Nemám čas! Ja to neviem! Nemám peniaze!

Nemám čas! Nechce sa mi! Ja to neviem! Nemám na to nervy! Nemám peniaze! Poznám to veľmi dobre.

Problémov alebo prekážok, prečo necestovať bez cestovky je viac. Veď je také jednoduché pozrieť si krásne fotky v katalógu, prečítať si recenzie ubytovania od spokojných cestovateľov, vyplniť online formulár a zaplatiť.

Hups! Pozriete sa na výslednú cenu pre 4 člennú rodinu…Toľko??? Tak to asi nie. Idete hľadať novú destináciu, nový hotel a budete dúfať, že nájdete aj niečo cenovo dostupnejšie. Nakoniec to vzdáte a z vysnívanej super dovolenky niekde v exotike je opäť týždenný pobyt v preplnenom európskom letovisku.

Nie, že by som mala niečo proti dovolenke v Európe, to určite nie. Môj názor je, že keď si môžete dovoliť 2-3 týždňovú dovolenku vo vysnívanej exotike, po ktorej už roky túžite za tú istú cenu ako jeden týždeň v európskom hotelovom komplexe, to už stojí za zváženie, nie? Alebo môžete mať spomínanú týždňovú dovolenku v Európe za tretinovú či polovičnú cenu? Konkrétny príklad aj finančné porovnanie nájdete v tomto cestopise, ktorý si môžete zdarma stiahnuť tu. Čo poviete? Takže aké sú tie dôvody, strachy a obavy prečo sa to nedá?

Neovládam jazyk

To je asi najčastejší problém, o ktorom som písala v minulom článku. Netvrdím, že je jednoduché cestovať bez znalosti jazyka, ale určite to nie je nemožné. V dnešnej dobe existuje množstvo mobilných aplikácií, ktoré nám vedia pomôcť. 

Môj tip:

Nemám čas

Naozaj? Koľko času zvyčajne venujete výberu dovolenky? Určite si neobjednáte prvú, ktorá vám padne do oka. Určite porovnávate hotely, sledujete ich recenzie. Rovnako aj recenzie leteckých spoločností a cestovných kancelárií – hlavne po tom, čo sa vyskytli prípady krachu neserioznych cestoviek. Tak koľko času nakoniec výberu dovolenky venujete? Skúste si to niekedy spočítať.

Môj tip:

Ja to neviem

Nikto nepadol učený z neba. Aj najväčší cestovatelia a lovci zážitkov sa to raz museli naučiť. Tiež museli prvý krát prekonať obavy a strach, ktoré teraz možno pociťujete vy a kúpili si svoju prvú letenku, rezervovali prvé ubytovanie a prvý krát vycestovali na vlastnú päsť.

Pamätám si, keď som ja kupovala svoju prvú letenku a plánovala prvú dovolenku bez cestovky. Nevedela som celkom presne, kde mám kliknúť, čo mám vyplniť. Až keď mi prišlo mailom potvrdenie letenky, tak som si vydýchla. Tak hádam je to ok, hádam aj odletíme. Aby som bola presná, úplne som si vydýchla, až keď som NAOZAJ sedela v lietadle. Čo by som vtedy dala za podrobný videonávod, ktorý by mi presne ukázal, kde mám kliknúť a čo mám urobiť.

Môj tip:

Nechce sa mi

Priznávam. Niekedy ani mne. No moc často sa mi to nestáva, skôr mám opačný problém. Neustále hľadám a vymýšľam, kde by sme ešte išli. Ale keď sa náhodou dostanem do situácie “ nechce sa mi, už bolo tento rok dosť cestovania“, tak potom nájdem nejakú zaujímavú destináciu, prečítam si článok či vidím cestopis a začne mi to vŕtať v hlave. Začnem hľadať, koľko by stáli letenky a ubytovanie, či by sme si to mohli finančne dovoliť… Takýchto cestovateľských cieľov mám vo svojom zozname už niekoľko. A čo vy? Máte nejakú vysnívanú krajinu, ktorú by ste chceli vidieť?

Španielsko
Orlando
Malajzia

Môj tip:

Nemám na to nervy

Všetko hľadať, zisťovať, googliť. Poznáte? Aj ja. Zo začiatku to bolo fakt o nervy. Teraz však už viem, kde mám čo hľadať, ako sa orientovať na internete, ktoré stránky sa oplatí sledovať a ktoré nie. Šetrí mi to naozaj kopec času a nervov. Vy si túto cestu môžete výrazne uľahčiť a všetky tieto poznatky, rady, tipy a informácie nájdete tu.

Môj tip:

Nemám peniaze

Ani nemusíte. Teda aby som bola presná, nemusíte ich mať hneď a všetky naraz. Ja tiež nemám k dispozícii vždy celú sumu za celú dovolenku naraz. Ako to teda robím? Postupne.

Každý mesiac rezervujem niečo iné. Raz vymáknem výhodné letenky, potom hľadám ubytovane, požičanie auta, výlety. Výhoda je, že väčšinou neorganizujem všetko na poslednú chvíľu, ale s časovým predstihom. Mám tak vždy čas na nájdenie najlepšej ceny a lepšieho výberu. 

Ubytovanie ešte nie je vybookované a môžem si vyberať, mám lepší výber z ponuky v požičovniach áut….. Mám čas na čítanie článkov, bedekrov či pozeranie cestopisov, aby som si urobila obraz o krajine, do ktorej sa chystám. Zistím si tak, čo by nás ako rodinu zaujímalo, čo by sme chceli vidieť a kde by sme sa chceli ísť pozrieť.

Ak treba, rezervujem si dopredu vstupenky, napríklad na NHL zápas v USA, kedy nás vyšli podstatne lacnejšie, akoby sme ich kupovali na mieste. To nehovorím o fakte, že niekedy sa môže stať, že ich na mieste už nezoženiete. Niekedy takto ušetrím 10 euro, niekedy 100 euro, niekedy aj viac. A viete ako sa hovorí- korunka ku korunke, alebo euro k euru a hneď máte výslednú sumu za dovolenku o niekoľko sto až niekoľko tisíc euro menej. Ak cestujete viacerí, alebo ako my celá rodina, je tá úspora už naozaj veľká.

Môj tip:

Najlepšie na tom je, že si prispôsobíme termín dovolenky, počet dní či poskladáme vlastný program presne podľa našich požiadaviek a záujmov. Môžeme sa tak napríklad „napasovať“ do termínu štátnych sviatkov a okrem peňazí tak šetrím aj voľné dovolenkové dni z práce.

Tak čo myslíte? Oplatí sa prekonať počiatočné strachy a obavy? Nestojí to za prežitie nádhernej dovolenky na takom mieste, po ktorom túžite a nie na takom mieste, ktoré vám dovoľuje navštíviť váš aktuálny stav peňaženky? Mne určite áno 😉 .

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 6 komentárou

  1. Celá léta si myslím, že na dovolenou svých snů nemám peníze. Začínám měnit názor, ten článek je dost přesvědčivý. A teď je navíc ideální doba na zahájení příprav bez stresu a s dostatkem času vše promyslet, zařídit a ufinancovat. Super, děkuju za povzbuzení, úplně mně to navnadilo!

  2. Inšpirujúci článok, Gabi, ďakujem zaň! 🙂

  3. Som rada, že sa ti páčil a inšpiroval ťa k cestovaniu?

  4. Ano, neumíme s manželem cizí jazyk. Ano, bojím se cestovat bez cestovní kanceláře. Ano, nemáme čas, moji dovolenou určuje zaměstnavatel… Ale zkoušíme cestovat, zatím po Evropě letecky, na prodloužené víkendy, s překladačem v mobilu 🙂 . Letos bylo nějak moc levných letenek, takže jsme zvládli 5 výletů do neznáma.

    1. Tak to je super, stačí začať a ono to postupne pôjde. Netreba sa hneď pustiť na opačný koniec sveta, aj Európa je krásna a je tu čo pozerať. A možno neskôr sa odhodláte aj na nejakú exotiku.

Pridaj komentár

Close Menu