Ako vybaviť hotel zdarma a transit vízum v Pekingu

Tento článok píšem v čase, keď po svete zúri Corona vírus a do Číny nikto najbližšiu dobu nepocestuje. Verím však, že sa situácia čoskoro vráti do normálu a nasledujúce riadky vám budú prospešné pri plánovaní vášho času stráveného v Pekingu. 

Bohužiaľ, my sme si tiež návštevu nevybrali v úplne ideálnom období a po návrate z Číny sme behali týždeň po Slovensku bez toho, aby sme vedeli o Corona víruse. Až potom sa začali šíriť informácie a takisto o možnostiach prenosu… našťastie už sme po 14 dňovej inkubačnej dobe a u nikoho z nás sa žiadna choroba neprejavila. 

Letenky s dlhým prestupom hocikde vo svete. Niekto ich miluje a niekto sa im vyhýba. Veľa cestovateľov a dovolenkárov sa snaží kúpiť letenky s čo najkratším prestupom. Prečo? Aby nestrávili na letisku zbytočné dlhý čas. Ako všetko, aj takýto prestup má svoje výhody aj nevýhody.

Výhody dlhšieho prestupu

  • väčšinou je letenka s dlhším prestupom lacnejšia, nemusí to však byť pravidlo
  • počas jednej dovolenky spoznáte ďalšie miesto/ mesto a nemusíte si tam platiť extra letenku
  • pokukáte, či vás dané mesto alebo krajina zaujme a rozhodnete sa, či stojí v budúcnosti aj za dlhší výlet, dovolenku

Nevýhody dlhšieho prestupu

  • skráti sa vám čas strávený v cieľovej destinácii. Ak máte na dovolenku vyhradených 14 dní a deň – dva strávite na ceste, o to menej ste tam, kde chcete byť
  • ak máte prestup v destinácii, kde je odlišné počasie ako v cieľovej destinácii, je problém s oblečením
  • niekedy potrebujete aj na krátku návštevu mesta vízum. A nie vždy sú tieto víza zdarma. 

Ak vás napadajú ešte nejaké výhody alebo nevýhody takéhoto cestovania, sem s nimi. Rada ich do článku doplním. 

My sme náš výlet do Vietnamu a letenky s dlhším prestupom v Pekingu poňali ako výbornú príležitosť na návštevu Veľkého Čínskeho múru. Neviem, kedy by som sa tam dostala, keďže Čína nikdy nebola moja vysnená cestovateľská destinácie. A aj po tejto krátkej návšteve sa na tomto mojom presvedčení nič nezmenilo. Aj keď uznávam, že posudzovať celú krajinu na základe jednodňovej návštevy iba jedného mesta asi nie je príliš objektívne a aj Čína má určite svojim návštevníkom čo ponúknuť. Veď jej rozloha je približne ako 2 Európy, tak sa tam určite nájdu krásne a zaujímavé miesta. 

Prečo Air China?

My sme v čase rezervácie leteniek do Vietnamu ušetrili približne 150 € na jednej letenke, čo je pri 4 osobách celkom slušná úspora, pre ktorú sa nám oplatilo cestovať cez Peking s dlhším prestupom. Leteli sme s leteckou spoločnosťou Air China, ktorá ponúka pre svojich pasažierov pri dlhom prestupe určité benefity zdarma. 

Samotná letecká spoločnosť ani neohúri, ani neurazí. Štandardný servis v lietadle, jedlo v pohode, ponuka v zábavnom systéme nebola nejako pestrá… no nie je to Qatar ani Emirates. Ale prepravia vás z bodu A do bodu B, letušky pendlovali celý čas po lietadle a ponúkali výborný servis. Takže za tú sumu za mňa spokojnosť, aj keď som už letela aj s lepšími aerolínkami. Jedine, čo by som vytkla boli sedačky –  zdalo sa nám, že sú trochu užšie sedačky, ale zase bolo trochu viac miesta na nohy. Asi boli konštruované na malé čínske zadky. 

Air China

Transit lounge

Ak ho chcete využiť, musíte si ho rezervovať online na stránkach Air China, inak vás tam nepustia. Nachádza sa na letisku a máte tam vstup zdarma. Rovnako máte zdarma aj občerstvenie ako je káva, čaj, cola, fanta a rôzne druhy snackov. My sme mali sušené banány, muffiny a nejaké keksy. Môžete si z toho zobrať neobmedzene, aj keď pri väčšom množstve ľudí to až tak úplne pravidelne nedopĺňajú.

Majú tam aj pult s teplými jedlami, no obsluha nám povedala, že to je iba pre VIP hostí. Ostatní si musia priplatiť. Ale kto sú VIP hostia som sa naozaj nedozvedela. 

transit lounge občerstvenie
transit lounge

Sú tam zdarma sprchy a keď prídete počas dňa, tak po každom človeku nabehne upratovačka, umyje sprchu a doplní čistý uterák. Sprchové šampóny sú tam tiež, takže si nemusíte nič brať. Horšie je to v noci, kedy tam nie je personál na upratovanie a tie sprchy môžu vyzerať všelijako. 

Je tam niekoľko WC, kreslá, lehátka v časti na spanie. Dokonca máte nárok na izbu s normálnymi posteľami. Tu je však jeden háčik – to, že si rezervujete cez internet transit lounge ešte automaticky neznamená, že máte rezervovanú aj túto izbu. Musíte si ju rezervovať ešte v deň príchodu:

  • buď telefonicky z domu, čo sa mi teda nezdá moc ekonomické volať do Číny
  • telefonicky z letiska – ak idete do mesta a večer máte v pláne využiť túto izbu, nájdite na letisku stánok Air China a zavolajte tam
  • ak si ju nerezervujete dopredu, je veľká pravdepodobnosť, že budú izby obsadené a budete musieť čakať, kým sa nejaká uvoľní
  • izbu môžete využiť iba na 4 hodiny, potom si ju buď na dlhší čas zaplatíte, alebo musíte z nej odísť
  • 2 lôžková izba má dosť veľké postele a zmestíte sa tam aj 4 dospelé osoby
  • ak nepôjdete do mesta, na transit lounge nepotrebujete transit vízum

V transit lounge je free wifi, pozor však – v celej Číne sú blokované všetky googlové aplikácie, Facebook, Instagram. Jediné, čo mi tam fungovalo bol WhatsApp. Ak chcete ísť na tieto stránky, musíte mať VPN, čo je väčšinou platené. My sme skúsili stiahnuť túto apku pre iPhony a pre Android sa nám osvedčila Aloha Browser.

Transit hotel

Transit hotel

Tento hotel je mimo letiska, takže potrebujete transit vízum. Hotel si rezervujete takisto na web stránkach leteckej spoločnosti Air China. Po absolvovaní všetkých kontrol a vybavení transit víza sa tesne pred východom z letiska nachádza Air China stánok, kde sa nahlásite. Pracovník vás nasmeruje k shuttle busu, ktorý vás zdarma odvezie do hotela a takisto vás aj zdarma dovezú späť na letisko. V hoteli máte nárok na izbu so sprchou a raňajky zdarma. 

Ak odídete ešte pred oficiálnym časom, kedy sa v hoteli podávajú raňajky, nemáte nárok na stravu zdarma, môžete si ju však kúpiť v hotelovej reštaurácii. Takisto aj na hoteli je free wifi, s rovnakými obmedzeniami ako v celej Číne. 

Ako získate transitné vízum?

Ak máte prestup do 144 hodín, môžete využiť na návštevu mesta transitné vízum. Táto informácia bola platná v čase nášho letu cez Peking v januári 2020. UPOZORŇUJEM, ŽE MOMENTÁLNE VSTUP DO ČÍNY NIE JE UMOŽNENÝ Z DÓVODU CORONA VÍRUSU. Aktuálnosť tejto informácie si skontrolujte vždy v čase vášho letu do Číny. Je možné, že sa to môže časom meniť. Nespoliehajte sa na rôzne fóra a rady, najaktuálnejšie a hlavne overené informácie sú vždy na MZVSR, alebo pre občanov ČR na MZVČR

Tieto transitné víza takisto neplatia pre vstup do krajiny na všetkých letiskách, v tomto článku opisujem našu skúsenosť s letiskom v Pekingu. Ak vstupujete na územie Číny na inom letisku, overte si na vyššie uvedených stránkach MZVSR a MZVČR, či sa toto transitné vízum na vás vzťahuje. Dajte si pozor, ak máte počas jedného letu 2x stop v Číne – stačí aj technicky stop na dotankovania paliva, vtedy sú podmienky na vstup takisto rôzne. 

Ak spĺňate všetky podmienky na získanie transitného víza – super. Nepotrebujete dopredu nič riešiť, nikde volať ani písať. Všetko sa rieši až na letisku po vystúpení z lietadla. Idete k pultíku imigračnej polície. Nebojte sa, určite trafíte. Pôjde tam minimálne polovica lietadla, a ak by aj nie, je to po ceste von z letiska. 

Automaty na letisku
Tu pôjdete s vypísaným modrým papierikom

Sú tam aj automaty, kde si oskenujete odtlačky prstov – úprimne povedané, neviem, či to treba robiť, alebo nie. Cestou do Vietnamu sme si odtlačky prstov oskenovali, zadali údaje na automate presne podľa toho, čo to od nás chcelo. Oskenovali sme si pas a automat vypľul papierik, s ktorým sme išli na imigračnú políciu. Tam sa naň nikto ani nepozrel. Cestou späť z Vietnamu sme tento proces preskočili a išli rovno na imigračnú políciu a bolo to OK. 

Hneď vedľa pultu imigračnej polície nájdete na stojanoch modré a žlté papieriky. Žlté si nevšímajte a modrý vypíšte podľa predlohy. Vypisujete iba prvú časť, druhú až keď sa budete vracať späť na letisko. S týmto papierikom a pasom idete za pracovníkom imigračnej polície. Nás sa nikto nič nepýtal, pozreli si pasy – a že tam mám tých razítiek celkom dosť. Jedine sa zastavili pri Ruskom víze… dali mi razítko a hotovo. Transitné vízum je udelené. Inak, odporúčam zobrať si vlastné pero, aby ste nemuseli čakať v rade, kým si to všetci pred vami vypíšu s tým jedným perom, čo tam bolo hodené. 

Tento modrý papierik treba vypísať
Tento modrý papierik treba vypísať

Potom s pasom a modrým papierikom idete na imigračnú kontrolu, rovnakú ako keď vstupujete do hocijakej inej krajiny. Pracovníkovi dáte pas a modrý papierik, odovzdáte odtlačky prstov – automat vás bude navádzať v angličtine + odfotia vám tvár. Teda klasika ako pri vstupe do každej inej krajiny. Z toho modrého papierika vám polovicu odtrhnú a tú druhú polovicu sa snažte nestratiť… budete ju potrebovať pri návrate späť na letisko. 

Keďže letisko v Pekingu je obrovské – druhé najväčšia na svete, idete k východu vláčikom – metrom. Ten je grátis. O batožinu sa nestaráte. Ak letíte ďalej, tak vám ju automaticky preložia do ďalšieho lietadla. Niekde po ceste sme prešli cez scannery telesnej teploty – neviem, či to bolo kvôli Corona vírusu, ktorý tam prepukol pár dní po našom návrate domov, alebo je to štandard. V čase, keď píšem tento článok sme ešte v inkubačnej dobe, tak dúfam, že sme si nedoniesli žiadny nechcený suvenír. 

Keď toto všetko úspešne absolvujete, už vám nič nebráni v objavovaní krás Pekingu. Kde sme boli my, ako sme sa tam dostali a koľko to stálo sa dozviete v ďalšom článku

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu