Sicília bez cestovky – ako sa cestuje v čase pandémie

Prečo práve Sicília? Aké to je cestovať v čase pandémie? Oplatí sa ísť na Sicíliu bez cestovky? Bolo tam veľa turistov? Kde všade ste boli a čo ste videli? Boli nejaké obmedzenia? Museli ste niečo niekde vypisovať? 

Toto sú otázky, ktoré ste mi priebežne posielali, tak sa vám pokúsim odpovedať v tomto článku. 

Prečo Sicília?

Vy, čo sledujete naše cesty za zážitkami dlhšie zrejme viete, prečo Sicília. Pre ostatných vysvetlím. 

Pôvodne sme mali kúpené super lacné letenky do Bologne v apríli. No prišla pandémia a let bol zrušený. Povedali sme si, že letenky za 40€ (10€ na osobu spiatočná letenka) nebudeme stornovať a pokúsime sa ich prebookovať na neskôr. Podmienka Ryanair bolo, že ich zdarma môžeme prebookovať iba v rámci Talianska. Na pevnine to v tej dobe nevyzeralo vôbec dobre, tak sme sa rozhodovali pre ostrovy – teda Sicília alebo Sardínia.  

Na Sardíniu sme už mali naplánovanú babskú jazdu na koniec augusta, tak voľba bola jasná. 

Aké je cestovanie nielen po Sicílii po pandémii?

Neviem, či je v čase písania tohto článku po pandémii (8/2020), no každopádne sa momentálne cestovať dá, aj keď s určitými obmedzeniami:

 • na letisku a v lietadle musíte mať po celý čas rúško – my sme mali respirátor
 • rovnako treba mať rúško v uzavretých priestoroch – v kostoloch, v pamiatkach, v reštauráciách
 • na pláži ani vonku rúško nie je treba (je možné, že sa to bude časom meniť, no v čase nášho pobytu nebolo treba)
 • všade je dezinfekcia na ruky – na letisku, v obchodoch, pri vstupe do pamiatok
 • merajú teplotu – na letisku, pri niektorých pamiatkach, niekde aj pri vstupe do obchodov
 • treba dodržiavať odstupy, čo pri malom počte turistov nebol vôbec nikde problém
 • v niektorých reštauráciách si od nás pýtali kontakt – vypíšete tlačivo 

Toto boli tie menej príjemné obmedzenia, no sú aj „príjemnejšie dôsledky“ vzniknutej situácie:

 • všade je menej ľudí, na niektorých pamiatkach sme boli úplne sami
 • destinácie, kde sa bežne tlačí kopec ľudí si teraz môžete vychutnať a vidieť ich tak, ako už dávno nie
 • pláže boli takisto poloprázdne
 • v reštaurácii nie je problém nájsť voľné miesto
 • rovnako aj ubytovaní bolo na výber celkom dosť
 • ceny mierne klesli – či za ubytovanie, letenky alebo aj v reštauráciách

Na čo treba myslieť pred príletom na Sicíliu

Keďže sa podmienky vstupu do jednotlivých krajín neustále menia, odporúčam sledovať oficiálne zdroje informácií – MZVSR a MZVČR a vždy pred cestou si overte aktuálne podmienky: 

POZOR: Sicília síce patrí pod Taliansko, teda podmienky vstupu sú rovnaké, no aplikácie na registrácie pred vstupom majú regióny Talianska rôzne. Rovnako môžu byť rozdielne podmienky vstupu pre cestovateľov zo SR a ČR + nezabudnite overiť aj situáciu v krajine z ktorej odlietate/ prilietate späť.

1. V 7/2020 sme si museli stiahnuť aplikáciu SiciliaSiCura a pred odletom sa cez ňu zaregistrovať. Po prílete na Sicíliu sme urobili cez túto aplikáciu check in – ešte na letisku. Opýtalo sa nás na zdravotný stav všetkých cestujúcich v skupine – jednotlivo sa muselo odkliknúť pre každú osobu, či je OK alebo nie. Potom by sme hlásili akúkoľvek zmenu zdravotného stavu cez túto aplikáciu. Našťastie sme to nepotrebovali.

2. Ryanair nám pred odletom poslal dokumenty, ktoré bolo treba vypísať. Nikto ich nekontroloval ani ich od nás nepýtal, no radšej to majte so sebou vypísané.

Ako sa najlepšie dostať na Sicíliu?

Najjednoduchšia, najkratšia a momentálne zrejme aj najlacnejšia cesta je letecky:

 • z letisko Bratislava lieta Ryanair priamo na letisko Catania naozaj za pár euro
 • rovnako z Viedne Ryanair do Palermo alebo Catania
 • lieta sa ešte do mesta Trapani, no túto sezónu tieto lety nie sú dostupné
 • môžete si zvoliť aj lety s prestupom a navštíviť nejaké zaujímavé európske mesto
 • určite existujú aj iné spojenia, no toto sú tie najlacnejšie možnosti
 • my sme leteli z Viedne do Catanie a jedna spiatočná letenka s malou príručnou batožinou nás stála 10€

Ak nechcete ísť letecky, môžete ísť aj autom. No počítajte s tým, že sa potrebujete dostať až na juh Talianska a potom využiť trajekt na ostrov, čo bude časovo aj finančne náročnejšie.

Ako sa pohybovať po Sicílii?

Ideálne autom. Pokiaľ by ste boli ubytovaní iba na jednom mieste, na výlety po okolí môžete využiť verejnú dopravu či organizované výlety, ktoré sa dajú zakúpiť v hociktorom meste alebo cez internet.

Ak však chcete spoznávať ostrov a presúvať sa častejšie, jednoznačne si treba požičať auto. Odporúčam malé úsporné autíčko, v tých mestách sú niektoré uličky naozaj úzke a možnosti parkovania obmedzené. My sme mali Fiat Punto a na týždeň nás vyšlo 130 € bez poistenia od spoločnosti DoYouItaly. V cene boli 2 vodiči. Nakoľko poistenie je väčšinou drahšie ako samotné požičanie auta – nás by vyšlo ďalších 203 €, využila som komerčné poistenie. Ak si chcete porovnať ceny a ponuky viacerých požičovní, ideálne je použiť vyhľadávače. častokrát majú výhodnejšie ceny ako priamo v požičovni. Ja používam tento. Zatiaľ spokojnosť, nikdy som nemala žiadny problém.

Zvolila som celoročné poistenie v rámci Európy, keďže sa tento rok ešte chystáme na nejaké výlety a budeme si v zahraničí požičiavať auto. Poistenie vyšlo 45 €, našťastie zatiaľ nemám osobnú skúsenosť s riešením poistnej udalosti. Rozhodla som sa iba na základe pozitívnych recenzií od iných cestovateľov.

Nevýhoda takéhoto poistenia je, že musíte zložiť depozit za požičanie auto – nám zadržali na karte 1300 €. Ak nemáte kreditku, môže to byť celkom problém.

Výhoda tejto požičovne bola, že sa dalo vrátiť auto aj mimo otváracích hodín – odstavili sme auto na parkovisku a vhodili sme kľúče do pripraveného boxu. Samozrejme sme predtým dotankovali benzín, pofotili komplet auto + natočili video celého auta a aj to, ako vhazujeme kľúče do boxu – predsa len, mali rezervovaných 1300€ euro na našej kreditke, tak sme sa radšej poistili, ak by boli nejaké problémy.

Čo ma celkom udivilo, že si zobrali naviac 10€ za umývanie auta. Veď to by malo byť predsa samozrejmosť, nie??? 

Benzín stojí v priemere ako u nás – niekde viac a niekde menej. Tankovali sme okolo 1,30€ / liter.

Čo sa týka dopravy, tak sa pripravte na pravé Taliansko.:

🚘keď potrebujete obehnúť, nejaká plná čiara na ceste vám predsa nebude brániť.
🚘 značka stop? Nezdržujte sa zastavením a pokračujte ďalej.
🚘 smerovky má zrejme každé auto, no ich používanie je dobrovoľné. Nemusí predsa každý vedieť, kam sa chystáte odbočiť.
🚘 obmedzená rýchlosť? To je čo? Hlavne nezdržujte ostatných a švihajte.
🚘 myslíte si, že v kruhovom objazde sa jazdí iba jedným smerom? Omyl. (neuveríte, ale aj to sme zažili)

Sicília auto z požičovne

Kde sa ubytovať na Sicílii?

Záleží, čo chcete robiť. Ak chcete celý čas iba ležať na pláži, ideálne je ubytovanie niekde na blízku pláže, ktorú si vyhliadnete. Ak chcete spoznávať históriu, vyberte si mesto, ktoré vás osloví – na pohľad aj cenou. 

My sme na Sicílii strávili 7 nocí a boli sme ubytovaní v 3 rôznych ubytovaniach:

1. ubytovanie na Sicílii sme mali v krásnom historickom mestečku Scicli, ktoré je zapísané v UNESCO – toto ubytovanie som našla náhodou na Booking a keďže sme chceli pochodiť okolie Scicli, Ragusa, Noto, Modica tak nám bolo jedno, kde budeme bývať a odkiaľ budeme vyrážať na výlety. 

Nebolo to úplne ideálne, nakoľko sme sa niekoľko krát vracali po tých istých cestách, no rodina ma tentokrát prehovorila, aby sme zostali dlhšie na jednom mieste a nemuseli sme sa stále sťahovať. Keďže tie vzdialenosti nie sú veľké, rozhodli sme sa zostať 4 noci tu. No v skutočnosti presuny zaberú kopec času vzhľadom k terénu a ku kvalite ciest – takže 60 km môžete isť kľudne aj 2 hodiny.

Pozývam vás na videoprehliadku ubytovania v bývalej peci na chlieb:

Ubytovanie som pôvodne rezervovala cez Booking za 320€/ 4 osoby/4 noci. Neskôr som komunikovala s majiteľom/ správcom ubytovania ohľadom prípadného storna, keďže sme do poslednej chvíle nevedeli či pôjdeme alebo nie vzhľadom k neustále sa meniacim podmienkam cestovania. To, že vycestujeme sme sa rozhodli naozaj iba pár dní pred odchodom, kedy sme sledovali situáciu na Slovensku a samozrejme aj v Taliansku a na Sicílii. 

Nakoniec som asi 3 týždne pred odchodom zrušila ubytovanie na Booking a rezervovala priamo cez majiteľa za 300€, kedy sme platili iba zálohu 100€. Naviac nám dal poukážky na Cannolia – sicílsky dezert v hodnote ďalších cca 12€.

Cannolia

Toto ubytovanie bolo veľmi štýlové – bývali sme v bývalej kamennej peci na chlieb, ktorá fungovala pred viac ako 100 rokmi. Ubytovanie bolo super, čisté, s klímou a kuchynkou – boli tam aj základné veci ako káva, cukor, soľ… samozrejmosťou bola chladnička, uteráky, šampóny. Vytknúť môžem iba jednu vec. Vlastne dve.

Chýbal tam nejaký sušiak na prádlo, tak sme mokré plavky sušili vonku na zábradlí u susedov. 

Druhá vec bol majiteľ – tak chcel byť úslužný a nápomocný, až to obťažovalo. Neustále mi písal, či je všetko ok, či sme našli pláž, či sa nám tam páčilo, či nechceme rezervovať stôl na večer… a keď som okamžite neodpísala, tak o chvíľu volal, že prečo mu neodpovedám. Až som mu na druhý deň slušne napísala, že je všetko ok a keď budeme niečo potrebovať, tak sa ozveme. 

Možno by to bola pre niekoho výhoda, že má o všetko postarané, my sme to brali ako mierne obťažujúce. Ale po napomenutí to už bolo v poriadku, takže ubytovanie môžem len odporúčať. 

Parkovanie bolo zdarma na ulici, tak počítajte s tým, že pôjdete pešo cca 5 minút. 

Scicli - potulky mestom
ubytovanie Scicli

2. ubytovanie na Sicílii sme zvolili v mestečku pod Etnou, odkiaľ sa dajú podnikať výlety do Catanie, na Etnu, do Taormíny…

Rovnako cez Booking sme mali sme rezervovaný Greenhouse apartmán s dvomi spálňami, kuchyňou, kúpeľňou a veľkou terasou. Parkovanie bolo zdarma vo dvore, takže maximálna spokojnosť. No ak nemáte auto, z tohoto ubytovanie nie je nič zaujímavé v pešej vzdialenosti. My sme to brali ako možnosť prespania za výbornú cenu (83€/ 4 osoby/ 2 noci). Tento apartmán môžem rovnako odporúčať čo sa týka čistoty a vybavenosti. Rovnako majiteľ bol veľmi milý a poradil nám, keď sme niečo potrebovali.

ubytovanie pod Etnou kuchyňa
ubytovanie pod Etnou obývačka
ubytovanie pod Etnou spálňa

3. ubytko na Sicílii sme mali iba na prespatie blízko letiska, prišli sme neskoro večer a skoro ráno sme odchádzali. Ako pozitívum bola obrovská terasa s výhľadom na Etnu, čo sme ocenili iba pri rýchlej rannej káve. Bol to podkrovný byt, kde bola klíma iba v kuchyni a hlavnej spálni. V druhej spálni nie, čo bol v tom teple celkom problém. Rovnako bol problém s parkovaním, tak neviem, či by som si tento apartmán bookla pri dlhšom pobyte v Catanii. Vyšlo nás 46€ na 1 noc, bookli sme to rovnako cez Booking.

výhľad na Etnu z terasy

Ako sa na Sicílii stravovať?

Raňajky sme riešili vždy na ubytovaní – kúpili sme si v obchode to, na čo sme mali chuť. Ceny v obchodoch sú tam približne rovnaké ako u nás, možno niečo málinko vyššie. 

Obedy a večere sme riešili tam, kde sme zrovna boli – vyskúšali sme pizzu a cestoviny, veď sme predsa v Taliansku. Rovnako talianske pivo a víno, samozrejme nemôžete vynechať zmrzlinu. No a keďže sme boli na ostrove, tak na radosť mojej histamínovej alergie prišli na rad aj morské plody a príšerky. 

Ale skúsili sme aj niečo netradičné – teda pre nich je to vraj normálne, pre nás až tak veľmi nie. Konské mäso. Ja viem, že teraz si asi niektorí myslíte svoje… no ja mám zásadu, že vždy sa snažím ochutnať tradičné jedlo tam, kde som. Ochutnám, urobím si názor a hotovo. No a samozrejme kopec ovocia. 

pivo 6€ jedno
šalát v Syracúzy 10€
Tuniak na pláži 17€
ragú z konského mäsa 12€
cestoviny s homárom 18€
pizza 7€

Čo sa týka cien v reštaurácii, tak je to rôzne. Od 10€ – 50€, podľa toho, čo a hlavne kde si to dáte. V priemere sme platili za 4 jedlá aj s nápojmi 50-70€. 

Telefonovanie, internet, doklady

Taliansko je v EU, takže voláte aj používate internet za rovnaké sumy, ako doma. Rovnako nepotrebujte vízum ani špeciálne očkovanie a cestovať môžete iba na občiansky preukaz. Deti, ktoré nemajú OP musia mať platný cestovný pas.

Na šoférovanie nepotrebujete medzinárodný vodičský preukaz. Stačí vám iba ten náš, samozrejme musí byť platný. Pokiaľ ste mladistvý vodič do 25 rokov, pripravte sa na zvýšené poplatky za požičanie auta a aj za poistenie.

Niektorí ste sa pýtali na požičanie skútra. Priznám sa, že neviem. Zopár motorkárov sme tam stretli, no netuším, či to mali svoje alebo požičané. Priznám sa, že pri ich štýle dopravy by som asi nemala odvahu behať tam na skútri aj keď uznávam, že niektoré cestičky boli pre motorkárov ako stvorené. 

Koľko vyšla Sicília bez cestovky na 7 dní?

 • letenky 40€ (tu som sa zapovedala, že nebudem doplácať 25€ za malý kufrík na palubu. Bol to síce boj, zbaliť sa do malého ruksaku na týždeň, no nejako sme to dali.)
 • ubytovanie 429€/ 7 nocí
 • požičanie auta 130€ + 10€ umytie
 • benzín 69€, prešli sme 887km
 • diaľničné poplatky 3€ (niektoré úseky diaľnice sú spoplatnené, t.j. pri vstupe si zoberiete lístok a pri výstup zaplatíte obsluhe kartou alebo v hotovosti)
 • parkovné 15,50€
 • jedlo v reštauráciách 352€
 • nákupy v supermarkete, vody, zmrzliny, ovocie 151€
 • vstupy 415€ (toto sa bude meniť podľa toho, kde pôjdete. V ďalšom článku sa dozviete konkrétne sumy za výlety a vstupy)
 • suveníry 26€
 • parkovanie na letisku 56€ ( parking na Mazur je uzavretý, no keď si kúpite parkovací lístok na Mazur online, môžete využiť parkovisko C. Akurát musíte po návrate k autu zájsť na parkovisko C4 za správcom, ten vám lístok označí – inak by vás automatická rampa nepustila)
 • cesta na letisko 40€
 • spolu 1736,50€/ 434€ na osobu komplet

Koľko by to vyšlo cez cestovku?

Tu mi môžete namietať, že za rovnakú sumu cca 400 – 500€ si viete zohnať dovolenku aj cez cestovku. Áno viete. Môj názor je, že počas týždňa strávenom v jednom hoteli a na rovnakej pláži nespoznáte krajinu. Ak chcete ísť na výlet mimo hotel, zaplatíte si za to naviac, rovnako vstupy do pamiatok a suveníry. 

Takže je na každom, ako sa rozhodne – či zvolíte pohodlnejšiu cestu, kedy to síce niekto vybaví všetko za vás, ale to bude drahšie.

Alebo si dáte trochu námahu, pár minút/ hodín pogooglite a ušetríte peknú kôpku peňazí, ktorú môžete investovať radšej do zážitkov?

Pre tých, čo nevedia:

 • ako zorganizovať a naplánovať dovolenku bez cestovky,
 • ako sa neobabrať a neplatiť zbytočne veľa,
 • ako na nič dôležité nezabudnúť,
 • a hlavne pre tých, ktorí nechcú stráviť veľa času a potrebujú mať kompletnú nápovedu krok za krokom.

KLIKNITE SEM

Veľa či málo? Dá sa ešte ušetriť?

Samozrejme, že vždy sa dá ušetriť. Môžete si nájsť lacnejšie ubytovanie, nestravovať sa v reštauráciách. Nemusíte si prenajať lehátko a slnečníky na pláži, nemusíte ísť na výlet či na zmrzlinu. K jedlu si nemusíte dať pivo čí víno, stačí vám iba voda. Nemusíte ísť na letisko autom a parkovať tam, ale môžete využiť autobus/ vlak…

Je na každom, koľko chce do dovolenky investovať a hlavne, ako si ju chce užiť. My sme si dopriali nielen dobré jedlo, ale aj kopec zážitkov. Niektoré boli zadarmo, no za niektoré sme museli platiť. A pri 4 osobách to nebolo málo. No neľutujeme ani jedno minuté euro a v budúcnosti by sme to urobili rovnako. 

Pripravuje sa pre vás ďalší článok zo Sicílie, kde sa dozviete podrobný plán našej cesty, kompletný itinerár aj s odporúčaniami, čo stálo za to a čo až tak veľmi nie. Keď bude hotový, určite vám dám vedieť na FB alebo na Instagrame. Takže kto ešte nesleduje naše cesty, pridajte sa k nám, aby vám pokračovanie Sicílie (a nielen Sícílie) neušlo.

Boli nejaké obmedzenia na letisku či po návrate?

Nie, v čase nášho návratu prebiehalo na letisku v Catania aj vo Viedni všetko rovnako, ako obyčajne – až na tie rúška a a odstupy. Krajina bola na cestovateľskej mape označená ako zelená, t.j. nebolo nutné ísť po návrate do karantény ani si robiť test. Napriek tomu som vzhľadom k tomu, kde pracujem na teste bola. 

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 2 komentárou

 1. ahoj, pekne napisane, myslim, ze som nasiel kopec inspiracie 🙂 Chystam sa s frajerkou na Siciliu od 17. do 28. augusta
  Chcem sa opytat, ci by si mi nevedela viac pomoct (odporucit), cez jake weby mam riesit car rental. Lebo ja som sa zatial nedopatral k cene prenajmu nizsej ako cca 650 € :-/
  Ked sme si davali dokopy budget, tak sme kalkulovali s final cenou okolo 400 €…
  Dakujem

Pridaj komentár

Close Menu