo to tam rovnaké. Rovnaké miestom, chudobou, ale aj mentalitou obyvateľov…

na návšteve v slumoch
vraj pochúťka

Ak vás putovanie Kapským mestom zaujalo, druhú časť z môjho trojtýždňového pobytu v Afrike nájdete tu

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu