S cestovkou či bez cestovky

Tento článok je napísaný na základe mojich subjektívnych skúseností s cestovaním s cestovkami a bez cestoviek a odzrkadľuje môj názor na danú tému

Bez cestovky cestujem už dlhé roky. S rodinou cestujeme niekoľkokrát do roka, veľa ciest som absolvovala iba s manželom a niekoľko ciest dokonca sama. Nie vždy to tak bolo.

Kedysi som dovolenkovala rovnako ako tisíce iných ľudí. V januári som obehla cestovné kancelárie, zobrala som si kopy katalógov a doma sme prezerali a porovnávali destinácie, polohu hotelov, dĺžku dovolenky, ponúkanú stravu, hotelový servis, pomer ceny a kvality a mnoho iných kritérií. Museli sme sa prispôsobiť ponúkaným termínom, výberu stravy, vopred naplánovaným časom odletu a príletu.

Nakoniec sme sa rozhodli pre nejaký zájazd a v cestovnej kancelárii sme si ho rezervovali. Najskôr to bolo Chorvátsko autom, neskôr sme našetrili aj na leteckú dovolenku s all inclusive. Zaplatili sme zálohu a keď sme chceli využiť ešte väčšiu zľavu, zvyčajne bolo treba uhradiť celý zájazd, alebo aspoň jeho väčšiu časť. Poznáte to, však?

Ako deti rástli, ceny rástli spolu s nimi

Bolo čoraz ťažšie zohnať ubytovanie pre 2 dospelých a 2 už väčšie deti v jednej izbe. Ak by sme mali dve izby, na deti sa už nevzťahovala žiadna zľava. Deti už boli vo veku, keď im ku šťastiu nepostačovalo iba more a plná igelitka lopatiek a kýblikov, večer minidisco s animátormi. Čoraz častejšie sme na dovolenkách spoznávali okolie, požičali sme si auto a vyrážali aj do vzdialenejších kútov našej dovolenkovej destinácie za prírodou, históriou či inými zážitkami. Načo však platiť all inclusive služby, ak sme aj tak boli veľkú časť dovolenky mimo hotel?

Kuba

Niekde v tomto období sme vycestovali prvý krát na Kubu. Bez cestovky a bez detí. A bolo to úplne super. Zistili sme, že okrem super dovolenky plnej zážitkov je to aj finančne o polovicu lacnejšie

Neskôr aj deti zatúžili cestovať a vidieť vzdialenejšie alebo exotické destinácie. A tu nastal problém. Ceny v cestovných kanceláriách sa šplhali do astronomických výšok. Ale ani tá Európa pre štyroch už nebola zrovna najlacnejšia. Tu niekde nastal zlom a začali sme hľadať spôsoby, ako cestovať na vlastnú päsť.

Aké sú výhody takéhoto cestovania?

  • takéto cestovanie vás obohacuje nielen o tie cestovateľské zážitky, ale si často krát uvedomím, že na tom našom Slovensku naozaj nie je až tak zle. Že sú na tom krajiny, kde sa majú ľudia oveľa horšie. Takisto aj naše deti počas cestovania pochopili, že niekde na opačnom konci sveta deti pracujú, aby pomohli uživiť rodinu, že nie pre všetkých je samozrejmá vlastná posteľ alebo chladnička s jedlom, či len obyčajná pitná voda
  • naše deti si oveľa viac vážia to, čo majú doma- a nemyslím tým iba materiálne veci (ale áno, aj materiálne veci- veď  sú to len puberťáci a takisto MUSIA mať najnovší mobil, lebo ho majú v škole VŠETCI), ale napríklad školu a vzdelanie
  • veľmi rada sa stretávam s ľuďmi, rozprávam sa s nimi- sem tam iba rukami nohami, ale aj to sa dá. Dozviete sa veľa zaujímavostí o krajine, o prírode, často krát nám doporučia miesta, ktoré nie sú v žiadnom bedekri. Väčšinou to bývajú tie najkrajšie a najlepšie dovolenkové zážitky.
  • ideálne je u nich aj bývať, preto čoraz viac využívam AIRBNB (kliknite na odkaz a získajte kredit 30€ na prvé ubytovanie)- je super večer si sadnúť na terase a rozprávať sa, ochutnávať domácu kuchyňu. Nepredstavujte si, že spíme u niekoho v obývačke na gauči. Vyberiem si také ubytovanie, kde máme úplné súkromie, často samostatný dom alebo byt.
  • za ďalšiu výhodu považujem, že si sami si zvolíte destináciu, termín, dĺžku pobytu, hotel, stravu
  • zorganizujete si program presne podľa vašich záujmov alebo podľa sumy, ktorú ste ochotní na dovolenke nechať
  • môžete si zvoliť dopravu a väčšinou aj v ktorý deň chcete letieť tam a ktorý späť. Viete sa tak „napasovať“ napríklad do termínu štátnych sviatkov a ušetriť si nejaký ten dovolenkový deň v práci
  • bojíte sa, že to nezvládnete bez super znalosti angličtiny? Aj to sa dá.

Áno, toto všetko si môžete vybrať aj v cestovke. Súhlasím. Ale vždy sú tam obmedzenia. Nemôžete si povedať, že chcete cestovať v sobotu, lebo do piatku musíte byť ešte v práci. Jednoducho lietadlo zajednané cestovkou do zvolenej destinácie letí vo štvrtok a hotovo. Takisto je na výber zväčša 8, 10 alebo 14 dňový pobyt. Pri 8 dňovom pobyte ste tam naozaj 8 dní?

Ak budete odlietať napríklad v poobedňajších hodinách, v cestovke to máte započítané ako jeden deň. A to, že sa do hotela dostanete až niekedy nadránom nikoho netrápi. Tak to jednoducho je. Rovnaká situácia sa vám môže stať aj pri ceste späť a zrazu je z 8 dňového pobytu iba 6-7 dňový.

A čo strava? Naozaj potrebujete 24 hodín denne prehýbajúce sa stoly pod množstvom jedla? Naozaj jete a pijete 24 hodín v kuse? Asi nie, však? Ja na dovolenke ochutnávam miestne špeciality a často krát sa nevyhýbam ani rôznym „street food“. Aj to patrí medzi moje obľúbené dovolenkové zážitky.

Program cez cestovku, to je špeciálna kapitola. Predražené výlety, ktoré si MUSÍTE kúpiť hneď pri prvom stretnutí s delegátom. Prečo asi? Nie preto, že by boli neskôr vypredané. Preto, aby ste nemali čas sa „rozkukať“ po okolí a rezervovať si ich cez miestne agentúry za polovičné alebo tretinové ceny.

Deti na ulici v Cartagene v Kolumbii.

Aké sú výhody cestovania cez cestovku?

Ja osobne vidím iba jednu výhodu – nemusíte sa o nič starať. Ale je to naozaj tak? Ja viem, že teraz už asi málokto chodí do pobočky cestovnej kancelárie pre katalógy. Či už vyberáte dovolenku z papierového katalógu alebo cez internet, tiež musíte tomu venovať čas. Určite si nerezervujete prvý zájazd, ktorý vám padne do oka. Určite porovnávate viacero ponúk, sledujete recenzie hotelov a cestovných kancelárií.

Hlavne po medializovaných správach kedy sa stáva, že turisti zostanú v destinácii, lebo cestovka skrachovala. Alebo mešká lietadlo a nikto s nimi nekomunikoval… stáva sa všeličo. Takže aj vy strávite pri plánovaní dovolenky nejaký čas. Čo tak venovať tento čas plánovaniu dovolenky BEZ CESTOVKY a ešte aj parádne ušetriť? 

Tým samozrejme nechcem povedať, že ak si dovolenku naplánujete a zorganizujete sami, nič sa nemôže prihodiť. Že vám nemôže meškať lietadlo, že nebude štrajk na letisku, dopravná zápcha na diaľnici, že vaše ubytovanie nebude mať chybičky krásy…vždy sa môže niečo prihodiť. Niekedy sa však situácia, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako problém, môže otočiť vo váš prospech. My sme takto získali napríklad letenky na Bali úplne zadarmo, ešte mám preplatili aj časť nákladov za dovolenku.

Iná kapitola sú poznávacie zájazdy

Ak potrebujete alebo chcete mať dovolenku aj s výkladom a neviete cudzí jazyk, asi moc možností na výber nemáte. Aj keď už aj na to existujú rôzne aplikácie, ktoré vám vedia pomôcť.

Petrohrad
Petrohrad
Petrohrad

Priznám sa, že som minulý rok po veľmi dlhej dobe absolvovala dovolenku cez cestovku- boli sme na poznávacom zájazde v Moskve a Petrohrade. Nie, že by som si to nevedela zorganizovať aj sama. 

Bola som však s mojou mamou a ona je typ cestovateľa, ktorý chce všetko aj s výkladom. Áno, ja viem, všetko sa dá naštudovať na internete dopredu, prípadne kúpiť si bedeker- neprešlo to 🙂 .

Najskôr som rozmýšľala, že si na mieste zaplatíme sprievodcu. Tu však nastal jazykový problém. Ja neviem príliš dobre po rusky – viem iba základy a mama zase nerozumie anglicky. Moja angličtina tiež nie je na takej úrovni, aby som rozumela a ešte aj prekladala. 

Tak padlo rozhodnutie, že pôjdeme cez cestovku. No čo už. Delegátky boli rusky, ktoré však ovládali slovenčinu, alebo skôr česko- slovenčinu. Jazykový problém teda nebol žiadny.

Moskva
Moskva
Moskva

Nemôžem povedať, že by to bolo zlé, ale určité veci mi teda dosť vadili. Všade behom, výklad, pozrieť, pofotiť a behom ďalej. Máme predsa nalinkovaný program. Že by som si dala napríklad zmrzlinu a posedela na Červenom námestí? Nemysliteľné. Nebol čas. Zato sme boli na takých miestach, ktoré by som ako sólo turista bez cestovky určite nenavštívila a ani ma príliš nezaujali. Program je program a museli sme sa všetci prispôsobiť. Po tejto skúsenosti som si povedala, že zase nepôjdem veľmi dlho na žiadny organizovaný výlet.

Sú však destinácie alebo situácie, keď je to výhodnejšie

Napríklad Egypt. Letenky pomerne drahé, hotely sa síce dajú, ale keď si spočítate všetko dokopy, tak ísť cez cestovku je zvyčajne ekonomicky najlepšia voľba. A povedzme si: čo v Egypte? Výlety do púšte či na pyramídy si aj tak musíte zajednať u miestnej agentúry. Neviem, či by som v dnešnej situácii chcela len tak chodiť sama po Egypte na prenajatom aute. Ale ktovie, možno aj takí ľudia sú. Ja však nechcem šetriť peniaze za každú cenu. 

Jediná možnosť, ako ušetriť na dovolenke v Egypte je isť cez Izrael. Bližšie si o tom prečítajte v tomto článku

Bali potápanie

Niekedy sa nedá vyhnúť ani miestnym agentúram. Ja sa chodím s manželom potápať, minulý rok začal aj syn. A to naozaj bez miestnej agentúry, bez skúseného potápača, ktorý pôjde s nami a hlavne bez výstroje určite nedáme.

Alebo požičanie vodných skútrov v Malajzii? Tým nemyslím také to 15 minútové vozenie sa poblíž pláže. Myslím 4 hodinový výlet po okolitých ostrovoch. Priznám sa, že neviem, či by sme sa bez sprievodcu vedeli vrátiť na ten náš ostrov.

ostrov Langkawi v Malajzii
tongariro alpine crossing

Alebo trek na Tongariro alpine crossing na Novom Zélande. Odveziete si auto na koniec treku a musíte využiť miestu agentúru, aby vás odviezli na začiatok. A potom pekne po vlastných 20 km cez hory- mimochodom aj okolo Hory osudu z Pána prsteňov späť až k odstavenému autu. Áno, aj takéto zážitky máme pri cestovaní.

Aj vy si môžete vašu dovolenku zorganizovať presne tak, ako to chcete vy. Ak chcete ležať 3 dni na pláži, tak jednoducho budete. Chcete ísť na turistiku? Do mesta? Pozerať pamiatky? Prírodu? Adrenalínové športy? Všetko, čo len chcete. Je to len a len na vás. Nemusíte sa nikomu a ničomu prispôsobovať. Jediné, čo vás limituje je odchod lietadla, autobusu, vlaku alebo iného dopravného prostriedku späť domov.

A samozrejme aj hrúbka vašej peňaženky 🙂 . Výhoda takéhoto cestovania je, že si dovolenky zväčša plánujem v predstihu. Netreba teda všetko platiť naraz a financie si viete pekne rozložiť. Napríklad ubytovanie si viete rezervovať bez akejkoľvek platby a keď chcete, môžete ho zaplatiť až tesne pred odchodom. Je to len na vás, ako si to rozložíte.

kliknite na obrázok a dozviete sa viac

A čo financie? Naozaj je to lacnejšie?

Väčšinou áno. Ako som vyššie písala, napríklad Egypt sa mi nepodaril lacnejšie. To však neznamená, že sa to nepodarilo niekomu inému (s odstupom času musím povedať, že sa to už podarilo aj mne – ako, si prečítajte tu) . Takisto netvrdím, že ešte na nejakú destináciu v budúcnosti nenarazím. Zatiaľ sa mi všetky ostatné dovolenky a výlety doteraz podarilo zorganizovať oveľa lacnejšie, ako cez cestovku. Zväčša je to tretina, niekedy aj viac ako polovica z ceny.

Teraz môžete namietať, že na to nemáte čas, že neviete kde hľadať letenky, ubytovanie… áno, netvrdím, že „sa to urobí“ samo. Vedzte, že dovolenka nie je len letenky a ubytovanie. Keď však viete kde hľadať a ako na to, nie je to ani časovo až tak náročné. Ak by ste potrebovali poradiť, ukázať formou videonávodov kde a ako rezervovať a vybaviť všetko, čo budete potrebovať a na nič nezabudnúť, nakuknite tu.

Hotový itinerár a cestopis

Ak sa rozhodnete, že vás to nebaví, že predsa len nemáte čas, ale aj napriek tomu chcete ušetriť kopec peňazí a cestovať bez cestovky, existuje ešte ďalšie riešenie. 

Hotový cestovný itinerár od niekoho, kto v danej krajine bol a všetko si skúsil na vlastnej koži. Môžete sa inšpirovať napríklad mojimi cestopismi a itinerármi, kde už nemusíte hľadať a rozmýšľať kde a ako by ste do danej krajiny išli, čo by ste tam robili, kde sa ísť pozrieť. Všetko máte aj s presným finančným rozpočtom a nebudete veriť, koľko peňazí sa dá ušetriť.

Ak nechcete, aby vám ďalšie cestopisy „ušli“, nechajte mi svoj email a pošlem vám upozornenie vždy, keď bude ďalší hotový. A ako darček dostanete úplne zdarma e-Book 9 mobilných aplikácií, ktoré vám ušetria peniaze pri cestovaní.

Belize

Ak sa chcete inšpirovať našimi cestami a dovolenkami, sledujte našu cestovateľskú rodinku na FB alebo na Instagrame. Už čoskoro sa chystáme na ďalšiu cestu za zážitkami, tentokrát za „veľkú mláku“. A veru že to bude poriadna jazda. Zatiaľ máme naplánovaných zhruba 6000 km, 4 veľkomestá a niekoľko TOP národných parkov. Pridajte sa k nám aspoň takto virtuálne, možno o rok – dva to bude aj vaša reálna cesta za zážitkami.

Tak čo, presvedčila som vás?

 

Objavte aj vy tajomstvo lacného cestovania a začnite šetriť svoje peniaze už pri prvom výlete či dovolenke. Okrem ušetrených peňazí si z cestovania odnesiete aj krásne zážitky, spomienky a skúsenosti, pretože si dovolenku zorganizujete presne podľa seba, presne tak, ako to chcete vy. Prajem vám príjemné cestovanie za zážitkami.

Tento článok a rovnako aj ostatné články na tomto webe boli napísané na základe mojich subjektívnych skúseností s cestovaním s cestovkami aj bez cestoviek a odzrkadľuje môj názor na danú tému. 

Gabika Remšíková

Som obyčajná zamestnaná žena, manželka a matka dvoch puberťákov. Okrem svojej rodiny milujem cestovanie a objavovanie nových krajín. Už niekoľko rokov cestujem tak často, ako sa dá. Teda vždy, keď mi to čas a financie dovolia. Počas týchto rokov som sa naučila MAŤ čas a MAŤ financie. Chcem vás inšpirovať a ukázať vám, ako na to. Ako spoznávať svet a nezruinovať pri tom svoj rodinný rozpočet. Niečo o mne a mojej cestovateľskej rodine si môžete prečítať tu>>>> SOM AUTORKA E-BOOKOV, CESTOPISOV A ONLINE KURZOV: všetko nájdete tu >>

Pridaj komentár

Close Menu