A keď píšem raj na zemi, tak to myslím naozaj vážne. Už mám precestovaný kus sveta, ale Azorské ostrovy – konkrétne ostrov São Miguel je naozaj rajom pre všetkých milovníkov prírody. A nie hocijakej. Miestami sa budete cítiť ako na Havaji, miestami ako na Islande, niekde ako v historickom Jurskom parku a niektoré kúty nám pripomínali Slovensko. Aj napriek tomu, že je ostrov pomerne malý tam nájdete naozaj rozmanitý kus prírody – vulkanické jazerá, čierne pláže, majestátne sopky, termálne pramene, nekonečný oceán, nádherné vodopády. Ale poďme pekne po poriadku.
Azorské ostrovy tvorí 12 ostrovov, z toho je 9 obývaných. São Miguel, Santa Maria, Terceira, Pico, São Jorge, Graciosa, Faial, Flores a Corvo. Ostrovy boli objavené v 15. storočí moreplavcami. Nenašli tu žiadny pôvodný kmeň, ani žiadne veľké zvieracie druhy. Ostrovy patria Portugalsku. My sme sa vybrali na najväčší a aj najviac navštevovaný ostrov São Miguel.
Ako sa na Azory dostanete
Najlacnejšie letecké spojenie je momentálne kombinácia nízko nákladoviek WIZZ AIR a RYANAIR. Poletíte do Porta alebo Lisabonu (záleží, kde vymáknete najlepšiu cenu a ideálne časy letov – nakuknite tu) a odtiaľ RYANAIR do hlavného mesta ostrova – do Ponta Delgada. Ak sa vám podarí nakombinovať všetky 4 letenky s výslednou sumou pod 100€, kupujte. No a ako bonus si môžete pozrieť Porto alebo Lisabon. Alebo aj obe – cestou tam poletíte cez jedno mesto, cestou späť cez druhé.
Lieta tam ešte TAP Portugal, dokonca priamy let z Viedne. No aj napriek tomu ho neodporúčam (teraz mi zrejme budú viacerí oponovať, no ja mám s nimi veľmi zlú skúsenosť a podľa komentárov v rôznych cestovateľských skupinách nie som jediná). Tu sa viete dostať za spiatočnú letenku na cca 200€ – samozrejme, záleží od sezóny. Pozor však, veľmi často rušia lety a je dosť patália dostať od nich peniaze späť.
Za zmienku stojí aj letecká spoločnosť SATA, ktorá lieta medzi ostrovmi – v čase nášho výletu však boli letenky drahé.
Kde sa ubytovať?
Vzhľadom k tomu, že São Miguel je pomerne malý – Jeho dĺžka presahuje 100 km a najväčšia šírka je 14 km, môžete počas celého výletu zostať bývať na jednom mieste. Niektorí cestovatelia volia viacero ubytovaní v rôznych kútoch ostrova. Ak máte auto, nie je to potrebné, priam to považujem za mínus. Prečo? Pretože počasie. Čítaj ďalej a dozvieš sa viac.
My sme bývali na ananásovej farme Santa Rita Greenhouse. Mali sme prenajatý kompletný dom s 2 spálňami, vonkajším posedením, free parkovacím miestom. Ak hľadáš niečo iné, pozri na Booking alebo AIRBNB, je tam kopec ubytovaní – od jednoduchých až po luxusné.
Doprava na Azoroch
Jednoznačne treba mať auto. Ste flexibilní, idete kam chcete a kedy chcete. Do viacerých častí ostrova sa nedostanete verejnou dopravou – chodia tam síce autobusy, no moc sme ich po ceste nevideli.
Ako ďalšie plus auta považujem možnosť zastaviť hocikde na vyhliadke. A verte mi, že budete zastavovať veľmi často. My sme mali požičané auto od domáceho – presnú sumu aj kontakt nájdete v cestopise. Cena bola rovnaká ako cez vyhľadávač, ktorý pravidelne používam na rezerváciu auta kdekoľvek vo svete. Problém bol, že sme mali pôvodne priletieť neskoro v noci a bol príplatok za prevzatie auta mimo otváracích hodín.
Čo sa týka benzínu, ceny sú približne rovnaké ako u nás, možno máličko drahšie. Parkovanie bolo väčšinou zadarmo.
Stravovanie na ostrove São Miguel
Ak si chcete variť, ideálne je chodiť na nákupy potravín do supermarketov Solmar alebo Continente. Na čerstvú zeleninu, ovocie a syry choďte do Mercado – tržnica v Ponta Delgada.
No ak si chcete Azory naozaj užiť, vyskúšajte miestne reštaurácie – sú preslávené výbornými steakmi, tuniakmi, morskými plodmi a rybami. Nájdete tam dokonca japonské reštaurácie, ale aj rôzne fastfoody, či niečo na spôsob „all you can eat“. Určite ochutnajte cozido – jedlo pripravované v sopečnej pare.
Či už ste gurmán, alebo uprednostňujete kvantitu pred kvalitou, určite si tam nájdete to svoje. V cestopise sa dozviete konkrétne reštaurácie aj s cenami jedál, kde sa naozaj oplatí ísť.
Kedy je ideálne počasie na návštevu Azorov
V zásade hocikedy, keďže Azory sú celoročná destinácia. Konkrétne São Miguel je stále zelený, preto tam aj veľa prší. Takže nejakej miernej prehánke (a možno aj poriadnemu lejaku) sa pravdepodobne nevyhnete. Ale nezúfajte. Aj keď je to malý ostrov neznamená, že keď na jednom konci prší, na druhom nebude svietiť slnko. Preto je aj plánovanie nejakého fixného itineráru veľmi ťažké a ako som písala vyššie, ideálne je bývať na jednom mieste a výlety si plánovať podľa aktuálneho počasia. Najlepšie je pozrieť si každé ráno online kamery a viete, kam sa v ten deň oplatí ísť a kam nie.
My sme tam boli začiatkom júla a teplota bola cca 20-25 stupňov. No nech vás to nemýli. Vďaka veľmi vysokej vlhkosti je pocitová teplota vždy o niečo vyššia – reálne sa cítite, akoby bolo okolo 30tky. Slnko je dosť agresívne, odporúčam používať krémy s vysokým ochranným faktorom, hlavne ak máte citlivejšiu pokožku.
No je jedno obdobie, kedy sa na Azory naozaj oplatí ísť, a to od júna do septembra. Vtedy tam totiž kvitne symbol ostrova São Miguel – hortenzie. Verte mi, aj keď by ste boli akokoľvek „imúnni“ voči kvetom, tak toto očarí každého. Predstavte si kilometre prevažne modrých a bielych hortenzií, ktoré lemujú cesty. Dorastajú tam miestami do niekoľkých metrov do výšky – alebo sú tak nasadené, aby pôsobili majestátne. A toto určite nechcete zmeškať. Takže odpoveď na otázku, kedy je ideálny čas na návštevu Azorov je od júna do septembra.
No buďte pripravení na to, že v tomto období je tam najviac turistov a aj ceny sú vyššie, ako počas iných mesiacov.
Potrebujem niečo špeciálne vybaviť?
Azorské ostrovy sa síce nachádzajú v Atlantickom oceáne zhruba 1500 km od Lisabonu a 3750 km od pobrežia severnej Ameriky, no patria pod Portugalsko. Takže sa na ostrovy vzťahujú podmienky cestovania v rámci EÚ. Môžete cestovať bez cestovného pasu, iba na občiansky preukaz. Na riadenie auta netreba medzinárodný vodičsky preukaz – stačí náš.
Mobil a internet používate v rámci EU roomingu podľa toho, aký máte tarif u mobilného oparátora.
Platí sa eurom, skoro všade sa dá platiť platobnou kartou.
V čase našej návštevy ostrova bola podmienka vstupu registrácia aj pri vstupe do Portugalska aj pri vstupe na Azory – pozor, sú to dve samostatné registrácie. Keďže sa pandemická situácia často mení, tu si pozrite aktuálne podmienky vstupu na Azory a do Portugalska.
Kde ísť a čo vidieť na ostrove São Miguel
Aby tento článok nemal kilometer, mám pre vás samostatný cestopis, kde podrobne mapujem deň za dňom naše 10 dňové putovanie týmto krásnym ostrovom.
Dozviete sa, čo sa dá reálne stihnúť za jeden deň, kde určite ísť a čo nevynechať, kde sa ísť najesť, koľko nás to všetko stálo a kopec iných informácií, podľa ktorých si naplánujete vašu dovolenku na Azoroch úplne sami a ešte aj ušetríte kopec peňazí.
Stiahnuť si ho môžete zdarma tu.
Aby ste sa mali na čo tešiť, ukážem vám zatiaľ zopár fotiek z úžasnej prírody Azorov. Viac fotiek je samozrejme v cestopise.
Tina
27 feb 2024Dobrý deň, píšete zaujímavé a praktické rady. Mohla by som sa opýtať, či ešte zasielate cestopis k Azorským ostrovom? Mala by som oň záujem, lebo zvažujem, kam sa vydať v júni na dovolenku. Prajem Vám “tučnú peňaženku”, aby ste si splnili cestovateľské túžby. Tina
Gabika Remšíková
28 feb 2024Dobrý deň, itinerár si môžete zdarma stiahnuť – link je uvedený v článku.