Poznáte to. Chystáte sa na dovolenku a prišla na rad otázka očkovania. Áno či nie? Radíte sa s ostatnými cestovateľmi, sledujte rôzne FB skupiny. Jeden názor je očkovať, druhý zase nie. Čo vlastne treba? Kde je tá „zlatá stredná cesta“?
Na začiatok zopár dôležitých informácií: očkovanie sa vykonáva podľa aktuálnej epidemiologickej situácie krajín, do ktorých sa chystáte vycestovať. Odporúča sa najmenej 8 týždňov pred cestou, nakoľko niektoré očkovania prebiehajú vo viacerých očkovacích dávkach.
Očkovanie je buď povinné alebo odporúčané. Povinné očkovanie je také, bez ktorého vás nevpustia na územie krajiny- žltá zimnica- Yelow feever. Odporúčané je také, ktoré sa odporúča a je iba na vás, či sa dáte zaočkovať alebo nie. Pozor– očkovanie proti žltej zimnici je kontraindikované v tehotenstve.
Očkovanie prebieha v ambulanciách pre cudzokrajné choroby, kde vás zaočkujú a vystavia vám aj medzinárodný očkovací preukaz. Bez tohto preukazu nebudete vpustení do krajiny, kde je očkovanie povinné- teda nestačí sa dať zaočkovať iba u praktického lekára.
Nie je hradené z verejného zdravotného poistenia, to znamená, že si ho budete musieť zaplatiť v plnej výške. Odporúčam pozrieť si túto stránku, kde si môžete overiť, či je do vašej destinácie povinné alebo odporúčané očkovanie.
Najčastejšie odporúčané očkovanie je Brušný týfus a Hepatitída A, B. Podľa veku môžu mať niektoré ročníky zaočkovanú Hepatitídu B v základnom povinnom očkovaní. Informujte sa u svojho praktického alebo detského lekára.
Hepatitída A- HAV sa nazýva aj choroba špinavých rúk, čiže už podľa názvu viete, že prenos je pri nedostatočnej hygiene. Stačí, ak sa chytíte kľučky alebo použijete WC. V niektorých prípadoch sa nedá prenosu HAV predísť ani dodržiavaním základov osobnej hygieny. K nákaze dochádza kontaminovanými potravinami alebo vodou – pozor na kocky ľadu v nápojoch. Ďalej z nedostatočne tepelne spracovaných rýb alebo morských živočíchov, voľne pripravených šalátov a čerstvého ovocia- môžu byť umyté v kontaminovanej vode. Odporúčam konzumovať iba ovocie, ktoré sa dá ošúpať.
Očkuje sa jednou dávkou najmenej 2 týždne pred cestou. Ak je to možné, je lepšie dodržať interval 4 týždňov pred cestou. Ďalej sa odporúča podať posilňujúcu dávku v čase 6-12 mesiacov po prvej dávke. Vakcínu proti hepatitíde A vám predpíše a aj podá praktický lekár. Nepotrebujete očkovací preukaz, nie je potrebné navštíviť ambulanciu pre cudzokrajné choroby. Informujte sa vo svojej zdravotnej poisťovni o možnosti čiastočnej alebo úplnej úhrady.
Brušný týfus je bakteriálne infekčné ochorenie známe aj ako črevná horúčka. Spôsobuje ho najnebezpečnejšia spomedzi salmonelových baktérií, baktéria Salmonella typhi. Najvážnejšie postihuje sliznicu tenkého čreva. Ak sa ochorenie nelieči, môže ohroziť život človeka. Je typický pre oblasť juhovýchodnej Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky.
Človek sa môže nakaziť kontaminovanou vodou alebo potravou, tiež kontaktom s bacilonosičom- nakazeným človekom. Inkubačný čas ochorenia je od 1 do 4 týždňov. Postačí jedna dávka, ktorá ochráni na tri roky. Vakcína by mala byť podaná minimálne dva týždne pred cestou, jej účinná ochrana nastupuje po 10 až 14 dňoch od podania. Vakcínu vám takisto predpíše aj podá praktický lekár a nepotrebujete medzinárodný očkovací preukaz.
Ďalšou veľmi diskutovanou témou je preventívne podávanie antimalarík. Malária sa vyskytuje vo viac ako 100 krajinách sveta, hlavne strednej a Južnej Amerike, južnej Ázii, Afrike a na Strednom východe. Človek sa nakazí po uštipnutí komárom, ktorý je nakazený maláriou. Niektorí lekári odporúčajú preventívne užívanie antimalarík 4-6 týždňov pre cestou.
Niektorí sú zase toho názoru, že riziko nakazenia je menšie ako riziko z liekov. Odporúčam poradiť sa s lekárom v ambulancii pre cudzokrajné choroby. Ďalej je nutné používanie repelentov, najlepšie zakúpených priamo v krajine kde cestujete. Niektoré repelenty zakúpené u nás nemusia byť dostatočne účinné.
Aj napriek tomu, že mám zdravotnícke vzdelanie, som pri mnohých otázkach ohľadom očkovanie nevedela nájsť správnu odpoveď. Oslovila som preto Regionálny úrad verejného zdravotníctva a nechala som si poradiť od odborníkov a dozvedela som sa ešte jednu zaujímavosť ohľadom cestovného očkovania.
Pri cestách do obzvlášť nebezpečných oblastí sa odporúča očkovanie proti besnote. Očkuje sa 3 x. Odporúča sa pre cestovateľov, ktorí uprednostňujú dobrodružnejšiu dovolenku a je predpoklad, že prídu do kontaktu s voľne žijúcimi divými zvieratami, ktoré môžu byť nakazené besnotou. Toto očkovanie nie je hradené z verejného zdravotného poistenia.
Ak cestujete do exotickej destinácie, v každom prípade odporúčam konzultovať potrebu očkovania a užívania antimalarík s praktickým, u detí s detským lekárom alebo s lekárom v ambulancii pre cudzokrajné choroby.
Tento článok je jedna kapitola z „manuálu“, kde sa dočítate (a môžete aj vidieť prostredníctvom videonávodov a fotonávodov) čo všetko potrebujte vybaviť, aké doklady potrebujete, kde a ako kúpiť letenky, kde a ako rezervovať ubytovanie a veľa iných dôležitých vecí, ktoré tvoria jeden celok= krásnu dovolenku, z ktorej si okrem fotiek prinesiete aj kopec zážitkov, a pri dobrom plánovaní ani neminiete všetky ušetrené peniaze.