Tip na akčný víkend na Slovensku

Hľadáte tip na akčný víkend na Slovensku a trochu adrenalínu k tomu? Inšpirujte sa našim výletom a prežite nezabudnuteľný zážitok. Dobré je, že nemusíte minúť ani jeden deň dovolenky a dokonca vás to ani nebude stáť veľa peňazí. 

Kde to bude?

Nízke Tatry. Poviete si, že tam máte už všetky túry zmáknuté a už vás nemôže nič prekvapiť? Túra vás možno neprekvapí – určite ju už absolvovalo viacero z vás. No možno neviete o jednej trochu adrenalínovej zábavke (pre niekoho to možno nie je žiadny adrenalín, no pre niekoho NO GO zóna). Priznám sa, že u mňa to bolo tak na hrane… 

Kde prespať?

Rezervovali sme si ubytovanie na 2 noci v Penzióne v Strání, kde sme mali výborne raňajky, pekné a čisté ubytovanie a ako bonus milá domáca. A to všetko za super cenu.

Po prvej noci v penzióne sme skoro ráno vyrazili smer dobrodružstvo na miesto, kde som ešte nebola. Možno mi neuveríte, no aj keď máme precestovaný už naozaj kus sveta, na Ďumbieri som ešte nebola. Najvyšší čas to zmeniť. 

Ďumbier

Dá sa tam dostať rôznymi spôsobmi – pešo z južnej alebo zo severnej strany Chopku, prípadne si môžete cestu uľahčiť a využiť lanovku – buď jedným smerom, alebo oboma smermi. Aktuálne ceny lístkov si pozrite tu. Pre menej zdatných turistov odporúčam vyšľapať si cestu hore a lanovkou sa zviesť dole – cesta dole je pre „pochrámané“ kolená naozaj nekonečná.

Ak pôjdete na Chopok lanovkou, z hornej stanice lanovky je to na Ďumbier príjemná prechádzka po hrebeni, ktorú zvládnu aj deti. 

niekde po ceste hore na Kamennú chatu
cesta na Kamennú chatu

My sme zvolili trasu z južnej strany Chopku. Auto sme nechali pri chate Trangoška (parkovanie je zdarma) a vybrali sme sa smer Kamenná chata. Po ceste sa krajina začala postupne meniť. Prešli sme po lúke, kde je cez zimu zjazdovka, neskôr sme sa dostali do pásma kosodreviny. Miestami je treba trochu „preskákať“ cez kamene, no nie je to nič náročné.  

Už pod Chopkom sa počasie začalo kaziť a pri chate bola taká hmla, že sme chatu videli, až keď sme do nej doslova narazili. Do toho sa spustil poriadny vetrisko. Tu sme už tušili, že z výhľadov tentokrát nebude nič moc. No čo už, dali sme sa na boj, musíme to dobojovať. 

cesta na Ďumbier po hrebeni
cesta na Ďumbier po hrebeni
smerom z Ďumbiera
všade samé výhľady

Na Kamennej chate sme si dali obed, trochu sme sa zohriali a pokračovali sme po hrebeni smer Ďumbier (2043 mnm ).

Ďumbier

Po ceste počasie ešte ak tak vyšlo, no hore boli výhľady presne podľa očakávanie – žiadne. No čo už, aj to sa stáva. Chvíľu sme počkali, či sa počasie predsa len neumúdri, no keď to ani po 30 minútach nevyzeralo nijako, pobrali sme sa dole smer Štefánikova chata. Keď tam budete, ochutnajte svištie mlieko. Zamestnanci nám prezradili aj recept:

Ráno pri ceste do práce zamestnankyne bufetu podoja svište. Musia to byť ženy, lebo svište mužov hryzú. Potom do neho pridajú rum a šľahačku a svištie mlieko je hotové😉.

Po „dobití bateriek“ sme sa vybrali na náš posledný úsek cesty. Priznám sa, že tu som už mala celkom dosť – ani tak nie z dĺžky túry, ale z kamenistého terénu, na ktorom mi koleno začalo postupne vypovedať poslušnosť. Ak máte problémy, určite si nezabudnite ortézu a ani turistické paličky nie sú na zahodenie.

Sumár dňa

Prešli sme necelých 18 km, prevýšenie 1080 m, celkový čas cca 8 hodín. Keďže poobede už býva počasie nestále a môže byť skôr tma (záleží, v ktorom mesiaci sa tam vyberiete), odporúčam vyraziť skoro ráno. Aspoň vám večer zostane čas na relax niekde vo wellnese, prípadne na dobrú večeru pri vínku.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Druhý deň sme si dopriali trochu akčnejší zážitok. Jaskyňa mŕtvych netopierov je 3 najväčšia jaskyňa a jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa na Slovensku. Zaujímavá je tým, že vás nečakajú žiadne vybetónované schody ani antikorové zábradlia, ale jaskyňa, ako ju vidia speleológovia (jaskyniari). Takže ak ju chcete vidieť, naozaj to aj trochu „bolí“.

cesta k jaskyni
cesta k jaskyni vedie cez lopúchové pole

Vstup do jaskyne je pekne po vlastných 2,5 km od parkoviska po fakt neupravenom chodníku. Potom kúsok cez lopúchové pole a ste tam. Kde? V chatke, kde zastal čas sídli „centrála“ jaskyniarov. Prezlečiete sa do overalov, dajú vám prilby a čelovky, uviažu do sedákov a sranda začína.

Môžete si zvoliť 3 druhy prehliadky:
A – je pre deti od 8 rokov, je to taká prechádzka a sem tam preleziete nejaký kameň
B – je už náročnejšia, okrem „sem tam preleziete kameň“ sa sem tam aj zapotíte na rebríkoch, na lanách, v úväzoch, sem tam idete na nohách, sem tam po zadku a niekedy aj po štyroch… túto trasu sme si zvolili my.

C – je najnáročnejšia, tú možno vyskúšame nabudúce.

Aktuálny cenník vstupov aj otváracie hodiny si pozrite tu. Keďže je na každú prehliadku voľných iba zopár miest, odporúčam si dopredu rezervovať termín.

Prehliadka trvala 2 hodiny, išli s nami úžasní sprievodcovia Dominik a Maroš, ktorí dbali nielen o našu bezpečnosť a pomáhali nám na ťažších úsekoch, ale nám porozprávali kopec zaujímavosti o jaskyni. Prezradím, že sme boli 100 m pod zemou. Ako sa hovorí, že je lepšie raz vidieť, ako 100x počuť – pozrite si foto, ako to tam vyzerá:

Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov
Jaskyňa mŕtvych netopierov

Zvládnem to?

Na A túru môžete ísť aj s deťmi od 8 rokov, no B a C je iba pre dospelých. Pri rezervácii termínu sa nás pýtali na fyzickú zdatnosť, strach z výšok a telesnú konštrukciu – sú tam totiž miesta, kde by obézni ľudia nepreliezli. Konečné rozhodnutie, koho na trasu zoberú je aj tak nakoniec na sprievodcoch. 

Čo sa týka kondičky, zvládne to priemerne zdatný človek, nemusíte mať predchádzajúce skúsenosti s lezením po jaskyniach, so zlaňovaním či lezectvom. Nie je to vhodné pre ľudí, čo trpia klaustrofóbiou.

Čo si obliecť?

Odporúčam ľahké oblečenie, ktoré vám nebude brániť v pohybe – niekedy preliezate cez naozaj úzke priestory, musíte sa plaziť či preskočiť na druhú stranu skaly, vyliezť po rebríku. My sme mali pod overalom temo oblečenie, ktoré nosíme na lyžovanie – spodná vrstva a stačilo nám. Aj keď sme sa spočiatku obávali, že nám bude zima (teplota je tam 3,5 stupňov), po pár metroch lezenia sme sa zahriali.

Obujte si turistické topánky, v ktorých sa nešmýka na mokrých skalách, ideálne vyvýšené na členkoch. Obyčajné tenisky nechajte radšej doma, v tých vás tam nepustia.

Boli ste už v Jaskyni mŕtvych netopierov? Alebo sa chystáte? Podeľte sa s nami o vaše zážitky v komente pod článkom.

Tip na výlet na Slovensku

Ak by ste hľadali tip na menej akčný výlet na Slovensku, ktorý sa dá zvládnuť aj s menšími deťmi, prečítajte si tento článok.

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Tento článok má 4 komentárou

  1. To svištie mlieko je super! ??? Vďaka za skvelé tipy na výlet! 🙂

  2. Krása… snad nás brzo pustí na Slovensko a projdeme na vlastní nohy ?

Pridaj komentár

Close Menu