Nórsko karavanom? Prečo nie

Bol to vždy môj sen. Vidieť Nórsko. Nebudem vás nudiť popisom Nórska, iste ho poznáte. Ak by ste si chceli predsa len o ňom niečo prečítať, nakuknite tu. Ako iste viete, nie je to zrovna lacná turistická destinácia.Musela som teda nájsť spôsob, ako to finančne zvládnuť pri 4 člennej rodine. Pri dobrom plánovaní sa aj to dá. Vidieť túto krásnu krajinu a nezruinovať rodinný rozpočet. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Kjerag

Na začiatok trochu štatistiky

⇒ 5700km na kolesách

⇒ niekoľko desiatok km na nohách a na bicykli

⇒ nádherná príroda, vodopády, fjordy, hory a jazerá

⇒ ale aj 4 európske veľkomestá

⇒ dokopy 6 krajín

⇒ a to všetko za 14 dní

Preikestolen
Stegastein vyhliadka
Stegastein vyhliadka
Bergen
Bergen

Ako to teda bolo?

Prvotné úvahy boli, že pôjdeme letecky a na mieste si požičiame auto. V januári 2018 som našla letenky za 100 € na osobu spiatočne aj s batožinou. No to nie je až také zlé, aj keď sú určite aj akcie, kedy sú oveľa lacnejšie. Napríklad z Katowíc bývajú akcie za 20 € spiatočne ale bez batožiny. 

Problém je však v tom, že batožina býva oveľa drahšia ako samotná letenka. Keďže sme však chceli ísť v hlavnej turistickej sezóne – v júli 2018, asi by som o moc lacnejšie už nenašla. Problém však nastal pri riešení ubytovania. Pod 100 € – 120 € na noc pre nás štyroch – 2 dospelí a 2 skoro dospelí puberťáci teda ani omylom. 

A to nebol žiadny luxus, častokrát iba jedna izba s dvoma poschodovými posteľami, kúpeľňa a WC na chodbe spoločná pre viac hostí. Fúha.

Briksdalsbreen

Skúsila so AIRBNB- zľavový kód nájdete tu. Tam boli ceny o niečo lepšie, alebo za rovnakú cenu sme mali aspoň vlastnú kúpeľňu a niekedy aj nejaký kuchynský kútik. No to už vyzerá lepšie. 

Začala som teda pozerať trasu a miesta, ktoré by sme chceli navštíviť a hľadala som ubytovanie v ich blízkosti. Pri zbieraní všetkých dostupných informácií som si pozrela aj približné ceny potravín v Nórsku. Takže stravovať sa 4 osoby v reštauráciách nepripadalo do úvahy. Čo teraz?

Na základe týchto dostupných informácií a porovnávaní cien sme sa rozhodli, že

pôjdeme karavanom

a potraviny si zoberieme z domu. Začalo teda hľadanie informácií o karavanoch, kde sa dajú požičať, čo to všetko obnáša, koľko to stojí, aký vodičský preukaz treba mať. 

Na vedenie karavanu vám stačí normálny vodičák B skupiny, ale je dobré mať aspoň akú takú prax v šoférovaní. Ceny za prenájom sa dosť líšia – od 80 € na deň až po 180 € na deň. Takisto bol rozdiel aj v karavanoch a výbave. 

Našla som jeden za prijateľnú cenu a v rozumnej výbave – bol však v Košiciach. Tým by sa nám cena výrazne predražila, a hlavne by sme zbytočne stratili kopec času. Nakoniec som našla jeden v Žiline. Super. Výhodná cena, vyhovuje nám výbava, je to blízko, dokonca bol v čase našej plánovanej dovolenky voľný. 

Dohodli sme sa a rezervovali si ho na 14 dní. Celková cena 1190 €. Ak by sme si kúpili letenky za 400 €, rezervovali ubytovanie na 14 nocí x minimálne 100 € + požičali auto na mieste minimálne 500 €, výsledná suma by bola 2300 €. Len by sme sa museli stravovať v reštauráciách, čo by našu dovolenku výrazne predražilo.

Chcete navštíviť Nórsko, no nechce sa vám plánovať trasa? Nemáte čas na hľadanie a googlenie informácií? Využite náš kompletný itinerár vrátane máp, trasy a finančného rozpočtu. Viac sa dozviete tu. 

Na čo si dať pozor pri rezervácii karavanu?

  • My sme cestovali štyria, ale rezervovali sme si karavan pre 6 osôb. Pozor ale- konkrétne tento náš síce bol pre 6 osôb, ale iba na spanie. Za jazdy sa mohli viesť iba 4 osoby. Sú aj také, kde sa môže viezť 6 osôb.
  • Aj keď idete štyria ako my, odporúčam rezervovať väčší karavan.
  • Niektoré karavany majú 1-2 miesta otočené v protismere jazdy. Ak býva niekomu pri takejto jazde nevoľno, informujte sa ešte pred rezerváciou, ako je rozložené sedenie pre všetkých pasažierov.
  • Informujte sa, či je v karavane garáž. Je to veľký úložný priestor vzadu, kde sa nám zmestili 2 bicykle, zásoby jedla, záhradné sedenie a kopec iných vecí, ktoré sme potrebovali. Niektorí si tam viezli dokonca skúter. Neviem, ako by sme sa pomestili bez nej.
  • Informujte sa, či má karavan nosič na bicykle, ak si ich chcete zobrať- čo určite odporúčam.
  • Informujte sa, čo je v cene požičania- my sme mali záhradné sedenie pre štyri osoby- stôl a 4 stoličky, vysúvaciu markízu, vankúše a prikrývky- nakoniec sme aj tak použili svoje, riady a kuchynské náčinie pre 4 osoby, navigáciu- aj keď sme používali svoju, televízor, satelit. Priznám sa, že sme ho nemali ani raz zapnutý. Možno ako alternatíva pri dažďových dňoch by bol ok.
  • Dôležité je, aby ste mali v cene náhradnú plynovú bombu na varenie a kúrenie, predlžovaciu šnúru do elektriny, záhradnú hadicu na napúšťanie vody, chémiu a špeciálny toaletný papier do WC- všetko potrebné nájdete na konci tohto cestopisu.
  • Sú dva druhy karavanov- s alkovňou- teda spaním nad kabínou, alebo bez alkovne. Vtedy je spanie na výsuvnom lôžku v priestore karavanu. Tento druh je síce priaznivejší na spotrebu, celkovo je menší, ale nám sa zase celkom osvedčilo miesto. V alkovni nám cez deň vznikol dôležitý úložný priestor na oblečenie, deky a podobne. Premyslite si, aký vám bude viac vyhovovať.

Ešte v januári sme si urobili plán cesty z a do Nórska, aby sme si mohli rezervovať trajekt. Máte na výber viacero trás, rozhodli sme sa, že cestou tam pôjdeme trajektom z nemeckého Rostocku do švédskeho Trelleborgu. Využili sme lodnú spoločnosť StenaLine. Trajekt sme si rezervovali tu. Cena trajektu za auto + 4 osoby bola 123 €. Lístok na trajekt odporúčam kúpiť čo najskôr, čím bolo bližšie k odjazdu, tým bola vyššia cena. Cestou späť sme chceli navštíviť Kodaň a chceli sme ísť po dánskych mostoch, tak sme si trajekt rezervovali iba jednosmerne.

Týždeň pred odjazdom sme si napísali jedálny lístok na 14 dní a podľa neho nakúpili všetky potrebné potraviny. Celkovo sme minuli do 200 €. Samozrejme treba počítať aj s rezervou navyše. Nakoniec nám to celkom dobre vyšlo a okrem pečiva, masla a vajec sme nemuseli nič dokupovať. Dôležité je zobrať si aj pitnú vodu, nakoľko voda z nádrže v karavane nie je určená na varenie a pitie. Netreba zabudnúť na prísady ako je soľ, cukor, olej, koreniny…

Keďže na Nórsko sa vzťahujú mobilné služby ako na členské štáty v EÚ, nemuseli sme riešiť kúpu SIM karty alebo internetu. Odporúčam si to však overiť u svojho poskytovateľa mobilných služieb, je možné, že majú rôzne podmienky a že sa to môže časom zmeniť.

Mena je nórska koruna- NOK. V čase našej cesty bol kurz 1 €- 9,50 NOK. Peniaze sme si menili až na mieste, nakoniec sme prišli na to, že až na pár výnimiek, ako boli sprchy v niektorých kempoch, sme všade platili kartou. Dokonca ja verejné WC v Oslo.

Trollstigen vyhliadka
príroda v Nórsku

V predstihu som si kúpila knižný bedeker, ktorý si kupujem vždy a potom si doň zakladám mapy a rôzne poznámky. Mám to ako jeden zo suvenírov z danej krajiny. Prečítala som aj rôzne odporúčania na internete, info od ostatných cestovateľov a zaznačila si, čo by sme chceli vidieť. 

Stiahli sme si mapy do navigácie, pozreli a zaznačili približnú trasu. Nezabudnite si stiahnuť aj mapy tranzitných krajín. Vedeli sme, čo chceme určite vidieť a mali sme aj zoznam miest, ktoré boli v pláne podľa toho, ako budeme stíhať časovo a aké bude počasie.

Počasie sme si každý deň kontrolovali priamo na nórskej stránke. Veľká výhoda karavanu je, že si všetko vozíte so sebou, preto nemusíte mať naplánovaný pevný program, kedy sa musíte v daný deň dostaviť do vopred rezervovaného ubytovania. Môžete teda plány „meniť za jazdy“, podľa aktuálnej situácie a podľa počasia. Čo je teda konkrétne v Nórsku obrovská výhoda.

Trollstigen
Flam

Prišiel deň D a začalo sa naše nové cestovanie za zážitkami. A že tých zážitkov teda bolo :-D. Preto som sa rozhodla, že naše dvojtýždňové putovanie cestami necestami spíšem do cestopisu. Dozviete sa všetko od toho čo si zbaliť, na čo nezabudnúť – a na čo sme zabudli my 😉 , čo by sme urobili inak, čo by sme naopak určite urobili rovnako, čo stálo za videnie a čo zase nie. 

Kde sme spali? Čo sme jedli? Proste kompletný itinerár aj s podrobnými mapami, radami a tipmi. Otvorene vám poviem koľko to všetko stálo, kde by sa ešte dalo ušetriť a na čom sa naopak neoplatí šetriť. Samozrejme všetko je doplnené množstvom našich fotiek. A na záver veľké porovnanie, koľko sme ušetrili pri 4 člennej rodine.

A takto to nakoniec vyzerá… z jedného článku je celý 57 stranový cestopis. Nie, neľakajte sa. Nemusíte toľko čítať. Cestopis je okrem našich zážitkov, kompletného popisu cesty aj s mapami, odporúčaní na čo nezabudnúť a ako ušetriť ešte viac doplnený aj o vyše 100 fotiek z tohto krásneho kúta Európy. Na záver som pridala kompletné finančné vyčíslenie našej cesty. A to ešte len budete pozerať, koľko sa dá ušetriť  😉 .

 

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu