San Francisco – čo vidieť a kde ísť

Vidieť San Francisco bol vždy môj sen. Prejsť sa po Golden Gate Bridge, odviezť sa na ikonickej električke Cable Car. Konečne sa mi to splnilo. Čo sme tam videli? A čo sme nestihli? 

Vďaka jet lagu sme si ráno privstali – vstávali sme ešte pred piatou a išli sme sa pozrieť na východ slnka. No počasie bolo proti a z východu slnka nebolo nič. Nevadí, aspoň sme sa previezli po Golden Gate na druhú stranu zálivu, z ktorej sa dá most pekne odfotiť. Je tam vyhliadka Battery Spencer, ale keďže v San Francisco je väčšinou hmla a vietor, ani my sme ráno nemali šťastie na pekný výhľad.

Golden Gate Bridge
Výhľad na Golden Gate Bridge

Prejazd cez Golden Gate smerom na Oakland je zdarma, no cestou späť sa platí 7 USD. Na konci mostu je mýto, my sme však nič neplatili, tak neviem, či nám nestrhnú podľa ŠPZ peniaze z kreditky. Alebo sa v ten deň neplatilo vôbec? Dúfam, že nám dodatočne nepríde žiadny „pozdrav“ od policajtov.

San Francisco je nádherné mesto a určite tam je čo pozerať. Záleží, ako dlho plánujete zostať. Toto mesto je tak veľké, že by sa z neho dal napísať samostatný cestopis, u mňa je to dnes „iba“ na článok. Strávili sme tam iba 1 a pol dňa, čo je určite málo, no bohužiaľ nám viac času nezostalo. Mali sme už presne naplánovaný celý roadtrip po západom pobreží, z ktorého vznikol aj tento cestopis USA. Preto sme si museli dobre premyslieť, čo chceme vidieť. 

Ako sme sa po meste prepravovali?

Aby sme stihli vidieť čo najviac, zvolili sme presun po meste public transport a pešo. Je tam hustá doprava a všade problém s parkovaním. Lístky sme si kúpili cez online aplikáciu MUNI za 5 USD na osobu celodenný, platí na všetko okrem slávnej električky Cable Car. Za ňu sa platí 7 USD na deň a môžete sa voziť, koľko chcete. Pripravte sa však na to, že sa s ňou nedostanete do všetkých častí mesta, v podstate chodí iba po jednej trase hore dolu a býva dosť preplnená. Ale za ten zážitok to určite stojí.

Lístky sme si kúpili online, v autobusoch sa lístky nepípajú ani nijako neoznačujú, netreba ich mať ani vytlačené. V Cable Car nám ich pred nástupom skontrolovali v mobile. 

Čo sme videli?

Lombard Street

Okrem ranného Golden Gate sme stihli pozrieť slávnu Lombard Street, čo je najkľukatejšia ulica na svete, obkolesená je krásnymi záhradami. Prešli sme ju pešo, na druhý deň aj autom. Jednoznačne ju treba prejsť pešo. Je to aj jedna zo zastávok Cable Car.

Odtiaľ sa dá pešo prejsť na Municipal Pier, z ktorého je výhľad na slávny Alcatraz. Blízko Municipal pier je aj Fishermans Wharf, odkiaľ štartuje Cable Car. Lístok sa dá kúpiť aj priamo tam, ale v čase našej návštevy tam bolo celkom dosť ľudí, určite sa vám oplatí kúpiť ich online. Skúste tam prísť skôr a uvidíte, ako otáčajú električky ručne tak, ako sa to robilo kedysi. 

Odviezli sme sa až na konečnú stanicu, kúsok od Union Square. Ak máte chuť (ale hlavne dostatočne tučnú peňaženku) na luxusné nákupy, nájdete tu obchody a butiky svetoznámych značiek ako je Cartier, Apple, Tiffany a iné, podobne zvučné mená. My sme sa tam trochu pomotali, dali si obed v nejakej čínskej reštaurácii, čo je po hamburgeroch a pizze najekonomickejšie stravovanie v USA a išli ďalej.

Cable Car

Pôvodne sme sa chceli odviesť električkou späť na východziu stanicu, no bolo tam toľko ľudí, že by sme tam čakali 2-3 hodiny. Tak sme to vzdali a išli sme normálnym autobusom. Pozreli sme si radnicu City Hall. Ak budete mať čas, choďte si ju pozrieť po tme, je krásne vysvietená na modro.

Painted Ladies

Od radnice sme sa prešli pešo až k  Painted Ladies – je to rad domov, ktorý sa objavuje na skoro všetkých fotkách zo San Francisca, samozrejme až po Golden Gate moste. Tieto domy sa objavili aj v úvodnej scéne seriálu Full house.

Stihli sme ešte Palace of Fine Arts, no keďže sa začalo zhoršovať počasie a prichádzala búrka, museli sme ukončiť našu pešiu túru po meste. Cestou na hotel sme omrkli aj najstrmšiu ulicu v SF Filbert Street. Trochu sme si oddýchli na hoteli a vybrali sme sa spoznávať krásy mesta ešte aj autom.

Previezli sme sa na niekoľko kilometrov vzdialený Twin Peaks, ktoré patria medzi najvyššie body mesta – asi 280 mnm a odkiaľ je krásny výhľad na mesto, hlavne pri západe slnka. No keďže bolo oblačno, schyľovalo sa k dažďu a ešte k tomu poriadny vietor, z romantického západu slnka a vlastne ani z celého výhľadu nebolo nič. No čo už, aspoň sme to skúsili.

Výhľad na San Francisco z Twin Peaks

Všetci sme už boli poriadne unavení, ešte stále sme neboli zrovnaní z časovým posunom. No keďže sme boli v meste iba krátku dobu, prekonali sme sa a pokračovali prehliadkou. Večer sme sa previezli autom po Embarcaderu, pozreli sme si krásne vysvietený Oakland bridge. Vedeli ste, že je to jeden z najdrahších mostov sveta? Ak cez neho nebudete mať cestu, určite sa choďte len tak previesť, tento je zadarmo.

Oakland Bridge

Po zotmení sme nemohli vynechať Pier 39, kde je kopec obchodíkov a reštaurácií. Parkovali sme na ulici, majú tam parkovacie automaty – každé parkovacie miesto má svoj automat. Cena je rôzna ráno a večer. Večer to bolo 1 USD na hodinu, takže celkom v pohode. Hneď vedľa je slávny Hard Rock Cafe, čo je zase moje úchylka a v každom meste si ho idem pozrieť. Čo to je?

Alcatraz

Na druhý deň ráno sme išli do prístavu Pier 33, odkiaľ vyrážajú lode do slávnej väznice Alcatraz. Oproti Pier 33 je veľké platené parkovisko, no my sme zaparkovali na vedľajšej ulici a tam to bolo grátis. Rozhodli sme sa asi 2 týždne pred odchodom do USA, že by sme do Alcatrazu predsa len išli. No smola. Lístky boli beznádejne vypredané. Ako plán B sme mali, že sa pôjdeme aspoň previesť loďou okolo ostrova, na ktorom Alcatraz je. No tieto lístky boli skoro tak drahé, ako tie so vstupom.

Alcatraz
Alcatraz

Toľko som chodila na ich oficiálnu stránku, až som si všimla, že vždy 2-3 dni vopred sa uvoľní zopár lístkov. Tak som striehla na ten náš termín, až sa mi nakoniec podarilo online lístky kúpiť. Dajú sa kúpiť na všelijakých stránkach, no sú tam drahšie, takže odporúčam na ich oficiálnej stránke. Môžete si vybrať dennú tour a nočnú tour, no tie nočné sú beznádejne vypredané niekoľko mesiacov vopred. Na osobu stojí lístok 39,90 USD. V cene je odvoz loďou tam aj späť + vstup + audiosprievodca.

Cestu tam sme mali presne stanovený čas, kedy naša loď vypláva z prístavu. My sme si zvolili najskorší ranný termín o 8,45 hod., museli sme tam byť 30 minút pred odchodom lode. Výhoda rannej lode je, že tam nebolo veľa turistov. Neskoršie termíny sú už plnšie, môžete tam totiž zostať tak dlho, ako chcete. Odvoz späť odchádza každú pol hodinu, musíte však stihnúť poslednú loď o 18,30 hod. Lístok si netreba tlačiť, stačí ukázať QR kód v mobile, ktorý mi po zaplatení poslali. Dostali sme na ruku razítko a išli sme na loď. Cesta trvá asi 10 minút, kedy je super výhľad na San Francisco a na Oakland bridge. Na lodi je bufet, kde si môžete kúpiť jedlo, alebo nápoje.

Pohľad z Alcatraz na San Francisco

Po vystúpení na ostrove nás čakala pani, ktorá  nás privítala na „americký štýl“, s otázkami: „Je niekto z Európy? A čo Amerika? Je tu niekto z Austrálie?“ Povedala nám zopár info o väzení a išli sme si pre audiosprievodcu. Je to v 11 jazykoch, samozrejme slovenčinu ani češtinu tam nenájdete. Prehliadku absolvuje už každý individuálne. Je to fakt super spracované, formou príbehu, ktorý rozprávajú väzni a aj dozorcovia. Celá prehliadka nám trvala asi 2 hodiny. Na konci je obchod, kde si môžete kúpiť napríklad plechový hrnček, magnetky a iné suveníry. V čase našej návštevy tam mal autogramiádu bývalý väzeň, ktorý tam bol a napísal o pobyte knihu.

Cela v Alcatraze
Alcatraz

V tento deň sme sa ešte zdržali v SF do obeda, pozreli sme si Pier 39 po svetle. Určite si pozrite mólo s tuleňmi – je na konci Pier vľavo, a pokračovali sme ďalej. Kde? Naše ďalšie putovanie po západnom pobreží nájdete v Cestopise USA.

Kde sme bývali a koľko to stálo?

naše ubytovanie na 2 noci

V SF sme mali booknuté ubytko cez Hotels.com, cena za 2 noci pre 4 osoby 260 € bez raňajok. Naše ubytovanie nájdete tu. Hotel je taký typický americký motel, žiadny luxus, no izby aj kúpeľňa boli čisté. Má výbornú polohu, na pešo sme sa dostali k Lombard Street, k Municipal Pier a k nástupu Cable Cars.

Počítajte s tým, že SF je jedno z najdrahších miest na svete a ubytovanie tam nie je vôbec lacné. Tento motel by som kľudne zvolila znovu. Lacné ubytovanie nájdete aj v okolí Civic center, no známy, ktorý v SF žil nám to miesto z bezpečnostných dôvodov neodporúčal. Je tam najväčšia koncentrácia feťákov a bezdomovcov, my sme tam boli iba za svetla, ale aj tak sme ich videli dosť. V cestopise USA nájdete popis aj s cenami všetkých  našich ubytovaní a odporúčania, či by som si ho znovu bookla, alebo nie. 

Čo sme nestihli vidieť?

San Francisco je obrovské mesto, v ktorom by sa dalo stráviť aj niekoľko dní a stále by ste mali čo pozerať a objavovať. My sme za necelé dva dni stihli naozaj dosť, no neboli sme napríklad v Golden Gate Park, čo som mala pôvodne v pláne. Ak by ste tam boli viac dní, tu si pozrite, čo by vás zaujímalo a naplánujte si svoj čas v tomto úžasnom meste presne podľa seba. 

Chcete viac?

Zaujímajú vás aj ďalšie informácie a zážitky z USA? Napísala som kompletný itinerár a cestopis z našej 19 dňovej cesty po západnom pobreží USA, kedy sme videli 4 veľkomestá, prešli sme 4 štáty a boli sme v 8 národných parkoch. Dozviete sa v ňom kopec zaujímavostí, okrem iného aj podrobný finančný rozpočet, koľko nás takýto výlet vyšiel.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 4 komentárou

  1. pred malou chvílou som si objednal Online škola cestovania. Pred pár dňami som dovršil vek 70 rokov, umrel mi moj najlepší kamarát a moj najvačší nepriateľ sa stal MZV SR. Cestovanie ma vždy bavilo. Ako mlady 15 r. sme brazdili cez prázdniny Slovensko stopom. Po založení rod. sme s manželkou a dvomi deťmi cestovali hlavne po Slovensku hlavne navšt. rodín, a takmer každý rok ak len bola trochu možnosť to bolo Bulharsko, Maďarsko, Polsko, samozrejme čechy hlavne Praha. Neskoršie som mal to šťastie, že som sa dostal pracovať na MZV do Prahy. To nam potom pracovne umožnilo cestovať do roznych končín sveta. Takto som precestoval a spoznal krajiny ako sú Tunis, Maroko, Taliansko, Kanada, USA, Španielsko, Švajciarsko, Rakúsko, Nemecko. Zdravotne sa cítime s manželkou OK a tak sme si dnes povedali, že tento rok dáme do poriadku dom /výmena strechy/ a od budúceho roku cestujeme dokial nam to zdravie dovolí. A tak keď som našiel túto stranku na fejsb. tak som sa rozhodol si ju objednať. Nesklamala ma už len opis, zábery mi dali veľa a určite sa budem riadiť i Vašimi skúsenosťami. Ďakujem Vám za túto možnosť. So srdečným pozdravom.

    1. Dobrý deň, v prom rade vám ďakujem za krásny koment. Presne toto je dôkaz, že cestovanie nie je „výsadou“ iba mladých. Pretože vek je iba číslo a človek je tak mladý, na koľko sa cíti. Prajem vám ešte veľa precestovaných destinácií v zdraví a ak budete potrebovať pomoc či radu viete, kde ma nájdete.
      Gabika

  2. Dobrý deň, so záujmom som si prečítal o vašich zážitkoch v San Franciscu, ktoré z častých návštev veľmi dobre poznám. Dovolím si doplniť niekoľko upresnení, aby sa iní cestovatelia náhodou nedostali do problému: 1. Píšete, že „Prejazd cez Golden Gate smerom na Oakland je zdarma, no cestou späť sa platí 7 USD. Na konci mostu je mýto, my sme však nič neplatili, tak neviem, či nám nestrhnú podľa ŠPZ..“ V prvom rade, Golden Gate Bridge vedie do Marin County nie do Oaklandu (do Oaklandu vedie Oakland-Bay Bridge) . A mýto sa platí vždy smerom z Marin County so mesta, niekoľko rokov už len elektronicky. Ak v aute nemáte zariadenie na platenie mýta (tzv FasTrak), je treba zaplatiť cez internet podľa ŠPZ auta, inak príde účet do požičovne, odkiaľ máte auto a požičovňa si priráta manipulačný poplatok cca 10 USD. Ak niekto ďalší bude potrebovať aktuálne informácie, tu je link:
    https://www.goldengate.org/bridge/tolls-payment/
    2. V blogu píšete „pozreli sme si krásne vysvietený Oakland bridge. Vedeli ste, že je to jeden z najdrahších mostov sveta? Ak cez neho nebudete mať cestu, určite sa choďte len tak previesť, tento je zadarmo.“ Oakland Bay Bridge nie je zadarmo, mýto sa platí podobne ako na Golden Gate elektronicky a toll gates sú smerom z Oaklandu na Oaklandovej strane zálivu. Zadarmo to je len ak sa neprejde cez celý most, ale prejde sa len do polovice zálivu po ostrov uprostred mosta (výjazd Treasure Island) a potom sa s autom vrátite do SF.
    Inak zaujímavé čítanie aj v tomto článku aj v iných, želám veľa pekných cestovateľských zážitkov.

Pridaj komentár

Close Menu