Požičanie auta na Islande – ako na to, kde požičať a na čo si dať pozor?

Jednoduché, nie? Kliknem na porovnávač cien od rôznych požičovní, nájdem auto, ktoré mi vyhovuje za najvýhodnejšiu cenu, mrknem podmienky a poistenie, naťukám údaje, zaplatím zálohu a hotovo. Za 10 minút vybavené. 

Všade vo svete (teda skoro všade vo svete) je to takto jednoduché. Požičanie auta na Islande je však trochu špecifické a preto som sa rozhodla podeliť o moje skúsenosti (a že ich bolo dosť, keďže sme vystriedali 3 rôzne autá) v článku.

V akom období idete na Island?

Veľmi dôležitá otázka. Ak idete v zimných mesiacoch, určite by som zobrala auto 4×4. Na rôznych fórach som sa dočítala, že v letných mesiacoch postačuje normálne auto – teda nie 4×4. Dovolím si s týmto názorom nesúhlasiť. Aj počas letných mesiacov sa dostanete na miesta, kde budete 4×4 potrebovať (rozumej bez toho vás na určité cesty nepustia). Ak aj nepôjdete cielene na tieto cesty – označujú sa ako F cesty, teda nespevnené, určite štvorkolku oceníte. Takže za mňa 4×4 vždy.

Kde chcete ísť?

Pokiaľ sa budete pohybovať iba v Reykjavíku a okolí, pôjdete pozrieť Golden Circle – Zlatý trojuholník, pôjdete na Jökulsárlón – budete sa pohybovať po asfaltových cestách (s výnimkou parkovísk pri vodopádoch alebo lagúnach). Teda nie je to nič, čo by nezvládlo hocijaké najlacnejšie „približovadlo“. Takže ak máte v pláne návštevu Islandu iba na pár dní, budete sa pohybovať iba na tejto trase a chcete veľmi šetriť rozpočet – tu je v zásade jedno, aké auto budete mať. Túto trasu zvládne každé.

No ak sa chystáte prejsť okolo celého Islandu – tzv. Ring Road, odporúčam SUV kvôli vyššiemu podvozku a určite 4×4. Často sme sa totiž dostali na miesta, kde sa obyčajné mini autá nedostali, no my sme išli bez problémov. Počítajte s tým, že ak na prašnej ceste naprší, idete doslova po mazľavej hmote, k tomu nejaký kopček a problém je na svete.

Pokiaľ plánujete návštevu vnútrozemia – napríklad Landmannalaugar – Dúhové hory, tak tam je 4×4 povinnosť. Bez toho vás tam nepustia. Ono nikto to nekontroluje, ale v prípade poistnej udalosti je problém na svete. V ďalšom článku napíšem presne, ako tam ísť a vyhnúť sa riekam a brodom.

So 4×4 autom môžete využívať akékoľvek cesty – aj nespevnené, okrem F249. Cesta do Pórsmörk, kedy sa nedá vyhnúť prechodu cez rieku.

Aké auto si požičať na Islande?

Musíte si ujasniť, či chcete auto veľké alebo malé, manuál alebo automat, benzín alebo diesel, staré alebo nové. Budete v aute späť? Alebo chcete auto so stanom na streche? Toto všetko sú kritéria, ktoré môžu požičanie auta predražiť, alebo môžete výrazne ušetriť. Ja osobne uprednostňujem takéto auto, no samozrejme vaše kritériá môžu byť úplne iné:

  • SUV – kvôli pohodlnosti a veľkosti kufra
  • diesel – lacnejšie na spotrebu a prevádzku
  • automat – takisto pohodlnosť a zvyk z domu, ale ak by nebol, zvládli by sme aj manuál
  • 4×4 – nikdy neviete, kde vás cesty povedú, my sme mali v pláne aj návštevu vnútrozemia a miesta, kde je to povinné
  • staršie auto – predsa už má nejaké škrabance a nebudú moc riešiť, ak pribudne ďalší + požičanie býva lacnejšie, ako nové auto

Poistenie. Treba? Aké? Na čo si dať pozor?

Toto je kapitola sama o sebe – určite poistenie treba, čím vyššie poistné krytie a nižšia spoluúčasť, tým lepšie. Základ je SCDW – super collision damage waiver – teda klasické poškodenia auta, nehody.

Keďže veľkú časť cesty pôjdete po nespevnených cestách, kde vám môže odfrknúť kameň a rozbiť čelné sklo, prípadne spätné zrkadláodporúčam gravel protection. Na toto si dajte špeciálny pozor, nakoľko nie všetky poistky toto majú v základnom poistení. Ak nemajú, odporúčam siahnuť po vyššom tarife. Na letisku sme stretli turistov z ČR, ktorí si nevšimli, že to nemajú zahrnuté v poistke a ťuknuté čelné sklo ich vyšlo na cca 1000€. Ak aj budete mať uvedené gravel protection, zistite si, či sa tam vzťahuje iba poškodenie čelného skla, alebo aj zrkadiel – aj v tom býva rozdiel.

Ďalšia záludnosť je poistenie proti prachu – sand and ash insurance. Myslí sa tým sopečný prach, kedy sa môže stať, že pri veľkom vetre doslova „opieskuje“ farbu z auta, prípadne ho inak poškodí. Nám sa to našťastie nestalo, ale je to tiež častá komplikácia, ktorá vás môže na Islande postihnúť – hlavne na juhu ostrova.

TP – theft protection je poistenie proti krádeži. Toto je na Islande asi najmenej pravdepodobná poistná udalosť, ale stať sa môže.

Výluky z poistenia

Žiadna z poistiek (aspoň z tých cenovo dostupných) vám nepoistí defekt alebo poškodenie kolesa- takže v prípade defektu musíte ísť do servisu a opravu zaplatiť. My sme dostali defekt deň pred odchodom, zrejme na prašnej a štrkovej ceste. Našťastie sme na ňom prišli až do Reykjaviku – dovtedy koleso stačilo dofúkať a prešli sme ďalších niekoľko desiatok km. Počas poslednej noci bolo koleso úplne prázdne, tak už sme sa servisu nevyhli. Nakoniec to nebola až taká tragédia – nechali sme za opravu defektu 3,900 ISK/ 26€. 

Podvozok – takisto je tam výluka, preto je lepšie mať SUV s vyšším podvozkom a tak minimalizujete šancu, že o niečo “ zavadíte“.

Utopenie auta – možno to znie čudne, ale na Islande sa sem tam dostanete do situácií, keď pôjdete cez potôčik a niekedy aj cez rieku. Tomu sa snažte vyhýbať, pretože poškodenie auta vodou nezahŕňa poistenie – konkrétne naše auto by nás v prípade utopenia vyšlo na 10.000€. Takže sme si dobre pozreli, aby sme nešli po trase, kde cestu križuje rieka.

Škody spôsobené zvieratami – na toto nás vyslovene upozorňovali, aby sme neparkovali napr. v blízkosti koní, ktoré zvyknú ohrýzať niektoré časti áut. Čudné, ale aj to je Island.

Poškodenie dverí pri vetre – ak otvoríte dvere a silný vietor vám ich doslova vytrhne (áno, aj to sa môže stať), máte smolu. Predísť sa tomu dá tak, že ste na to pripravení a dvere pri otváraní pevne držíte.

Externé komerčné poistenie

Doteraz som si vždy požičiavala auto bez poistenia, lebo som mala uzavreté komerčné poistenie u Icarhereinsurance. Vyšlo ma na cca 50€ na celý rok/ celý svet, čo bola super úspora. Lenže, čo bolo bolo, teraz už nie je. Po brexite mi už nepredĺžili poistnú zmluvu, lebo nie som rezident UK. Hľadala som alternatívne komerčné poistenie, no ak som aj našla s výhodnými podmienkami, mali výluku poistenie auta na Islande. Ak by ste nejakú našli, dajte dole pod článok do komentu.

Odkiaľ si požičať auto na Islande?

Prelúskala som nespočetné množstvo požičovní, poistení a nakoniec sme sa rozhodli pre miestnu požičovňu Icerental 4×4, ktorá mala v čase požičania auta najvýhodnejšie podmienky. Vybrali sme si Suzuki Grand Vitara, automat, 4×4, starší model. V cene bol WIFI router aj navigácia. Nebolo to životne dôležité, ale potešilo. No a druhý vodič zdarma znamenal ďalšie ušetrené peniaze. 

Subaru Forester

Po prílete na Island sme však dostali Subaru Forester – aj sme sa potešili, no naša radosť netrvala dlho (z toho dôvodu ani nemám nejakú poriadnu foto)

Na tretí deň sa auto pokazilo – zrejme ložisko v kolese. Zavolali sme na asistenčnú službu, a keďže by sme v angličtine ťažko vysvetľovali, čo je s autom, nahrali sme video blikajúcich kontroliek a hučiaceho auta a poslali sme im to cez whatsapp. Asi za 2 hodiny nám doviezli nové auto a pokazené zobrali.

Tu sme zostali trochu sklamaní, nakoľko nám doviezli Suzuki S Cross, čo bolo o dosť menšie a aj v horšej výbave, ako sme mali pôvodne rezervované. Tak som sa ozvala centrále Icerental 4×4, že nie sme moc spokojní s novým autom, že sa nám do kufra len ťažko pomestia všetky veci. Hlavný argument však bol, že pri výmene auta mi majú dať auto rovnakej alebo vyššej triedy, no nikdy nie auto nižšej triedy. Pani na infolinke sa ospravedlnila, že chybu urobila asistenčná služba a problém okamžite vyriešila. 

Ešte v ten večer nám doviezli naše v poradí už tretie auto – Hyundai Tuscon. S týmto autom sme už strávili zvyšných 10 dní našej dovolenky a všetko bolo v absolútnom poriadku. Takže za mňa môžem Icerental 4×4 odporúčať, osvedčili sa na jednotku nielen pri samotnom požičiavaní a vrátení auta, ale aj pri riešení problémov. Dokonca mi pani na infolinke zariadila aj „návrat“ slnečných okuliarov, ktoré som si v zhone zabudla v prvom aute a hrozilo mi, že budem do konca dovolenky bez ich.

Suzuki S Cross
Hyundai Tuscon

Verím, že som vám týmto článkom aspoň trochu pomohla, vyberiete si to správne auto pre vás a užijete si dovolenku na nádhernom Islande minimálne tak, ako sme si ju užili my. 

Už sú v príprave ďalšie články, kde sa dozviete kde sme boli, čo sa oplatí vidieť a čo môžete kľudne z itinerára vynechať, kde sme boli ubytovaní a či sa nám tam páčilo – a vlastne zverejním komplet itinerár aj s cenami a odporúčania, kde by sa ešte dalo ušetriť a kde naopak šetriť neodporúčam.

Sledujte FB a IG (zatiaľ si môžete pozrieť uložené storky) a keď budú články hotové, dám vám vedieť. 

Miesto niekoľkých článkov ste si na FB a IG odhlasovali kompletný itinerár aj s podrobným finančným rozpočtom. Ak sa chystáte do krajiny ohňa a ľadu, už nemusíte nič hľadať a googliť. Všetky potrebné informácie, mapy a podrobné trasy nájdete tu.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 4 komentárou

  1. Díky moc za užitečný článek, bude se hodit, na Island se taky chystáme 🙂 Jinak bezva blog, nechceš se přidat do mé fb skupiny a občas posdílet nějaké tipy či články z tvého blogu? ( Cestování – užitečné rady, tipy a itineráře.

  2. Dobrý deň, vďaka za zaujímavý článok a za užitočné tipy na požičanie auta.

Pridaj komentár

Close Menu