Tip na jednodňový výlet – Trenčín a okolie

Niektorí máme precestovaný kus sveta, ale nevieme, čo máme za rohom. Pritom na Slovensku máme krásnu prírodu, mestá a dedinky, v ktorých je čo obdivovať a históriu, za akú by sa nemusela hanbiť žiadna krajina. 

Jediné, čo u nás tak trochu zaostáva je, že to nevieme „predať“. Nielen zahraničným turistom, často aj tým našim. 

Dnes sa pozrieme na zopár miest v okolí Trenčína, ktoré sa dajú vidieť v rámci jednodňového výletu – záleží teda, v akej časti Slovenska/ Čiech bývate a ako dlho vám trvá doprava do okolia Trenčína. 

Haluzická tiesňava

Nachádza sa v intraviláne obce Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom v Trenčianskom kraji a najjednoduchšie sa k nej dostanete po starej ceste v smere z Trenčína do Nového Mesta nad Váhom. 

Haluzická tiesňava

Zaparkujete v strede dedinky Haluzice, kde je parkovisko asi pre 10-15 áut. My sme tam boli v sobotu, takže tam bolo kopec ľudí a áut. Preto sa parkovalo aj popri príjazdovej ceste do dediny. Parkovisko je zdarma.  

Vstup do kaňona je značený, určite ho neminiete. Kaňon má dnes dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m – prechod zvládnu aj malé deti, prípadne starší ľudia. Nie je vhodné tam ísť s kočíkom alebo invalidným vozíkom. Počas prechodu sú na niektorých miestach dosť strmé úseky, prípadne drevené schody.

Vedeli ste, že toto územie bolo v roku 1963 vyhlásené za prírodnú pamiatku so 4. stupňom ochrany?

Miestami sa tu budete cítiť ako v nejakom pralese a nie v slovenských horách. Len škoda, že je to také krátke, kľudne by som sa tu motala aj celý deň.

Haluzická tiesňava
Haluzická tiesňava

Haluzický románsky kostolík

Keď vyjdete z tiesňavy, určite neminiete historický románsky kostolík z 13. storočia. Kostol bol v čase svojho vzniku jedinou kamennou stavbou v okolí a jeho ochranná funkcia sa znásobila výstavbou obranného múru, ktorý poskytoval pre obyvateľov útočisko v časoch vojen a nájazdov nepriateľských vojsk. Na konci 14. storočia sa obec dostala do vlastníctva beckovského panstva. Podľa historických prameňov fungoval kostol v roku 1435 ako predný voj Trenčianskeho hradu. Neskôr sa v priestore hradiska vraj konali aj tradičné jarmoky. 

Haluzický románsky kostol

Tento kostol a jeho okolie využívajú mladomanželia z okolia. Možno tip pre niekoho z vás, kto hľadá originálne miesto na svadobné fotenie. 

Rozhľadňa

Už keď tam budete, určite si nenechajte ujsť rozhľadňu. Dostanete sa tam poľnou cestou – od kostolíka sa dajte vpravo. Ak by ste mali malé deti, prípadne pôjdete so starými rodičmi a chcete zvoliť menej strmú cestu, vráťte sa na parkovisko a odtiaľ vedie druhá, menej strmá cesta na rozhľadňu. 

Celá trasa – prechod roklinou, návšteva kostolíka  a rozhľadne vám pohodovým tempom aj so zastávkami na fotenie nezaberie viac ako 1,5 – 2 hodinky. Po ceste sú rôzne náučné tabule, kde sa dozviete zaujímavosti o tiesňave, o vegetácii, či o kostolíku. 

Rozhľadňa

Ak by ste mali čas a chuť, zoberte si niečo na opekanie a využite pripravené ohniská a posedenie kúsok od kostolíka – smerom spať na parkovisko a ďalšie pod rozhľadňou. Tie boli z hygienických dôvodov (v čase našej nášho výletu sú ešte stále „koronové obmedzenia“) zavreté.

Odporúčam zobrať si všetko jedlo a pitie so sebou, nie je tam žiadna možnosť nákupu okrem miestnych potravín, ktoré však majú obmedzenú otváraciu dobu. Ak sa vám dá, vyhnite sa víkendom a sviatkom – my sme boli v sobotu a čo vám poviem. Pekné počasie + víkend = milión ľudí.

Výhľad z rozhľadne

Čachtický hrad

Iba necelých 20 km od dedinky Haluzice sú Čachtice. Ak máte čas a chuť, môžete v rámci jedného výletu navštíviť aj Čachtický hrad. Ak sa vám názov zdá nejaký povedomý, objavil sa vo viacerých knihách a filmoch – preslávila ho hlavne Alžbeta Báthory, prezývaná aj Čachtická pani. 

Čachtický hrad

Dostanete sa tam priamo z dedinky Čachtice, asi 7 km od Nového Mesta nad Váhom. Smerové tabule vás spoľahlivo dovedú až k parkovisku pod hradom. V čase našej návštevy sa parkovné neplatilo. 

Hore už musíte ísť pešo – je to krátka, asi 20 minútová prechádzka lesom po ceste, dole je asfaltová, no tesne pod hradom je už pomerne kamenistá. Dalo by sa tam vyjsť aj s kočíkom a niektorí nadšenci tam išli aj na bicykli. 

Čachtický hrad bol pôvodne pohraničný hrad dohliadajúci na na dôležitý prechod z údolia Myjavy na Považie vybudovali v 60. rokoch 13. str. na jednom z ostrožných výbežkov Malých Karpát. Na základe písomných prameňov je jeho výstavba pripisovaná Kazimírovi z rodu Hunt – Poznanovcov. V majetku Kazmírových synov zostal do roku 1299, kedy ako jeden z mála odolal náporu vojsk českého kráľa Přemysla Otakara II. 

zdroj: Čachtický hrad

výhľad z Čachtického hradu

Samotný Čachtický hrad je dnes ruina aj napriek tomu, že sú neustále snahy o jeho záchranu. Svojou návštevou tak môžete prispieť malou čiastkou na jeho zachovanie – platí sa tam symbolické vstupné: dospelí 3 €, študenti, ZŤP a dôchodcovia 2€, deti 6-15 rokov 1,50€ a deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Môžete využiť aj rodinné vstupné 2 dospelí + 2 deti za 7€.

Počas roka sa tam konajú rôzne výstavy a podujatia, ak by ste sa tam chystali, pozrite priamo na ich stránke, či sa tam nebude konať niečo zaujímavé.

 

V areáli je niekoľko lavičiek a drevených stolov, kde si môžete oddýchnuť a pokochať sa nádhernými výhľadmi po okolí. Tesne za vstupom je bufet, kde sa dali kúpiť nejaké malé snacky a nápoje 

Alžbeta Báthory

Keď sa povie Čachtický hrad, veľa v vás si zrejme spomenie na asi jednu z najznámejších majiteliek hradu – Alžbetu Báthory. 

Alžbety Báthory, foto: wikipedia

Alžbeta Báthory  (1560-1614) – manželka Františka Nádašdyho. K jej životu sa viažu rôzne legendy vrátane jej údajných kúpeľov (či pitia) krvi slúžok, ktoré pomohli vzniknúť početným upírskym mýtom (či konkrétnejšie sexuálne-sadisticko-upírskym). Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite v rokoch 1585 – 1610. Napriek tomu, že Bátoriovci a Nádašdyovci vlastnili rozsiahle majetky po celom území Uhorska, všetky krvavé mýty o Alžbete Bátoriovej sa viažu k jej panstvu okolo Čachtického hradu. Obyvatelia okolitých obcí ju počas jej života tak znenávideli, že ona a jej pomáhači chodili von iba s ozbrojeným sprievodom, prípadne využívali sieť podzemných katakomb v okolí Čachtického hradu, ktoré siahali až do vzdialenosti niekoľkých kilometrov.   

Oficiálne čísla sa veľmi líšia, no údajne zavraždila až 650 mladých dievčat z okolia. Rovnako sa líšia aj dôvody, prečo to robila. Podľa legendy sa kúpala a pila krv mladých dievčat preto, aby si zachovala večnú mladosť. Dočítala som sa však aj „jednoduchšie“ vysvetlenie – vraj mala epilepsiu a lekári jej v tej dobe potierali pri záchvate ústa krvou – ako poskytnutie prvej pomoci. Tam vraj vznikla jej závislosť od krvi. Ktovie, ako to bolo v  skutočnosti, no to nič nemení na fakte, že Alžbeta Báthory je dodnes považovaná za jednu z najbrutálnejších panovníčok sveta.

Určite nevynechajte návštevu v podzemí, kde nájdete mučiareň. Zoberte si baterku, prípadne použite svetlo v mobile. Návšteva hradu vám celkovo zaberie maximálne 1,5 – 2 hodiny.

výhľad z Čachtického hradu
mučiareň

Ak by ste ešte mali čas, môžete navštíviť aj ďalšie hrady v blízkom okolí – napríklad Beckov, Tematín, Trenčiansky hrad. My sme to už nechali na ďalší výlet a išli sme sa najesť. Pôvodne sme mali vyhliadnutú na internete pizzériu v Novom meste nad Váhom, no aj keď podľa internetu malo byť otvorené – nebolo. Tak sme pokračovali do Trenčína a podporili našu obľúbenú Kebabizňu – nájdete ju pod vežou a čo je super, majú aj vonkajšie sedenie – čo v týchto pandemických opatreniach určite oceníte a nemusíte to zjesť „na stojáka“.

Keďže sa najbližšiu dobu zrejme nebude dať cestovať po svete ani po Európe, budem vám týchto článkov s tipmi na jednodňové výlety prinášať viac. Už dnes sa chystáme na ďalší – tentokrát to bude cyklovýlet, sledujte na FB alebo na Instagrame, kde to bude. 

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu