Dá sa cestovať bez znalosti cudzieho jazyka?

Aké sú vaše najväčšie obavy? Čo vás brzdí, alebo vám bráni? Prečo necestujete bez cestovky? Väčšina z vás mi zrejme odpovie, že je to neznalosť jazyka. Je to tak? Je naozaj jazyk taký dôležitý? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Tešíte sa na svoju vysnívanú dovolenku, až príde deň D. Deň vašeho odjazdu. Ak máte šťastie, odlietate z Bratislavy či Košíc, prípadne z Prahy. Tam sa predsa dohovoríte. Ale čo keď odlietate z Viedne? Alebo z Budapešti? Aj to sa vám môže stať.

 • musíte sa dopraviť na letisko,
 • zaparkovať auto,
 • idete na check in, kde odovzdáte batožinu,
 • potom na bezpečnostnú kontrolu,
 • ak cestujete mimo Európu aj na pasovú kontrolu,
 • musíte nájsť GATE, odkiaľ odlietate,
 • počkáte na boarding- teda čas, kedy nastúpite do lietadla,
 • nájdete si svoje miesto v lietadle.

Užívate si let, zvládnete si vypýtať od letušky vodu či kávu a v cieľovej destinácii vystúpite. Musíte si vyzdvihnúť svoju  batožinu, prípadne ísť na vstupnú pasovú kontrolu. A teraz smerujem k podstate veci. Je počas tejto vašej cesty, počas vybavovania formalít na letisku pri odlete, v lietadle a pri prílete niekto, kto vám pomôže? Myslím si, že nie je. Všetko musíte zvládnuť sami. Potom musíte nájsť svoj autobus, ktorý vás odvezie do hotela. Ubytujete sa.

Aha, počkať. Ako sa ubytujete? Máte k dispozícii niekoho, ktorý vám prekladá? Zrejme ešte stále nie. Všetko absolvujete sami. Podľa mojej skúsenosti delegát zväčša príde na druhý, niekedy až na tretí deň. Dovtedy ste odkázaní sami na seba. Ponúkne vám nejaké výlety, povie vám, kde a čo nájdete v hoteli. Ale to ste si už predsa za dva dni, čo ste tam, zistili aj sami, nie?

A teraz si to predstavte...

Niekto vám dá presný návod, ako všetko vybaviť a zorganizovať. Ukáže vám, ako sa vyznáte na letisku, ako sa dostanete z letiska do hotela. Niekto, kto už precestoval kus sveta a vyzná sa. A čo je najlepšie – niekto, na koho sa môžete v prípade potreby obrátiť, poradiť, opýtať sa. Nezvládnete to? Ja verím, že áno. Ak ste už cestovali lietadlom, tak ste to už zvládli. A ako bonus k tomu parádne ušetríte veľkú časť peňazí. Kompletný návod nájdete v tomto jedinečnom online kurze tu.

Týmto samozrejme nechcem povedať, že sa jazyky netreba učiť, že ich nepotrebujete. Určite áno. Nie nadarmo sa hovorí:

Koľko jazykov ovládaš, toľko krát si človekom.

Ja som podľa tohoto asi 1,5 človeka 😛

ALE... na všetko existuje riešenie

Dnes má už takmer každý smart phone, teda múdry telefón. A múdre tie mobily dnes naozaj sú. Existujú rôzne aplikácie, ktoré vám pomôžu pri dorozumievaní. Od prekladového slovníka, kedy si preložíte iba jedno slovíčko, cez aplikáciu, ktorá dokáže čítať. Namierite svoj mobil na slovo, ktoré chcete preložiť a preloží vám to.

Za najvyšší level považujem aplikácie, do ktorých nahovoríte celé vety a mobil, alebo aplikácia vám ich preloží. Všetky nájdete ZDARMA tu + niečo navyše. A to je v dnešnej dobe, kedy máte internet všade v Európe za rovnaké peniaze ako doma, úplne super pomoc. Priznávam, že je trochu problém mimo EÚ, musíte si kúpiť domácu SIM kartu s mobilnými dátami. ALE keď ušetríte niekoľko sto až niekoľko tisíc euro za dovolenku, tak SIM kartu za 20-30 euro si môžete dovoliť kúpiť.

Mnohí z vás mi teraz budú oponovať

A čo keď sa niečo stane? Čo keď ochoriem? Čo keď stratím doklady, alebo ma okradnú? Čo potom, keď sa neviem dohovoriť? Žiadny strach. Pred každou cestou si treba zistiť čísla na veľvyslanectvo SR alebo ČR. Ak si nezistíte, nevadí. Po prekročení štátnej hranice vám príde SMS do mobilu, kde máte všetky núdzové kontakty. Takže určite ich nemažte. Ak sa niečo stane, voláte na veľvyslanectvo, kde sa dohovoríte v slovenčine alebo češtine.

V prípade zdravotných komplikácií voláte do poisťovne, kde vám pomôžu nájsť najbližšieho lekára a povedia, čo treba robiť. Takisto sa rozprávate v rodnom jazyku.

Áno, môže sa stať aj niečo menej závažné, kedy nebudete volať veľvyslanectvo či poisťovňu. Vtedy vám pomôžu vyššie spomínané mobilné aplikácie, alebo použijete ruky a nohy. Neuveríte, aký je to univerzálny komunikačný prostriedok.

Uvediem vám zopár príkladov a zážitkov z našich ciest.

Srí Lanka

Srí Lanka

Po asi 10 dňovom putovaní krajinou stretávame starší manželský pár z Čiech. Bavíme sa o tom, kde sme boli, čo sme videli, aké jedlá sme ochutnali. Ešte podotknem, že sme mali prenajatého domáceho vodiča aj s autom. Vyšlo to oveľa lacnejšie, ako si požičať auto. Áno, je pravda, že nám porozprával veľa zaujímavostí o krajine, doporučil zaujímavé miesta či typické jedlá. ALE, veľa si viete nájsť aj na internete, či sa dočítate v bedekri.

A teraz späť k českému páru. Tiež mali prenajatého vodiča s autom, ale s rozdielom, že nevedeli anglicky ani pol slova. Udivene sme sa s manželom čudovali, ako môžu takto cestovať? Ako sa dorozumievajú? To aj ide? Predstavte si, ide. Pani mi s kľudom oznámila: „No ako, používame ruky a nohy. A keď náhodou stretneme Slováka alebo Čecha, požiadame ho o pomoc“. Verte mi, stretnúť v zahraničí Slováka alebo Čecha nie je vôbec žiadny problém. Tak sme aj my vysvetlili ich vodičovi, aby ich zobral do tej istej reštaurácie, ako sme boli my. Aby im objednal jedlo, aké sme mali my….

Panama

Objednali sme si taxík a chceli sme ísť pozrieť Panamský prieplav. Zistili sme však, že náš taxikár nevie ani slovo anglicky. My nevieme ani slovo španielsky. Použili sme opäť ruky, nohy a mobilné aplikácie. A keď bolo treba, stiahli sme za rukáv iného vodiča, ktorý vedel aspoň pár slov po anglicky a ten nám robil „tlmočníka“. No poviem vám, bolo to celkom zábavné, ale nakoniec sme sa dohodli a aj sa dostali tam, kde sme chceli.

 

Kuba

Opäť španielčina. Bývali sme u domácich, ktorí nevedeli nič anglicky. Domáca sa nás snažila opýtať, čo chceme večerať? Ale ako, keď sa nevieme dohodnúť? Jednoducho. Doniesla v ruke asi 10 druhov fazule, že z ktorej chceme polievku. Ukázala na dvore na pobehujúce kura, či chceme kura alebo rybu? Niekde našla obrázok ryby, homára a krevety.

Nakoniec sme mali na večeru toho najlepšieho homára, akého som kedy jedla. Ani v najlepšej reštaurácii doteraz neprekonali kuchárske umenie obyčajnej ženy z kubánskej dediny.

Miami

Veď sme v USA, tak dohovoriť sa v angličtine nebude problém. A verte mi, bol. Taxikár stále niečo mlel po španielsky, samozrejme sme vôbec netušili čo. Tak sme mu ukázali adresu, kde chceme zaviesť- treba byť dopredu pripravení a mať to uložené v mobile, alebo vytlačené na papieri. Problém vyriešený. Odviezol nás, na papierik napísal, koľko mu máme zaplatiť a bolo.

 

Kanárske ostrovy

Dcéra mala asi 9 rokov. Ležíme pri bazéne a ona sa vybrala, že ide objednať tenisový kurt. Fíha, a ako? Španielčinu sa neučí a s angličtinou to na hoteli nebolo nijako slávne. Po asi 10 minútach nám prišla oznámiť, že máme na 17tu hodinu objednaný hotelový tenisový kurt, 4 rakety a loptičky. Tak sme sa s manželom iba usmiali, no veď dobre. Išli sme tam a boli. Tenisový kurt, loptičky aj rakety. Doteraz netuším, ako to dokázala…

Takto by som mohla pokračovať ďalej. Podobných príhod sme zažili počas nášho niekoľkoročného cestovania za zážitkami naozaj dosť. Mojim cieľom nie je odradiť vás od učenia cudzieho jazyka, práve naopak.

Chcem vás povzbudiť. Naučte sa každý deň 5-10 nových slovíčok. Uvidíte, ako to pozdvihne vaše sebavedomie. A gramatika? Úprimne? Ani ja ju neviem. Používam dookola 3 časy, predprítomný čas ani netuším, kedy by som ho použila. Aj napriek tomu cestujeme už dlhé roky bez cestovky. Nikto zatiaľ nikde neriešil moju gramatickú úroveň.

Užívame si s rodinou naše dovolenky oveľa intenzívnejšie, vidíme to, čo by sme inak nevideli, zažijeme viac zážitkov, no minieme menej peňazí. Preto si môžeme dovoliť cestovať aj niekoľkokrát do roka.

A to sa už oplatí, čo poviete? Ak vás trápia iné strachy, obavy či problémy, prečo necestovať na vlastnú päsť, prečítajte si tento článok.

Tak čo? Odvážite sa? Budem rada, ak mi napíšete vaše názory na túto tému pod článok.

Ak by ste sa odhodlali vycestovať a dovolenkovať, vytvorila som pre vás podrobný online kurz, v ktorom sa počas 10 týždňov naučíte ako všetko vybavíte a zariadite, ako si kúpite letenku či rezervujete ubytovanie. Ako požičiate auto, či ako sa vyznáte na letisku + mnoho iných dôležitých vecí. Nájdete v ňom odpovede na všetky otázky, s ktorými si neviete poradiť. Nájdete tam všetko, čo potrebujete vedieť, aby vaša nasledujúca dovolenka bola tou najlepšou vo vašom živote, ale aby ste za ňu zaplatili o tretinu až polovicu menej, ako ste boli doteraz zvyknutí.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 8 komentárou

 1. Svatá pravda, rukama nohama se člověk domluví skoro na všem. Ale myslím, že naučit se španělštinu by nebyla ve vašem případě až tak marná investice. Já jsem začala před cca 10 týdny a musím říct, že jsem na sebe pyšná, jak mi to jde. Už druhý týden si s tím vystačím

  1. Máš pravdu…to je tých 5-10 slovíčok denne a pri najbližšej dovolenke bude možno aj španielčina?

 2. Super článek, moc za něj děkuju… jazyk je totiž jeden z našich důvodů, proč se nám nechce létat a fakt je pravda, že když to zvládáme v cizině autem, tak proč bychom to nezvládli letadlem… Díky moc

 3. Milá Gábi,
  Tvůj článek mě doslova nadzvedl ze židle. Jsem totiž cestovatelkou „prstem po mapě“. Důvodem, proč necestuji je, že neumím anglicky. Bojím se, že se nedomluvím, že se ztrapním, že mě ošidí, že si nebudu umět sehnat pomoc. Moc děkuji za konkrétní příklady, protože ty mi otevřely oči, že se dá cestovat, i bez znalosti angličtiny. Jazykovou bariéru mám v sobě hluboko zakořeněnou, takže neočekávám, že si sednu k počítači a objednám si letenky do exotické země (i když hezké by to bylo). Chce to čas, ale díky Tvým článkům se budu posunovat rychleji. To vím jistě.

  1. Ďakujem veľmi pekne za pozitívnu reakciu. Som rada, že má moja práca zmysel a pomáha ľuďom prekonať zábrany v cestovaní. Verím, že raz sa aj ty odvážiš a objednáš si aj tú letenku do exotickej zeme. Držím palce

 4. Uzasne a povzbudive citanie, dufam ze sa odhodlam aj ja cestovat bez cestovky, stale o tom rozmyslam….len musim nabrat odvahu. Dakujem

  1. Ďakujem Mária. Verím, že sa odhodláte a naberiete odvahu. Začnite nejakým pekným výletom v Európe a neskôr sa určite odvážite aj do exotiky. Prajem veľa cestovateľských zážitkov

Pridaj komentár

Close Menu