Plavba výletnou loďou – výhody a nevýhody

Už dlho bolo naším snom absolvovať plavbu výletnou loďou. Prvotné plány  boli severná Európa, ktoré sme však po preštudovaní cenovej ponuky rýchlo zavrhli. Ďalší dôvod bol ten, že byť na krásnej lodi plnej bazénov a víriviek, ale nemôcť si to dostatočne užiť kvôli počasiu? Takže sever Európy nie.

Ten sme sa rozhodli precestovať iným spôsobom. Ale o tom v inom článku.

V Ázii sme boli už niekoľkokrát, takže voľba padla na Karibik. Na výber je veľké množstvo lodných spoločností napríklad MSC, Costa, Royal Caribbean, Norwegian Cruise a iné. Po dlhých úvahách a rozhodovaniach, porovnávaniach trás, cien plavieb a cien leteniek  (do miesta, odkiaľ loď vypláva sa predsa musíte nejako dostať ) sme sa rozhodli pre MSC Divina.

MSC Divina

Je to jedna z najnovších lodí tejto lodnej spoločnosti, takisto nám vyhovovalo aj miesto vyplávania- Miami. Vybrali sme si 11 dňový okruh Karibikom a štátmi Latinskej Ameriky- Jamajka, Columbia, Panama, CostaRica, Belize a Bahamy.

Prečo práve MSC a Divina?

Ako jedna z mála spoločností mala v ponuke až dve osoby do 18 rokov za VÝRAZNE zvýhodnenú cenu. Plavbu sme rezervovali cez agentúru Poď na loď- IWI Tour, nakoľko po kontaktovaní priamo lodnej spoločnosti bola cena výrazne vyššia. Prečo Poď na loď? Majú prehľadný rezervačný systém na webe, kde si viete hneď pozrieť plavbu, loď a spočítať celkovú cenu za plavbu. Oslovila som aj niekoľko ďalších agentúr v rámci SR a ČR, ale ako jediná mi poskytla ešte dodatočnú zľavu na plavbu a nadštandardný ďalší servis k našej spokojnosti. Výhoda je aj online chat, takže v prípade otázok máte ihneď odpoveď.

A keďže sme cestovali s dvoma deťmi (17 a 15), bol to pre nás dôležitý argument pri výbere. Samozrejme výhodná cena je za predpokladu, že budeme všetci v jednej kajute. Inak by sme za deti platili ako za dospelých. No čo už. Hádam to nejako zvládneme.

Ďalej si musíte vybrať typ kajuty- od najlacnejšej vnútornej, cez kajutu s oknom, balkónom až po apartmány s terasou a inými nadštandardnými službami. Len treba počítať, že si ich aj nadštandardne zaplatíte. Takže nič pre nás.

4 lôžková kajuta na lodi

Upozorňujem, pokiaľ plánujete takýto typ dovolenky a cestujete štyria, treba plavbu rezervovať dostatočný čas vopred. Najlacnejšie vnútorné kajuty a ešte aj štvorlôžkové sa vypredajú ako prvé. Málokedy sa dostanú do last minute ponuky a tie atraktívnejšie plavby už vôbec nie. A chcete predsa aj výhodnú cenu letenky.

My sme si plavbu rezervovali 10 mesiacov vopred. Ja viem, je to dlhá doba. Ale keď sme boli rozhodnutí, že ideme, tak ideme. Výhoda takéhoto dlhodobého plánovania je, že si viete financie rozložiť na viac častí. Plavba sa platila na 3x (samozrejme, keď chcete všetko zaplatiť naraz tak môžete).

Máte dostatočne dlhý čas na „vystriehnutie “ výhodnej letenky. Vždy odporúčam cestovať minimálne 1 deň vopred, aby ste mali rezervu ak by sa niečo prihodilo- môže meškať lietadlo a loď na vás určite nebude čakať.

My sme zostali v USA 5 dní pred plavbou a predĺžili sme si tak dovolenku.
Samozrejme s tým súvisí aj rezervácia ubytovania, prenájom auta a ak chcete navštíviť nejaké atrakcie tak aj kúpa lístkov. Každý mesiac niečo a nie je to taká veľká finančná záťaž, ako keby ste to všetko rezervovali mesiac pred odchodom. A to nehovorím o skutočnosti, že čím skôr rezervujete, tým máte lepšiu cenu. Všade- ubytovanie aj prenájom auta.

Ceny vstupov sa väčšinou nemenia, aj keď možno niekde sú nejaké špeciálne akcie. Napríklad lístky na NHL boli 2 týždne pred zápasom výrazne drahšie. A keď všetko kupujete  x 4, tak je to celkom zaujímavý balík peňazí, ktorý sme ušetrili.

A teraz späť k lodi

Ako to prebieha? Čo všetko tam je? Čo máte v cene? Za čo sa platí naviac?
Na loď sa musíte dostaviť v dostatočnej časovej rezerve pred plánovaným vyplávaním z prístavu. Ešte pred odchodom z domu dostanete presné inštrukcie, takže sa nemusíte ničoho obávať. Poslala nám ich agentúra Poď na loď. Všetky lodné lístky (pre každého cestujúceho samostatne) treba mať vytlačené- nestačí v mobile.

Takisto si vytlačíte aj označenie na kufre, ktoré vám agentúra pošle. V prístave vás bude čakať pracovník, ktorý vám označí a zoberie kufre (za každý kufor zaplatíte 1 USD). Kufre majte zamknuté. Cennosti, mobily, foťáky, doklady a peniaze majte pri sebe. Takisto je dobré zbaliť si aj plavky- niekedy trvá dlhšie, kým vám kufor donesú k dverám kajuty.

Check in pred nástupom na loď

Po príchode na loď si nájdete svoju kajutu. No poviem vám, zo začiatku to bol celkom problém. Predstavte si 18 poschodový komplex, v ktorom je 3300 cestujúcich a 1200 personálu. Základ je trafiť správne poschodie- to máte na tej platovej kartičke. Potom stranu lode- na jednej strane sú iba párne čísla kajút a na druhej zase nepárne. A potom ešte smer- dopredu alebo dozadu lode. Ale nebojte sa, na druhý deň to už bolo v pohode.

Na kartičke, ktorú dostane pri check in je vaše meno, údaje o kajute a takisto čiarový kód. Táto kartička slúži ako vaša peňaženka- na lodi sa nič neuhrádza v hotovosti. Aby ste ňou mohli platiť, na začiatku plavby si ju spárujete s vašou kreditnou kartou na recepcii alebo cez automat. Minimálny vklad je 150 USD. Čo neminiete vám na konci plavby vrátia v hotovosti späť. Ak miniete viac, stiahnu si to z vašej kreditnej karty. Pozor, z tohoto vkladu môžu čerpať a platiť všetci z jednej kajuty.

Môžete zablokovať karty detí, aby nimi nemohli platiť. Ak potrebujete počas plavby vybrať hotovosť, nemusíte hľadať v prístavoch bankomat. Vyberiete si ju na recepcii na túto lodnú kartu. Platí sa 5 % zo sumy, ktorú si vyberiete. Na konci plavby vám vystavia podrobný účet.

Karta zároveň slúži aj ako doklad pri vstupe a výstupe z lode (pri odchode z lode na pevninu, ostrovy sa odporúča mať ešte nejaký doklad totožnosti s fotkou, nikdy neberte von z lode cestovný pas. Z pasov si urobte doma kópie a noste iba tie). Ak ju stratíte, je to dosť veľký problém, treba si dávať pozor.

Reštaurácia na lodi

Hneď po príchode na loď pôjdete na bezpečnostné školenie- v kajute máte záchranné vesty podľa počtu ubytovaných, tie si musíte zobrať na určené miesto. My sme to mali v divadle, rozdelení sme boli do sektorov. Školenie prebieha v rôznych jazykoch- žiaľ ani slovenčina ani čeština tam nebola.

Bezpečnostné školenie

Nemusíte sa však obávať- všetko vám názorne ukazujú a na koniec vás odvedú na miesto, kde sa máte dostaviť v prípade evakuácie z lode. Na ostro sme to našťastie nepotrebovali. Takéto školenia mala posádka niekoľkokrát za plavbu, už však bez účasti cestujúcich.

Čo máte v cene?

V každej, aj tej najlacnejšej kajute máte uteráky, jedna sada na použitie v kajute a druhá na použitie pri bazéne alebo na pláži. Máte prideleného človeka, ktorý sa bude starať o upratovanie vašej kajuty. Ak vám niečo chýba alebo máte nejaký problém, skoro vždy sa pohyboval niekde na našej chodbe tak nebol problém ho nájsť.

Kúpelňa v kajute

V kúpeľni máte základné veci ako je šampón, sprchový gél, toaletný papier, papierové vreckovky, sáčky na hygienické vložky, fén. V sprchovom kúte je výsuvná mini šnúra na sušenie plaviek. Odporúčam si zobrať kúsok šnúry z domu a natiahnuť niekde, kde sa dá. Takisto si určite zoberte z domu zopár štipcov na prádlo. Na čo? Dozviete sa ďalej v článku.

Kajuta je klasická hotelová izba, s manželskou posteľou- na požiadanie vám urobia 2x jedno posteľ. Sú tam skrine na osobné veci, trezor, za poplatok minibar, televízor, kreslo a stolík, toaletný stolík so zrkadlom. Je tam celkovo dosť zrkadiel, čo robí priestor opticky väčší.

Keďže sme boli v kajute štyria, dve postele sú výklopné nad hlavnou manželskou posteľou. Ešte doma pred odchodom som z toho mala miernu paniku, ale nakoniec to bolo celkom v pohode. Vyspia sa tam aj dospelí ľudia.

Stravovanie na lodi

V cene máte celodenné stravovanie. Raňajky sú buď servírované v reštaurácii, kde si vyberiete z ponuky a čašník vám to donesie. Alebo môžete chodiť do samoobslužnej reštaurácie, kde sú bufetové stoly. Tá nie je taká honosná, ale zase sa nemusíte na raňajky nejako zvlášť obliekať. Môžete ísť kľudne aj v tričku a kraťasoch, do servírovanej nie. Obed prebieha v bufetovej reštaurácii. Nemali by ste tam ísť v plavkách, ale keď si na plavky oblečiete nejaké šaty, tak to bolo v pohode.

Raňajky s parádnym výhľadom

Večera takisto bufetové stoly alebo reštaurácia. My sme chodili do reštaurácie, kde bol na výber každý deň 5 druhov predjedál- to boli aj také delikatesy ako slimáky a mušle. Alebo si vyberiete nejakú polievku, šalát. Potom je na výber 5 druhov hlavného jedla- určite si každý vyberie- boli tam aj vegetariánske jedlá, fitnes ponuky, zdravé jedlá, cestoviny ale aj steaky a rôzne druhy rýb.

Jedlo na lodi

Potom je ešte výber z 5 druhov dezertov- od zákuskov cez zmrzlinu až po ovocie. Dali sa objednať aj nejaké platené jedlá, my sme to však nevyužívali. K večeri bola voda zdarma- dalo sa objednať víno alebo nealko. Treba však počítať, že fľaša vína 25 USD- a to teda nebolo žiadne medailové super víno.

Váš čas večere vám povedia pri check in a máte ho aj na kartičke. Ak chcete, môžete si ho zmeniť. Máte pridelený svoj stôl a stará sa o vás pridelený čašník. Nevýhoda tohto spôsobu večere bola, že sme museli dodržiavať určitý dress code- chlapi nohavice a minimálne košeľa, žiadne tričká a kraťasy. Dámy od blúzok a nohavíc až po vyslovene večerné róby- takže nejakými šatami nič nepokazíte. Ja som mala asi 4 šaty a tie som nosila dookola. Treba počítať s tým, že jedálenské priestory sú veľmi klimatizované a v šatách bez rukávov mi bola zima.

Dress code na večeru

Ak vám nevyhovuje tento spôsob stravovania a obliekania, môžete chodiť do samoobslužnej reštaurácie, kde dress code nebol až taký prísny. Po ukončení večere bola k dispozícii čerstvo upečená pizza, vždy niekoľko druhov a rôzne sendviče do neskorej noci. Alebo skorého rána?

Ďalej si môžete kúpiť kopčekovú zmrzlinu alebo rôzne palacinky. Môžete si objednať večeru v ala carte reštaurácii- my sme to nevyužili, na výber je kopec jedla aj v tých neplatených reštauráciách.

