Izrael a Egypt – ako sa dostanete z letiska a ako prejdete hranice

Často krát sa v cestovateľských skupinách opakuje otázka, ako sa dostať z letiska v Eilate na hranice s Egyptom a ako tieto hranice prejsť pešo. Koľko sa platí? Pokúsim sa dať vám odpovede na všetky otázky v tomto článku.

Do Izraela lieta celú zimu nízko nákladovka Ryanair a WIZZ air. Je to teda výborná možnosť dostať sa do tejto krajiny za lacno. Aspoň tak to bolo do roku 2019. Niekedy začiatkom roka sa začalo dosť intenzívne rozprávať, že bývalé vojenské letisko Ovda/ Uvda, ktoré využívali tieto letecké spoločnosti sa má zavrieť a bude sa využívať novopostavené letisko Ramon, ktoré je 20 km od Eilatu. Takže uvidíme, čo nám prinesie nový letový poriadok a či to tak naozaj bude.

Ďalšia informácia, ktorú som sa v Izraeli dozvedela je, že Izrael podporuje turizmus a platí leteckým spoločnostiam za každého turistu, ktorého privezú na jeho územie. Vraj aj to je dôvod, prečo sú sem letenky také lacné. Neviem, či je to úplne pravda, ale izraelci sú odjakživa obchodníci, tak by som tomu možno aj verila.

My sme leteli spoločnosťou WIZZ air, kedy bola cena za letenku 55 € na osobu aj s dokúpenou batožinou. Mimochodom, tá bola drahšia, ako samotná letenka. Určite by sa dali zohnať aj lacnejšie, no my sme sa potrebovali napasovať do termínu jarných prázdnin.Na obrázku vidíte kompletný rozpis cien za naše letenky. Let trvá približne 4 hodiny.

Vedela som však, že tento rok ešte poletím WIZZ air, tak som sa rozhodla dokúpiť aj WIZZ priority discount club. Oplatilo sa mi to už pri týchto letenkách + ušetrila som aj na nákupe tých ďalších. Bude to Gruzínsko, ale o tom niekedy nabudúce…

Len pre porovnanie uvediem, že v júni 2018 som letela do Tel Aviv v Izraeli, rovnako z Viedne, rovnako iba s príručnou batožinou za 400 € / osoba. Letenky som kupovala týždeň pred odletom, pôvodná cena bola vyše 650 €, nakoniec som však skombinovala WIZZ a Austrian airilines a podarilo sa mi znížiť cenu o 200 €. Tu vidíte, aké sú ceny za letenky rôzne.

Ako prebieha vstupná pasová kontrola?

Po pristátí na letisku idete na pasovú kontrolu – našťastie nedávajú do pasu razítka, ale vám vložia papierik. Inak by ste s týmto pasom nemohli vycestovať do moslimských krajín.

Pýtajú sa vás na:

Ako sa dostanete z letiska?

Na tomto letisku nie je požičovňa áut. Jediný spôsob, ako sa odtiaľ dostať je autobus. Chodí tam shuttle bus, ktorý je podľa internetových diskusií dosť nespoľahlivý. My sme sa rozhodli využiť druhý spôsob – autobus Egged.

Lístok si kúpite buď u vodiča, problém je v tom, že sa to dá iba v šekeloch. Nedá sa platiť ani kartou. Takže si hneď na letisku musíte vymeniť zopár šekelov. Alebo si kúpite lístok na autobus Egged číslo 282 cez internet. Označíte, že si lístok vyzdvihnete u vodiča, alebo v Eilatomate.

Je to automat na letisku, no neviem vám presne povedať ako funguje, lebo aj napriek tomu, že sme si mali lístok vyzdvihnúť v Eilatomate sme na to akosi pozabudli a vybehli sme von u letiskovej haly. Autobus už bol pristavený, tak sme doklad o rezervácii ukázali vodičovi, ten nás poslal späť, že si máme vyzdvihnúť lístok. Samozrejme nás už späť na letisko nepustili, našťastie z toho vodič nerobil problém a zobral nás. Asi to však záleží aj na tom, na koho natrafíte.

Ak si budete rezervovať lístky, nekupujte si spiatočné, ale každý lístok samostatne. Niektorí mali spiatočné, na doklade o rezervácii to bolo nejako čudne označené a mali problém. Vodič ich nechcel zobrať a hrozilo, že si budú musieť kúpiť nové lístky.  Lístok stojí 22,50 šekelov, čo je cca 5,60 € na osobu a jednu cestu. Lístok si kúpite buď na cieľovú stanicu Central station – ak zostávate v Eilate, alebo ak idete priamo do Egypta, tak na Taba border crossing.

Ako prejdete hranice medzi Izraelom a Egyptom?

Tak toto je úplná komédia. Postupne prechádzate cez 10 kontrol. Pas, batožina, pas, pas a znovu pas. Ak nebývate v hoteloch do 1 km od hranice s Izraelom, platíte výstupný poplatok z Izraela

My sme boli 4 osoby a stálo to 122 USD. Dalo sa platiť aj kartou, ale pani mi čosi splietala, že tam je nejaký poplatok a lacnejšie je to v hotovosti. Dá sa aj eurami. Ak by ste bývali v hoteloch za hranicami – Movenpick, Nelson a ten tretí fakt neviem, ako a volá, musíte mať vytlačené potvrdenie. Booking vraj neakceptujú, najlepšie je priamo z hotela. 

Vtedy ten poplatok síce zaplatíte, ale na spiatočnej ceste vám ho vrátia a stiahnu si nejaký „manipulačný“ poplatok cca 5 euro. Problém však je, že údajne vám tieto peniaze niekedy vrátia aj v izraelských šekeloch a nedohádate sa, že to chcete v eurách alebo USD. Nemám osobnú skúsenosť, čítala som tieto info od iných cestovateľov.

Potom pokračujete na vstupnú kontrolu do Egypta. A zase. Batožina, pasy, pasy a znovu pasy. Vypíšete kartičku, čo vám dajú na vstupe do Egypta, odovzdáte colníkovi a on vám dá razítko do pasu.

Nemusíte sa obávať, nemáte sa kde stratiť. Iba jednoducho prechádzate jednu kontrolu za druhou tak, ako nasledujú. Celé to trvalo asi 30 minút, upozorňujem však, že sme tam boli sami a išli sme v mimo sezóne. Je možné, že sa zdržíte aj dlhšie.

Ak sa chcete dozvedieť, kde sme boli a čo sme videli, kde sme bývali a ako sme sa presúvali po krajine, koľko nás to celé stálo a či kde by sa ešte dalo ušetriť, stiahnite si ZDARMA tento eBook.

Z hotela sme mali rezervovaný taxík, ktorý nás čakal na egyptskej strane. Jednu cestu nám platil hotel. Ak nebudete mať rezerváciu, nič sa nedeje. Bolo tam kopec ochotných taxikárov, aj tu však platí: zjednávať a zjednávať. Najskôr začali na 20 USD za osobu, nakoniec boli ochotní aj za 5 USD na osobu.

Už v taxíku sme prešli ešte cez niekoľko ďalších kontrol, my sme iba sedeli v aute, taxikár mal naše pasy – no nebolo mi všetko jedno – a všetko vybavoval on. Na jednej z týchto kontrol pýtali zase poplatok za vstup/ vízum do Egypta. Bolo mi to čudné, že sme to neplatili priamo na hraničnom prechode, ale nejakému policajtovi niekde v tme na ulici.

Taxikár bol zjavne nachystaný, lebo to zaplatil za nás v egyptských lírach a my sme mu dali USD. Platili sme 25 USD na osobu. Aj napriek týmto dosť vysokým poplatkom sa nám stále oplatilo ísť do hotela v Taba Heights a nie to hotela za hranicami.

Cesta späť do Izraela prebiehala podobne, ako cesta tam. Našťastie sme už nič neplatili, okrem taxíka z hotela na hranice za 25 USD. Bohužiaľ, iná možnosť tam nie je. Našu cestu som zdokumentovala v Instastories, teda aspoň tam, kde sa dalo fotiť. Tak vám ich sem prikladám:

hranice 1
hranice 2
hranice 3
hranice 4
hranice 5

Z Izraelských hraníc sme išli busom číslo 252 Egged na letisko. Lístky sme si kúpili dopredu cez internet – 22,50 šekelov za osobu. Tam nie je žiadny automat, tak potvrdenie ukážete priamo vodičovi. Ďalšia možnosť je taxík, cena je 250 šekelov. Taxíky stoja hneď za hranicami.

Odporúčam kúpiť lístky dopredu ešte z domu, v Egypte sa nedostanete na izraelské web stránky. Alebo si kúpite lístok priamo u vodiča, platba je iba v hotovosti v šekeloch.

Cesta je zase taká okružná cez celý Eilat, trvá cca 1,5 hodiny. Na letisku treba byť minimálne 2 hodiny pred odletom, odporúčam však aj trochu skôr. Izrael je totiž špecifický na výstupnej kontrole z krajiny. Teraz sme prešli bez akýchkoľvek problémov, žiadna nezvyčajná kontrola, dokonca niektorí ľudia prešli s fľašou vody.

Pýtali sa nás:

Zato pri mojej prvej návšteve Izraela v júni 2018 na letisku Tel Aviv som myslela, že ani neodletím….myslím si, že veľmi záleží, na akého človeka natrafíte. Ako to nakoniec dopadlo + kopec iných zaujímavostí z týchto krajín sa dozviete v eBooku, ktorý si môžete ZDARMA stiahnuť tu.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu