Dubaj – všetko, čo potrebujete vedieť predtým, ako sa tam vyberiete

Dubaj – pre niekoho nenávidená a pre niekoho milovaná destinácia. Niekto by tam nešiel nikdy v živote a niekto tam chodí opakovane každý rok. Tak sme sa to rozhodli preskúmať na vlastnej koži, ako to s tým Dubajom je. Budeme ho milovať, alebo nenávidieť?

Kedy tam ísť?

Dubaj je celoročná destinácia. Ak sa však nechcete počas nášho leta potiť v neznesiteľných horúčavách, ideálny čas na návštevu je počas našej jari alebo jesene. Počas našej zimy december – február môžete vychytať chladnejšie počasie, no na kúpanie to bude vždy. My sme si zvolili prelom október – november a nič sme tým nepokazili. Počasie bolo výborné, teploty okolo 30 stupňov, more teplé. Celý čas bolo slnečno. No je fakt, že 2 týždne po našom odchode tam pršalo skoro 5 dní…

 

Dubaj – priemerné ročné teploty mora a vzduchu

Ako tam ísť?

Určite lietadlom, to je jasné. Ale akou spoločnosťou a odkiaľ? A hlavne za koľko?

  • z Bratislavy lieta FlyDubaj. Tu si však dajte pozor, je to nízkonákladovka, teda nedostanete v sume letenky nič naviac. Žiadne jedlo, pitie, deky, zábavný systém. Lieta na hlavné letisko DXB a v základnej cene letenky je aj 7 kg príručná batožina.
  • WIZZ AIR lieta z okolitých letísk – maďarská Budapešť, poľské Katowice. Rovnako je to nízkonákladovka, nečakajte nič naviac okrem toho, že vás prevezú z bodu A do bodu B. Okrem toho lietajú na letisko Al Maktoum International Airport, čo je asi 50 km od Dubaja. Teda aj drahšia doprava do mesta. V cene máte iba malú kabelku, alebo ruksak. Ak si chcete zobrať väčšiu príručnú batožinu – teda ten klasický malý kufrík, musíte si priplatiť.
  • SmartWings – z Prahy, toto bola aj naša voľba. Ceny boli o niečo nižšie ako ostatné spoločnosti, servis na palube ako v klasickej leteckej spoločnosti – teda v cene boli nápoje a teplé jedlo. Rovnako bola v cene letenky aj príručné batožina do 8 kg. Teda sme si zobrali klasický malý kufor na palubu, za čo sa inde platí naviac.
  • Emirates – lietajú v Viedne, Budapešti, Prahy. Super letecká spoločnosť s výborným servisom a batožinou v cene, ale si za ten servis aj priplatíte.

Lietajú tam samozrejme aj iné letecké spoločnosti, nebudem tu rozpisovať všetky. Toto sú najčastejšie a najviac využívané spojenia, akými sa viete do Dubaja dostať. Ceny sa pohybujú od 100 € až po 500 € spiatočne. Závisí od spoločnosti, sezóny, ako dopredu letenky kupujete. Ak objavíte cenu pod 100 €, okamžite kupujte – teda v prípade, že máte v pláne navštíviť Dubaj. Let je väčšinou priamy bez prestupu a trvá cca 5-6 hodín. Záleží, odkiaľ letíte. Tieto údaje boli platné v čase písania tohoto článku a je možné, že sa časom zmenia.

Ak sa neorientujete v letenkách, neviete kde a ako kúpite tie najvýhodnejšie, pre vás sú tu videonávody a fotonávody, kde sa všetko potrebné dozviete a naučíte.

Ako som už písala, my sme leteli so SmartWings z Prahy, letenky nás vyšli 160 € na osobu v super termíne, kedy sme využili sviatok 1. novembra a ušetrili sme aj deň dovolenky.

Kde sa ubytovať?

V Dubaji je asi „milión“ hotelov, takže si určite vyberie každý. Nájdete tam luxusné hotely priamo na pláži, luxusné hotely v meste, niečo v obdobe našich penziónov, alebo apartmány či jedna izba u domácich.

Rozdiel je v polohe, stravovaní a výbave hotela. A za všetko naviac si v Dubaji pekne priplatíte. Moja predstava bola nájsť nejaký hotel na pláži, ideálne aspoň s raňajkami. Po prelúskaní dostupných ponúk hotelov som z finančných dôvodov túto predstavu rýchlo opustila.

Pozerala som aj apartmány u domácich cez AIRBNB – tu dostanete zľavu 41 € na ubytovanie. Ak máte napnutý rozpočet, tak tie sú cenovo celkom ok. Dôležité je, aby boli v blízkosti metra. No nakoniec som našla kompromis – hotel v meste, teda nie na pláži. Ale s polpenziou a za celkom dobrú cenu… vzhľadom k cenám iných hotelov. Bolo rozhodnuté. Aj tak nebudeme iba ležať na pláži, ale chceme pobehať aj po meste a po pamiatkach.

Hotel som rezervovala cez Booking.com, na 5 nocí s polpenziou nás vyšiel 397€ pre 2 osoby. V čase, keď som ho bookovala bol na výber buď iba hotel, hotel s raňajkami, alebo s polpenziou, alebo s plnou penziou. Rozdiel medzi hotelom bez stravy a s polpenziou bol asi 50 € pre dve osoby. To je 5 € na osobu a deň, za čo by sme sa v Dubaji určite neprestravovali – možno tak na rožkoch a sáčkových polievkach.

Ako sa prepravovať?

Úprimne, neviem si predstaviť požičať si v Dubaji auto a pohybovať sa a hlavne niekde parkovať autom. Ideálne je využívať verejnú dopravu. Majú perfektný systém metra dostanete sa s ním skoro všade. A tam, kde nejde metro chodia autobusy, prípadne lode. Ak by ste sa rozhodli predsa len pre auto, vyberte si auto podľa vašich preferencií tu.

Lístok na verejnú dopravu stojí 22 AED na deň/ cca 5,50-6 €. Dá sa kúpiť aj karta, ktorá sa dobíja. My sme si kupovali každý deň novú kartičku. Cenovo to vyšlo rovnako. No odporúčam kúpiť dobíjaciu kartu, lebo s tými jednorázovými dennými lístkami sa nedá ísť mimo mesto, napríklad do Global Village. Lístky kúpite na hociktorej stanici metra, prípadne na autobusovej stanici pred obchoďákom Mall of Emirates. Pozor, nedá sa tam platiť kartou, musíte mať hotovosť. Ak nemáte, v obchodnom dome je bankomat – vybehnite si vybrať.

Ďalšia možnosť je využívať taxíky. Aj keď som všade čítala, že taxíky tam nie sú drahé., tak sú drahé. Teda sú oveľa lacnejšie ako u nás, ale prečo by som mala vyhodiť každý deň 20-30 euro na taxíky, keď si môžem kúpiť celodenný lístok na verejnú dopravu za 6 €. Iné je to, ak budete cestovať štyria, tak by sa možno oplatilo na určitých trasách využiť aj taxík.

Treba si vždy zvážiť, či sa iba niekam jednorázovo presuniete a večer späť na hotel, alebo sa presúvate niekoľkokrát denne. Vtedy sa určite oplatí verejná doprava. Niekedy to je aj rýchlejšie, ako taxík. V Dubaji bývajú poriadne zápchy.

Taxík versus Uber. Toto je prvé mesto, kde sú taxíky lacnejšie ako Uber, tak ak chcete použiť, určite sa oplatí oficiálny taxík.

Ďalšia možnosť sú shuttle busy. Niektoré hotely ponúkajú zdarma prepravu na pláže a turistické miesta. Aj v našom hoteli to tak bolo, no nevyužili sme to ani raz. Vždy pred odchodom shuttle busu boli pred hotelom kilometrové rady. Ale je to jedna z možností, ako sa prepraviť po meste a ušetriť peniaze na doprave.

Ako a kde sa stravovať?

Priznám sa, že tu vám moc neporadím. Tým, že sme mali v hoteli polpenziu formou švédskych stolov sme nejak nevyhľadávali reštaurácie. Cez deň sme si kúpili maximálne nejaké ovocie, zmrzlinu alebo fastfood v obchoďáku a to nám stačilo. Pre ilustráciu, takáto porcia stála vo fastfoode asi 11 €. V „normálnej“ reštaurácii a ani v bare sme vlastne ani neboli, ak nepočítam ten náš hotelový.

 

obed vo fastfoode v nákupnom centre

Potrebujem očkovanie?

Nie, do Dubaja nie je povinné žiadne špeciálne očkovania. Určite však odporúčam mať zaočkovanú minimálne Hepatitídu typu A, B. To nie len kvôli Dubaju, ale všeobecne ju môžete dostať hocikde. Aj u nás na Slovensku alebo v Čechách. Viac o dovolenkovom očkovaní si prečítajte v tomto článku. Samozrejmosťou je dodržiavanie hygieny + vždy si beriem dezinfekčný gél na ruky. Osvedčila sa nám aj domáca vnútorná dezinfekcia – Slivovica. A nielen v Dubaji.

Telefonovanie a internet. Ako na to?

Nejako sme to neriešili. Bola som v tom, že v takom modernom veľkomeste ako je Dubaj bude všade free wifi. Veľká chyba. Nebola. Teda bola, ale na niektoré siete sa dalo prihlásiť iba z miestneho mobilu, s našim slovenským číslom to nešlo. Okrem toho to stále chcelo zadať čísla pasov a podobné údaje, ktoré teda nie som ochotná hocikomu poskytovať.

Našťastie sme ešte na letisku dostali SIM kartu – akurát bola nejaké promo akcia. Na nej bolo zopár MB, čo nám vydržalo asi na 3 dni pri veľmi obmedzenom režime. Potom sme sa pripájali na internet iba na hoteli alebo v obchoďáku na wifi. A vlastne aj v metre a MHD, na túto kartu to išlo. Telefonovanie zo zahraničia štandardne neriešim, ak mám wifi môžem volať cez Skype, Messenger, Viber a kopec iných aplikácií.

Potrebujem vízum? A čo ostatné doklady?

Nie, do Dubaja netreba vízum. Informácia je platná v 2/2020, prosím vždy si overte aktuálnu vízovú povinnosť na MZVSR alebo na MZVČR. Na vycestovanie potrebujete cestovný pas platný ešte 6 mesiacov po návrate. Ak si chcete požičať auto, potrebujete medzinárodný vodičák + náš domáci vodičák.

Medzinárodný vodičský preukaz si vybavíte na počkanie na polícii, stojí to 6,50 € + musíte mať fotu pasového formátu. Na rôznych internetových diskusiách sa dočítate informácie, že medzinárodné vodičáky netreba. Netreba, pokiaľ sa nič nestane. V prípade nehody vám ho budú kontrolovať a bude problém. Takže naozaj to nestojí za to. Takisto odporúčam cestovné poistenie. Stojí pár euro a môže vám ušetriť tisíce. Ja osobne bez toho necestujem ani na krok.

Všetky tieto informácie + kopec ďalších dôležitých vecí, na ktoré nesmiete pri plánovaní dovolenky zabudnúť nájdete pohromade v Prvej online škole cestovania, ktorú pravidelne aktualizujem a dopĺňam.

Čo vidieť a kde ísť?

Aby tento článok nemal kilometer, tak o tom, kde ísť, čo vidieť a koľko to stálo si prečítajte v ďalšom článku.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 2 komentárou

  1. Oficialne dubajske taxiky sa daju bookovat cez aplikaciu Careem, treba vybrat volbu Hala Taxi. V staniciach metra sa da zaplatit za sedu NOL kartu platbonou kartou zamestnanca v budke. Automaty maju problem s cudzokrajnymi platobnymi kartami. S tym pocasim v zime by som sa velmi na more netesil. Este zaciatok decembra sa da, ale cely januar bolo skaredo a prsalo kazdu chvilu. Inac Dubaj je na tyzden/10 dni fajn. Ja som tam bol 4 mesiace a islo ma trafit slak od nudy,

    1. Ďakujem za doplnenie info ?. Fúúú, 4 mesiace? To je fakt dlho. Ale zase ste to pobehal naozaj krížom – krážom, určite aj to, čo bežný dovolenkár nestihne.

Pridaj komentár

Close Menu