Nápoje na lodi

Celý deň máte zdarma vodu z nápojových automatov, rôzne džúsy, kávu, čaj a točenú zmrzlinu. Jedlo bolo podľa mňa výborné. Jediné, čo by som vytkla bola káva. Mne teda moc nechutila, no dalo sa to zniesť. Alko, nealko, pivo, rôzne miešané nápoje sú za poplatok. Nie je to však také drahé, že by ste si to nemohli dovoliť- pivo cca 5 USD, miešané nápoje ako Mohito, Piňacolada a rôzne iné okolo 7 USD, Cola 5 USD. Niekedy bola happy hour na určitý druh nápoja.

Môžete si zakúpiť nápojové balíčky. Háčik je v tom, že si balíčky musia kúpiť všetci obyvatelia jednej kajuty. Aj my sme si mysleli, že kúpime jeden a budeme naň konzumovať všetci- bohužiaľ, nedá sa to. Dajú sa kúpiť balíčky na vodu, alko, nealko…..v ponuke sú rôzne druhy a za rôzne ceny. Nás by tieto balíčky vyšli viac, ako stála celá plavba. Takže sme si kupovali, na čo sme mali akurát chuť.

Zábava na lodi

Na lodi sa naozaj nudiť nebudete. Sú tam bazény- vnútorné aj vonkajšie, takisto vnútorné aj vonkajšie vírivky. Pri bazénoch lehátka, môžete použiť uteráky z kajuty určené k bazénu.
 
Vnútorný bazén s vírivkami

A teraz som sa dostala k tým kolíkom- štipcom. Treba si uvedomiť, že ste na lodi. Nečakajte bezvetrie, ako niekde v Turecku na pláži. Na lodi fúka- niekedy málo, niekedy veľa a niekedy brutálne veľa, ale fúka tam stále. Takže ak chcete mať uterák na lehátku, treba použiť štipce. Lodná spoločnosť samozrejme na to myslí, takže si ich môžete kúpiť. Odporúčam zobrať z domu– jednak sú drahé a hneď druhý deň plavby sa všetky vypredali.

Vonkajší bazén

Na lodi to funguje ako v každom dovolenkovom hoteli- od rána do noci rôzne aktivity pri bazéne, hodiny tanca, súťaže, kvízy. Deti môžu ísť do klubov podľa veku- od najmenších až po teenagerské kluby. Večer bolo vždy nejaké predstavenie v divadle- niekedy akrobatická show, niekedy spevácke vystúpenia.

Predstavenia v divadle

Čo a mi páčilo, vždy to bolo urobené tak, že aj pre ľudí, ktorí neovládajú žiadny z jazykov, akým sa na lodi hovorilo (anglicky, nemecky, taliansky, španielsky, francúzsky) tak aj tak sa tomu dalo rozumieť. Takže nikdy nie predstavenia s dlhými hovorenými textami. Predstavenia boli 2 x, vždy o 19 hod a druhé o 21 hod. Bolo to kvôli časom večere- prvá večera bola o 18 hod a druhé kolo- ďalší hostia o 20,30 hod.

 

Každý večer sa niečo dialo. Mohli sme si posedieť v bare pri živej hudbe, na palube bývali rôzne tematické akcie- napríklad white párty. Všetci prišli oblečení v bielom. Ak nemáte, alebo nechcete, je to úplne v pohode. Nikto to nerieši. V ďalšom bare boli rôzne animačné programy, v lobby na recepcii bývali koncerty Abba, Beatles alebo koncert vážnej hudby. Každý si vyberie, čo sa mu páči.

 
Jazzový bar
Snow párty na palube

Ak chcete mať kľud a hrať so známymi karty, nájdete si tiché miesto. Každý deň večer dostanete lodné noviny, kde sa dozviete, čo všetko sa bude diať nasledujúci deň- všetky aktivity, párty, diskotéky, divadlá, informácie o prístave, kde budete kotviť, kedy je východ a západ slnka, kedy budete plávať okolo zaujímavého miesta, koľko míľ preplávate v daný deň, informáciu o zmene času- ak prechádzate cez časové pásma. Takisto je tam info o dress code na večer.

Na lodi sú rôzne obchody so značkovým oblečením, suvenírmi, alkoholom, kabelky. Neustále sa vás na každom kroku budú pýtať fotografi, či sa nechcete odfotiť. Ak slušne odmietnete, dajú vám pokoj. Fotia vás všade a fotky nie sú zrovna najlacnejšie- 35 USD. Ak vás odfotia a fotku si nechcete kúpiť, nič sa nedeje.

Casino na lodi

Je tam aj kasíno- pozor, vstup až od 18 rokov, 4D kino- za poplatok 8 USD, simulátor formule F1- 9,90 USD, tenis, stolný tenis, stolný futbal, minigolf, fitko, ihrisko- takže naozaj je tam čo robiť.

Môžete využiť služby kaderníka, manikúru, pedikúru, spa, masáže, práčovne, žehliarne. Nedajú sa požičať žehličky na kajutu, ale služba vám vyžehlí za poplatok- napríklad jedna košeľa za 5,90 USD.  Všetky ostatné uvedené služby sú samozrejme za poplatok.

Simulátor F1

Ako prebieha odchod z lode?

Posledný večer sa zbalíte, zamknete a označíte kufre. Vyložíte pred dvere kajuty a ráno sa dostavíte v určený čas na určené miesto iba s príručnou batožinou. My sme však chceli ešte na Miami stihnúť pred odletom lietadla nejaký ten shopping- takže sme zvolili iný postup.

Kufre si necháte v kajute, ráno si privstanete na raňajky a v čase medzi 6,30-7,30 môžete opustiť loď. Samozrejme vám vtedy kufre nikto neodnesie, musíte si ich zobrať sami. Podmienka je vyplatený účet a musíte to stihnúť v určenom čase. Inak budete čakať.

Aká je výhoda takejto dovolenky?

Ste v plávajúcom hoteli, ktorý sa presúva spolu s vami. Ráno sa zobudíte na inom mieste, v inom štáte a môžete vyraziť buď do mesta navštíviť pamiatky, ísť na pláž alebo robiť čokoľvek chcete. Lodná spoločnosť vám zabezpečí úplne všetko, ale za niekoľko násobne vyššie ceny ako u domácich v prístave. Ak sa rozhodnete absolvovať výlety organizované lodnou spoločnosťou, môžete si ich rezervovať už pri rezervácii samotnej plavby, prípadne priamo na lodi. Vtedy bola cena o niečo vyššia.

 
Výhľad na Cartagenu v Kolumbii

Ja odporúčam nerezervovať výlety cez loď. Po vystúpení vás bude v prístave čakať množstvo zástupcov domácich agentúr, choďte cez ne. My sme si chceli požičať auto a ísť na vlastnú päsť, to však pre krátkosť času (zhruba 8 hodín) nie je reálne.

Na čo si dať pozor? Všetci „naháňači“ vedia perfektne anglicky, niekedy aj iné jazyky. Ale tí s vami nepôjdu na výlet- majú svojich vodičov s autami. A tam môže nastať problém. Existujú aplikácie, ktoré vám vedia pomôcť aj v tomto prípade. Niektorí nevedia anglicky vôbec. Potom je s nimi dosť ťažká dohoda. Odporúčam dať vodičovi kontrolnú otázku v angličtine a uvidíte, ako zareaguje.

Naháňači Vám ukážu obrázky miest, kde môžete ísť. Samozrejme majú nadsadené ceny- takže zjednávať a zjednávať. Niekedy sme cenu zrazili skoro o polovicu. Nikdy nedávajte peniaze za výlet vopred. Aj nám sa stalo, že nás vodič neprišiel vyzdvihnúť na dohovorené miesto a museli sme si zobrať taxík. Takže VŽDY platiť až po návrate z výletu.

Dohodnite si, čo všetko má výlet obsahovať a aká bude jeho dĺžka. Nemusíte sa obávať. Oni vedia, kedy loď odpláva a dovezú vás včas. Ale niekedy vám „zabudnú“ povedať, že v dohodnutej cene je výlet na 4 hodiny a keď budete dlhšie, bude to za príplatok. Odporúčam si prvý deň plavby zobrať na recepcii zoznam výletov, ktoré ponúka lodná spoločnosť. Aspoň budete mať predstavu o tom, čo môžete absolvovať v každom mieste a takisto aj o cenách. Pre lepšiu orientáciu počítajte, že výlety cez domáce agentúry sú oproti cenám cez lodnú spoločnosť o tretinu až polovicu nižšie.

Za veľkú výhodu považujem to, že loď je kompletne bezbariérová. Takisto sa všade sa dostanete výťahom. Nie je žiadny problém pre ľudí s telesným obmedzením, pre ľudí na vozíčkoch. Pri vystupovaní a nastupovaní z lode bol všade personál, ktorý týmto ľuďom pomáhal. Myslím si, že sa na lodi dajú požičať vozíčky- síce som túto skutočnosť nijako neoverovala, ale súdim podľa toho, že všetci mali rovnaký typ vozíkov. Ak sa rozhodnete cestovať s handicapovaným človekom, odporúčam zistiť vopred u konkrétnej lodnej spoločnosti.

Aká je nevýhoda takejto dovolenky?

Môj manžel to nazval, že ste ako v mravenisku. Všade okolo sú ľudia a treba si uvedomiť, že nemáte kde odísť. Takže ak vám vadia masy ľudí, loď asi nebude pre vás to pravé.

Ak máte v pláne poznávať danú krajinu, na loď zabudnite. V každom prístave ste maximálne 10 hodín, niekedy aj menej. Je pravda, že to majú vypočítané tak, aby ste výlety stihli absolvovať. Musíte si však zväčša vybrať jedno, maximálne 2 miesta. Viac nestihnete.

Ak máte predstavu o „precestovaní a poznávaní“ krajiny, zvoľte iný spôsob. Loď nie je úplne drahá, ale nie je to ani najlacnejší spôsob cestovania. Ak by sme nevyužili akciu pre deti (prezradím, že naše deti cestovali skoro zadarmo) a mali by sme platiť plnú cenu pre štyroch- určite by sme nešli.

Treba však počítať aj s poplatkami navyše– na lodi sa totiž nedáva čašníkom, barmanom, upratovačom ani nikomu prepitné (ak však veľmi chcete, môžete dať). Pre všetkých nad 12 rokov je to 12,50 USD na deň. Pre deti do 12 rokov polovica. Tak si to spočítajte x 4 osoby x 11 dní. No nie je to úplne málo. Celé to zaplatíte na konci plavby spolu s tým, čo ste tam minuli. Odporúčam vyplatiť účet posledný večer na lodi- ráno boli na recepcii dosť veľké rady.

Ako jednu z nevýhod plavby považujem neustály vietor na lodi. Z tohoto pohľadu sa mi nezdá príliš vhodné absolvovať takúto plavbu s úplne malými deťmi. Ale to je samozrejme na zvážení každého.

Počas tejto cesty za zážitkami sme strávili 5 dní v USA a 11 dní na výletnej lodi. Koľko to stálo pre štvorčlennú rodinu? Koľko stáli výlety z lode? Koľko sme ušetrili, keď sme si výlety nebookovali u lodnej spoločnosti? Kde všade sme boli a čo všetko sme videli a zažili? Koľko stáli letenky a ubytovanie na Floride? Čo sme stihli vidieť za 5 dní v USA? Ako som to všetko vybavila?

Odpovede na všetky tieto otázky sa dozviete v pripravovanom samostatnom cestopise o našej ceste po Floride a Latinskej Amerike. Hneď ako bude dokončený vám dám určite vedieť.

Ak by ste si aj vy chceli naplánovať a zorganizovať svoju dovolenku bez cestovky a ušetriť tak nemalé peniaze, určite vám v tom pomôže online škola cestovania, ktorá je doplnená o videonávody a fotonávody. Podľa nich to zvládne naozaj každý a máte zaručené, že na nič dôležité nezabudnete. A nemusí to byť iba dovolenka na lodi. Podľa manuálu si zorganizujte akúkoľvek dovolenku či výlet kdekoľvek vo svete.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 4 komentárou

  1. Je super vidieť, že o plavbách vôbec niekto píše. Mám pocit, že ide na Slovensku ešte o nie veľmi populárny produkt.

    1. Ďakujem, myslím si, že čoraz viac ľudí objavuje čaro takejto dovolenky. No musím uznať, že to naozaj nie je dovolenka pre každého.

  2. Dobry den, ja by som sa rada opytala, ako je to na lodi s “morskou chorobou”? Mali ste pocit neustaleho knisania alebo to na takom kolose nie je citit?

    1. Nie, nie je to tak cítiť… najviac som to vnímala v kúpeľni a na WC… asi tým, že je to malý priestor?

Pridaj komentár

Close Menu